Başarı için yol gösterici altın kurallar

0

[quote_center]Tırmandığınız kaya ile kertenkele kadar bütünleşmelisiniz.[/quote_center]

[quote_right]Dağcı tırmanmaya başlamadan önce bizim için sadece bir maceraperesttir.[/quote_right]

Tırmanırken ona “Bu düpedüz deli” diyebiliriz. Zirveye ulaştığında ise o hepimiz için sadece bir kahramandır. Sadece bir kahraman… Dağcımız malzemesi olmadan, malzeme yardımı ile tırmanmaya çalışan iki dağcıyı geçer. Böyle inanılmaz bir başarıyı nasıl mı yaptı? Tek cevap, Motivasyon sayesinde. Zihni ve bedeni hep o anla yalnızca tırmanış anıyla bütünleşti. Tırmanma dışında ne hayal kurdu ne de zirveye ulaşabilmeyi düşündü. Tırmanmaya karar verdiğinden itibaren, yalnızca tırmanmayı düşündü. Çünkü hedefe ulaşmak için motivasyon Çok önemlidir.

c12614  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarÇiçekleri göremiyor musunuz?

Etrafınıza bir daha göremeyecek gibi bakın. Bir daha duymayacakmış gibi dinleyin. Çünkü o zaman, her zaman bakıp da göremediğiniz şeyleri, fark edip, görüp, duyacaksınız. “Ben nelere sahipmişim” diye şaşıracaksınız. Elimizdekilerin değerini, sahip olduğumuz şeylerin ne kadar üstün olduğunu fark edin. Çünkü sahip olunan şeylerin değeri kaybedilince anlaşılır. İnsan elindekilerin değerini en basitinden bir çiçeğe, tatlı bir gülümsemeye ve hoş bir masumiyetle bakarak anlayabilir. O çiçekle tüm sırlar, tüm kelimeler, tüm gerçekler gizlidir.

Hedef, titremeyen bir el ister.  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarHedef, titremeyen bir el ister.

Eğer büyük bir gayeniz, hedefiniz varsa mekanik zevklerinizi terk edeceksiniz. Öyle ki bu mekanik zevkler, payenize duyduğunuz büyük aşkı basit bir cilvelenme seviyesine düşürür. Mekanik zevklerin her davetinde biraz daha, biraz daha sönmüş olarak dönersiniz. İçinizdeki tatlı dile kulaklarınızı tıkayacaksınız. Gerekirse o tatlı dili çekip koparacaksınız. Hayatınız, yaşam tarzınız, isteklerinizle özdeştir. Hedef dolu bir şarjör, iyi kavranmış bir kabza, örselenmiş bir yiv, tutukluk yapmayan bir mekanizma, gezden gözden arpacıktan bakan bir göz, nihayet titremeyen bir el ister.

Bilgiyi kaynağına bakarak küçümsemeyin.  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarBilgiyi kaynağına bakarak küçümsemeyin.

İnsan hayatındaki en tehlikeli kısıtlama, bilginin kaynağına bakılarak bilgiyi reddetme tavrıdır. Sizce aktarılan bilgi hakkında bilgiyi aktaranın işine yarayıp yaramadığına bakarak karar vermek, sizi o bilgiden mahrum eder. Yemeğinize tat gelmesi için bir miktar tuz serpen birinin değeri, yemeğine serpilen tuzun değerini düşürmez. Bacakları yok diye bir adama adres sormaktan kaçınmayın. Belki yürüyemiyor ama oraları en iyi bilen adam o adam olabilir.

İLGİLİ YAZI :  Akıllı Telefonlar Psikolog Gibi

İşinizi en mükemmel bir şekilde yapın.  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarİşinizi en mükemmel bir şekilde yapın.

Ne yapıyor olursanız olun en mükemmel şekilde yapmaya çalışın. Hiç kimsenin gücü mükemmel bir işi görmezliğe gelmeye yetmez. Mükemmel bir iş kendini mükemmel bir şekilde kabul ettirir.
İşinizin ehli olun. Bunun için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayın.

İşimizin isimsiz kahramanı olabilmeliyiz.  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarİşimizin isimsiz kahramanı olabilmeliyiz.

İsimsiz kahraman insanlığa faydalı olacak her şeyde kendisinde bir sorumluluğu olduğuna inanan, bunun için fedakarlığa hazır bulunan bir insandır. “Ben yardım etmezsem bu adam ölecek”, “Ben yardım etmezsem bu iş yarım kalacak” düşüncesi iliklerimize işlemiş bir samimiyetle yaşamalıyız. İşimizini, amacımızın, fikrimizin isimsiz kahramanı olabilirsek kahramanlığa isim olabiliriz.

İki insan olmayın  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarİki insan olmayın.

Başkalarının sizde görmelerini istemediğiniz, sizde olduğuu bilmelerini arzu etmediğiniz bir davranışı -tavrı- yalnız başına olduğunuz zamanlarda da göstermeyiniz. İnsanların içinde başka, yalnız başına kaldığında başka olan birisinin maddi ve ruhi tavırları kuvvetli bir bütünlük arzu etmez. Öyle bir insan parça bölük bir görüntü verir.

Doğrularınız yanlışlarınızı yer.  - 1x1 - Başarı için yol gösterici altın kurallarDoğrularınız yanlışlarınızı yer.

Hayat sizi samimi görmek ister. Bir yanlıştan sonra hemen bir doğruya koşmanız samimiyetiniz konusunda onu ikna eder. Çünkü hayat doğruları çok olanın yüzüne güler. Her kötülükten sonra bir iyilik, her yanlıştan sonra bir doğru, kötülüğün ve yanlışlığın lekeleri işinde simsiyah olmanızı engeller. Temizlenmeyen her leke, bir sonraki ile birlikte biraz daha büyür. Pantolonunuzda dört leke varsa, beşincisinin gelmemesi için fazla dikkatli olamayabilirsiniz. Yanlışları doğrularından fazla olan her öğrenci sınıfta kalır.