Başarı, Bilgi Işık Gibidir.. Sızacak Bir Yer Bulur

0

Çocuklarımız yine yarışacaklar. Bilgi ve birikimlerini ortaya koyarak geleceklerini belirlemeye, yıllardır kurdukları hayallere, hedeflerine ulaşmaya çaba harcayacaklar.

Bir eğitimci olarak sınav öncesi gençlere ve ebeveynlerine bazı hatırlatmalarda bulunmak, deyim yerindeyse bazı taktikler vermek istiyorum.

Sevgili gençler; sbs sınavı ilköğretimden sonraki  hayatınızı yani gelecekteki yaşam biçiminizi, hayat kalitenizi belirleyecek koşulların ilk basamağıdır; Ancak, var olmanızı anlamlıran birey olarak verimliliğinizi besleyerek artıracak özel koşullarınızı tanımak bu sınava yüksek bir motivasyonla katılabilmenizi sağlar.

Çalışmak ve öğrenmek için nedenleri olanlar ne olursa olsun kendi başarılarını yaratırlar.

Nedenlerinizi fark edin, hedefinizi net olarak belirleyin.

Kendinizi tanımanız, geliştirmeniz , potansiyelinizi tam kullanmanız buna bağlıdır.

Beklemeyin hemen başlayın. Peki nereden başlayacaksınız?

Önce hedeflerinizden. Çünkü kim olduğunuz ve nereye gideceğiniz konusunda fikriniz yoksa hiçbir yere gidemezsiniz . Düşlerinizi gerçekleştirmeye yönelin, ne yapabileceğinize siz bile şaşıracaksınız.başarı - ba ar       - Başarı, Bilgi Işık Gibidir.. Sızacak Bir Yer Bulur

Keşfedin,

Kullanılmayan yetenek gömülü ve yeri bilinmeyen bir hazineden farksızdır. Yeteneklerinizi kullanmak için kendinizi keşfedin.

İşte o zaman hedeflerinizi gücünüze göre değil gücünüzü hedeflerinize göre ayarlayabilirsiniz ve daha çok çalışmak istersiniz. Çünkü çalışma isteği çalışırken doğar ve gelişir. Yapmakta ısrar ettiğiniz şey sizin için kolaylaşır. Unutmayın şimdiki kolay işler bir zamanlar sizin için güçtü.

Israr edin. Potansiyelinizi siz seçmemiş olabilirsiniz. Ancak onun farkında olmak, onunla ne yapacağınız konusunda size seçenek sunar. Yeterince çalışmadan potansiyelinizi gerçeğe dönüştüremezsiniz.

Peki bütün bunları nasıl yapacaksınız?

İşe önce kendi önünüzden çekilerek başlayabilirsiniz. Çünkü ilerlemenizin önündeki en büyük engel belki de sizsiniz. Bilgilenin, bilinçlenin ve unutmayın ki;

“BİLGİ IŞIK GİBİDİR, SIZACAK BİR YER BULUR VE İÇERİ GİRER “başarı - Ba ar  Bilgi I  k Gibidir - Başarı, Bilgi Işık Gibidir.. Sızacak Bir Yer Bulur

Beynimiz, bize kendimizi ve dünyayı değiştirme olanağı sağlayan bir cevherdir, bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük ise içindeki cevheri fark edememesi, kullanamamasıdır. Birisi bir işi yapabiliyorsa bu sizin de yapabileceğiniz anlamına gelir

İlgini Çekebilir:   Mevlana'nın Sözleri

Kısacası yaşamınızın bu önemli dönüm noktasında çok çalışın.

Başarıyı bileğinizin gücü ile yakalayın. Emeğinizin dışında hiçbir şeye güvenmeyin.,

Thomas Edison, elektrik ampulünü çalıştırmak için tam iki bin farklı madde denemiş; ama hiç birisi işe yaramamıştı.

Yardımcısı, aylar süren bu çabadan dolayı yakınır: “Bütün emeğimiz boşa gitti, hiçbir şey elde edemedik.”

Edison, kendinden emin bir sesle yanıtlar yardımcısını;

“Hayır, çok uzun bir yol kat ettik ve çok şey öğrendik.İyi bir ampulün çalışması için iki bin maddenin kullanılamayacağını öğrendik.”

Çalışmayı var gücünüzle sürdürün. Emeğinizin kesinlikle boşa gitmeyeceğine de tüm kalbinizle inanın.

BAŞARIYA ÇOK YAKINSINIZ. BAŞARACAKSINIZ.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.