Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalar

0

Bilim adamları dünyada günde 2500 yeni bilimsel araştırma yayınlıyor! Çoğumuzun bu araştırmaların %1’inden bile haberi olmuyor.

İşte bu ihtiyacı gideren başarı bilimi kitabından ilginizi çekecek bazı araştırmalar.

Detaylar ve daha fazlası tabiki “BAŞARI BİLİMİ” kitabında.

1.

başarı bilimi  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalar“1960’ların sonunda yapılan bir araştırmada, 4-5 yaşındaki bir grup çocuk, teker teker bir odaya alınmış. Araştırmacı çocuklara şöyle demiş:

‘İki seçeneğin var. Bu lokumu hemen yiyebilirsin… ya da ben odadan çıkıp bir kaç dakika içinde geri geldiğimde yiyebilirsin. O zaman sana bir lokum daha veririm. Dayanamayacağını anlarsan masadaki zili çal, hemen geri geleceğim. Ama o zaman ikinci lokumu kazanamazsın.’

Araştırmacılar çocukları odada bu şekilde bıraktıktan sonra, 15 dakika boyunca gözlemlemişler. Çocukların üçte biri sonuna kadar bekleyebilmiş, üçte ikisi ise bir süre kıvrandıktan sonra pes etmiş.

Araştırma burada sonlanmamış. Deneye katılan çocuklar 13-14 yıl boyunca, yani liseden mezun oluncaya kadar izlenmiş.

Deney sırasında daha uzun süre bekleyen çocukların okulda, aile ve arkadaş ilişkilerinde daha başarılı oldukları tespit edilmiş.”

2.

başarı bilimi kapak  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalarİnsan ilişkilerinde sihirli oran: Bir kötü söz, beş iyi söze bedel!
Araştırmalara göre, mutlu çiftler iletişim sırasında bir kötü söze karşılık, beş iyi söz kullanıyor. Başarılı şirketlerde de, aynı oran söz konusu. Bilimsel bulgular gösteriyor ki, kötü bir söz iyi bir sözden beş kat daha fazla iz bırakıyor!

3.

başarı bilimi görsel  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalarİnsan ilişkilerinde sihirli oran: Bir kötü söz, beş iyi söze bedel!

Araştırmalara göre, mutlu çiftler iletişim sırasında bir kötü söze karşılık, beş iyi söz kullanıyor. Başarılı şirketlerde de, aynı oran söz konusu. Bilimsel bulgular gösteriyor ki, kötü bir söz iyi bir sözden beş kat daha fazla iz bırakıyor!

İLGİLİ YAZI :  Yetkili Ama Etkisiz Lider Tipleri

Beşe bir kuralı, hem aşkta hem de kariyerde geçerli. Başarınıza ve mutluluğunuza değer veriyorsanız, sevdiklerinizde “dil yarası” açmamaya özen gösterin. Çünkü olumsuz ifadelerin açtığı bir yara, beş katı çabayla ancak düzelebiliyor.

4.

başarı bilimi resim  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek AraştırmalarAraştırmalara göre, günde ortalama 60 kadar karar alıyoruz. Seçeneklerimiz ne kadar çoğalırsa, karar vermenin acısı o kadar artıyor. Karar almanın acısı, karar vermenin zevkinden fazla olunca, karar almayı sürekli erteliyoruz.

Öte yandan, hiç seçeneğimiz olmadığında da kapana kısılmış hissediyoruz. Seçenek yokluğu da seçenek bolluğu da, beynin karar almasını zolaştırıyor.

Bilimsel bulgulara göre, iki üç seçecek arasında seçim yapmak en iyi çözüm. Seçeneklerinizi sadeleştirin. Sağlıklı kararlar, sınırlandırılmış seneçeklerle alınır.

başarı bilimi slogan  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalar
İşte Başarının Kuralı

Başarının Bilimsel Koşullarını Yeyip Bitirmek İsteyenlerin “Başarı Bilimi” Kitabında Bulabilecekleri

başarı bilimi başarıyı yemek  - 1x1 - Başarı Konusunda Bildiklerinizi Değiştirecek Araştırmalar
Başarıyı Yeyip Bitireceksiniz

Mümin Sekman’ın yeni kitabı dünyanın en önemli başarı araştırmalarını bir arada sunuyor. Bu kitapta soyut teoriler değil, ‘gündelik hayatın bilimi’ var.

Kitapta ayrıntılarıyla anlatılan konular:
-İrade gücü nasıl geliştirilir?
– Başarı motivasyonu nasıl artar?
-Ne kadar bağımsız beyinlisiniz?
-Çocuklara başarıyı nasıl anlatmalı?
-Kalıcı mutluluk için bilim ne öneriyor?
-Zaman merkeziniz hangisi; geçmiş, şimdi, gelecek?
-Zeka mı, çaba mı, güzellik mi başarıda daha etkili?
-Akıllı insanlar neden bazen saçma seçimler yapar?
-Mantıksızlığın kuşatmasında, akıl sağlığı nasıl korunur?
-Zihinsel bagaj yüklerinden kurtulmak için ne yapmalı?

Başarı Bilimi Kitabının Birbirinden Dikkat Çekici Görselleri: