Bana kaç lira kazandığını söyle sana harfini söyleyeyim

0

Ayrıntılı sunumu tuad.org.com’dan alabilirsiniz ancak şu harflerle ilgili çarpıcı bilgileri ben kısaca vereyim:

A’ların hemen hepsi üniversite mezunu, yüzde 30’u lisansüstü eğitimi de almış. Yüzde 50’si yüksek ücretle çalışan avukat, doktor ve mühendis. Beyaz yakalıların bazıları yani bankacılar da A grubuna girebiliyor. İrili ufaklı işyeri sahipleri çok çalışırsa A olabiliyor. A’lar para biriktirebiliyor, tatil yapabiliyor ve evinde kitaplık/kütüphanesi var. Kendilerine şehrinizin en müstesna ve trendi semtlerinde rastlayabilirsiniz.

B’lerin yarıdan fazlası üniversite/lisansüstü mezunu ama 2 yıllık önlisanstan veya liseden mezun olanlar da var. Yüzde 60’ı memur, teknik personel, uzman. Yanında adam çalıştırsa da A’ya çıkamayıp B’de kalanlar var. Eşleri çalışıyor. B’lerin daha azı para biriktiriyor, daha azı tatil yapıyor ve daha azında kitaplık, kütüphane var. Şehrinizin yeni gelişen semtlerindeki sitelerde kendileriyle karşılaşabilirsiniz.

C1’lerin çoğu lise mezunu, yarıya yakını esnaf, dükkân sahibi, kalifiye işçi, memur, teknik eleman ve emekli. Eşler çalışmıyor. Çok daha azı para biriktiriyor, çok daha azı tatil yapıyor ve tatil niyetine sülaleyi ziyaret ediyor. Ne yazık ki C’lerin evinde daha az kitaplık/kütüphane var. Şehrin eski ve oturmuş mahalleri mekânlarıdır.

C2’ler ortaokul ve daha düşük eğitimli oranı yüzde 80. Tek başına seyyar çalışanlarla emekliler ağırlıkta ve eşleri pek çalışmıyor. Çoğu tatil için memlekete gidiyor. Evlerinde daha az kitap/kütüphane var. Şehre yakın mahallelerde memleketlileriyle yakın yaşamayı seçtiklerini söyleyebilirim.

D’ler ağırlıklı ilkokul mezunu veya ilkokul terk, gerisi ise ortaokul. Emekli oranı yüksek ve çalışmıyorlar. Çoğunlukla parça-başı çalışan işçiler, küçük çaplı çiftçilerle bir miktar ev kadını bu kategoriden. Tatil kavramından uzaklar en fazla memlekete gidiyorlar. Büyük şehre göç edenler arasında D’lere rastlamak mümkün.

E’lerin yüzde 95’i ilkokul mezunu veya ilkokul terk. Yüzde 30’u işsiz veya yardımla geçiniyor. Yüzde 40’ı emekli, çalışmıyor; yüzde 30’u emekli, işçi olarak çalışıyor. Bana göre televizyonda izlediklerimiz değil gerçek “survivorlar” E’ler arasından çıkıyor.

 Yazar: Günseli Ö. Ocakoğlu