Bardağın Hangi Tarafısınız?

0

Soru şu bardak yarıya kadar boş mu yoksa yarıya kadar dolu mu? Hepimizin bildiği bir testtir bu. Bardağın yarısını su ile doldururuz ve karşımızdakine sorarız bu bardağa bakınca ne görüyorsun? Bu testin güvenilirliği tartışılır olsa da çok önemli bir konuyu gündeme getirir. Hayata bakış açımız…

Bu teste göre bardağın yarısı dolu diyorsak eğer hayata olumlu baktığımız, boş diyorsak olumsuz baktığımız söylenir. Peki, siz nasıl bakıyorsunuz hayata ? yaşadığınız olumsuzluklar sizi mutsuzluğa mı sürüklüyor, yoksa bunları küçük aksilikler olarak mı görüyorsunuz ? hadi kendimizi test etmek için küçük bir hikaye kurgulayalım…

Havanın güzel olduğu bir gündesiniz ve dışarı çıkmaya karar verdiniz. Ailenizi topladınız ve arabaya bindiniz. Ama o da ne trafik var ve çok yavaş ilerliyorsunuz. Niye dışarı çıktık ki hiç çıkmamalıydık bak trafik çekiyoruz günümüz heba oldu diye mi düşünürsünüz yoksa trafik olması kötü oldu ama etrafı seyrede seyrede gidiyoruz işte. Evde oturup ne yapacaktık diye mi ? ilk düşünce bizi bulunduğumuz durumdan kurtarmadığı gibi daha fazla mutsuzluğa ve çaresizliğe sevk eder. İkinci düşünce ise bunun küçük bir aksama olduğunu keyifli bir gün geçirmeye engel olmadığını gösterir ve bu sayede ruh durumumuzda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Peki, aynı durumla karşılassanız nasıl düşünürdünüz ? daha da önemlisi düşünceleriniz size nasıl hissettirirdi?

Bazılarımıza göre yaşam hiç güzel değildir. Bütün olumsuzlukların bütün mutsuzlukların kendilerinin başına geldiklerini düşünürler. Peki niye bazılarına göre güzel değildir yaşam ? Bu sorunun tek bir cevabı vardır , “ bakış açıları ”.

“Olaylara olumlu bakmak” belki çok sık duyduğumuz bir cümle ama, insanın tüm hayatını etkileyen çok önemli bir ilke. Peki, bunu başarabiliyor muyuz? Ya da hayatımıza ne kadar uygulayabiliyoruz? Bunu başarmak için gereken nitelikler nelerdir?

İlgini Çekebilir:   Çocuklarınızın "ne duyduğuna" dikkat edin!

Hayatımızı huzurlu geçirmek için ve yaşadığımız olumsuzlukları en az hasarla atlatabilmemiz için gereken en önemli nitelikler mantıklı ve sakin olmak olaylara objektif bakmayı becerebilmektir. Bu özelliklere sahip olmak için de kendi kendimizi telkin etmek yani bir anlamda kendimizin “ psikologu” olmamız gerekmektedir.

“Herşey çok güzel olacak” hayata bir bakış açısıdır. Hayatı olduğu gibi kabullenmeyi ve olan her şeyin insana hizmet için olduğu gerçeğidir. Herşeyin güzel olacağı hayali insanı motive eden, kendini mutlu hissetmesini sağlayan bir ruh durumudur. Pozitiflik içerir, yaşama olumlu bakmayı sağlar, ki zihinde oluşacak benzer hayaller hayatın içinde de aynı şekilde tezahür edecektir.

Son olarak çok sevdiğim bir hikayeyi anlatmak istiyorum. Unutmayın; hayat her şeye rağmen çok güzel !!…

Amerika’da bir adam lotodan bir milyon dolar kazanıyor,arabasına giderken bir bayan kızının çok ağır, ölümcül bir hastalığa  yakalandığını ve beş yüz bin dolar bulamazsa yarın kızının öleceğini söylüyor.

Adam hiç düşünmeden parasının beş yüz bin dolarını veriyor.

Ertesi gün bu olaya şahit olan biri, adama o parayı verdiği bayanın bir dolandırıcı olduğunu ve onu kandırdığını söylüyor. (adam gerçekten de kandırılmış)

Bu konuşmanın sonunda adam sadece gülüyor, Bu duruma barmen oldukça şaşırıyor.

-Nasıl olur, kadın seni kandırdı hiç mi üzülmedin?

Barmenin aldığı cevap ilginçtir:

-Benim sevincim yarın ölecek bir kızın olmaması!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.