Baba Desteği Kredi Kartından İbaret Olmamalı

  Aileler dikkat! Çocuğunuza baba desteği kredi kartından ibaret olmasın. İşte çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgiler.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan öğrenci velilerine yönelik düzenlenen seminerde çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Tarhan, baba desteğinin kredi kartından ibaret olmadığını vurguladı. Tarhan birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

  ANAFEN Okulları tarafından öğrenci velilerine yönelik düzenlenen “Çocuklarda Davranış değişikliği ve Karakter Eğitimi” isimli seminer. Ümraniye ANAFEN İlköğretim Okulu konferans salonunda gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat tarhan’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere çok sayıda öğrenci velisi katıldı. Velilerden annelerin ilgisi daha çok olunca Tarhan konuşmasını babalar üzerinden yaptı.

  Anne ve babanın çocuk gelişimindeki önemine dikkat çeken Rektör Tarhan önceden çocuğa yarım saat zaman ayrılıyorsa bu sürenin günümüzde iki katına çıkması gerektiğini söyledi. İç huzur ve barışta annenin güvende ise babanın rolünün çok önemli olduğunu ifade eden Tarhan babaların desteğinin sadece kredi kartıyla olmaması gerektiğini kaydetti. Tarhan:

  DESTEK KREDİ KARTINDAN İBARET DEĞİL

  “Çocuklar sera çiçeği gibi değil her mevsim meyve verebilen çiçekler şeklinde yetiştirilmeli. Ormanlara bakın yaşlı, uzun süre ayakta duran ağaçlara rüzgara ve kötü hava şartlarına karşı mücadele edebilen ağaçların olduğu gözlenir. Çocuklar da öyle. Zorlukları yaşamalılar. Ancak ebeveyn ilgisi gösterilmeli.”

   İNTERNET EBEVEYN DENETİMİNDE KULLANILMALI

  İnternet kullanımının çocuklar arasında arttığına dikkat çeken Rektör Tarhan, güvenli ve seçici kullanımın teşvik edilmesi, çocuğun istediği gibi hareket özgürlüğünün ona verilmemesi ve interneti ebeveyn denetiminde kullanması gerektiğini söyledi.

  ÇOCUKTA AKADEMİK BAŞARI DAHA MI ÖNEMLİ?

  Hayat ve akademik başarı üzerine de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, akademik başarının daha önemli olduğu yönünde velilerin yanılgıya düştüklerini kaydetti. Bu anlamda iki başarının nasıl ele alınması gerektiği yönünde çalışmaların söz konusu olduğunu ifade eden Tarhan, okul döneminde çocuklarının akademik başarısı üzerinde durulmasının ve bunun abartılmasının çocukta kişilik gelişiminde sorunlara neden olduğunu söyledi.

  ÇOCUK KAMERA GİBİ HERŞEYİ KAYDEDER

  Çocuğun doğar doğmaz eğitiminin başladığını belirten Tarhan, çocuğun 0-6 yaş arasında diğer yaşlardan çok daha fazlasını öğrendiğini ifade etti.

  “İnsan bilgi potansiyeliyle doğuyor. Potansiyel geliştirilirse bilgi yeşilleniyor. O nedenle daha bebeklikten çocuğu gösterilen ilgi onun beyninde duygu dilinin oluşmasına neden oluyor. Çocuk kamera gibi her şeyi kaydeder. Bundan dolayı anne ve babalık sorıumluluk gerektirir. Bir tabir vardır “Saldım çayıra mevlam kayıra” yaklaşımı çok yanlış bir tutum. Maalesef günümüzde özellikle de Anadolu’da ebeveynler çocuklarını güvence olarak bir jandarma bir SGK olarak görüyor. Bu yaklaşımla çocuk yetiştirmek doğru değil. Onların ayrı birer birey oldukları unutulmamalı.”

  Anne baba kavgalarına da dikkat çeken Tarhan:

  ÇOCUĞA YALAN SÖYLENMEMELİ

  “ Anne baba kavgalarında yalan kesinlikle söylenmemeli. Çocuğa kavganın doğal olduğu, olabileceği anlatılmalı. Fırtınanın ardından ilkbaharın geleceği gibi ifade edilmeli. Fırtına bazı dalları kırsa da yeni fidanlar, dallar gelecektir. Fırtınaya direnmek çocuğa anlatılmalı, öğretilmeli. Çocuğun yaşı neyi gerektiriyorsa o anlatılmalı. Krizi iyi yönetmeyi bilmeli.” Dedi

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Karakter Eğitimi İçin 100 Yol

  Bir insana verilen değer, onun ahlâk ve karekteriyle bağlantılıdır. Hak katında...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,628BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et