Başarı korkusundan kurtulmak için

0

- sonra1 - Başarı korkusundan kurtulmak içinAslında derinlerdeki gerçek sorun, kişinin kendi kimliği, değeri ve gerçek istekleri hakkında bireysel tanımlar ve hedefler belirleyememesidir. Başarı öznel biçimde tanımlanmayı, kişisel tatmin ve mutlu çocuk ile ilintili hedefler belirleyebilmeyi gerektirir.

Aslında derinlerdeki gerçek sorun, kişinin kendi kimliği, değeri ve gerçek istekleri hakkında bireysel tanımlar ve hedefler belirleyememesidir. Başarı öznel biçimde tanımlanmayı, kişisel tatmin ve mutluluk ile ilintili hedefler belirleyebilmeyi gerektirir.

İçe dönük çalışmalar burada çok önem kazanır. Kişinin kendini sorgulama ve farkındalık geliştirme yöntemlerini kullanması, olumlu telkinlerle zihnini dönüştürebilmesi, imgeleme ve meditasyon teknikleri ile güçlenmesi mümkün olur. Amaçları aşağıdakiler olabilir:

• Özdeğer, benlik, kişilik gibi varsayımlarını yeniden tanımlaması ve benimsemesi,
• Hiçbir koşulu olmaksızın “değerli” olduğunu kavrayabilmesi

• Başarıyla ilgili inançlarını yararlı inançlara dönüştürmesi

• Ulaşılabilir ve sürdürülebilir kişisel hedefler belirlemesi ve bunları yaşamının tüm alanlarına yayabilmesi

• “Hayır” demeyi öğrenmesi ve dikkatini “mecburiyet” duygusundan çekerek, başarıdan duyduğu tatmin ve coşkuya yöneltmesi

Bu amaçlara ulaşmada yeni teknikler de kullanılabilir. EFT: Duygusal Özgürleşme Teknikleri ve BSFF: Be Set Free Fast-Hızla Özgürleşin gibi

enerji psikolojisi teknikleri, çok yaygın kullanılan NLP: Nöro-Linguistik Programlama, yukarıda önerdiğim bilinen tekniklerden daha hızlı sonuç alabilmeyi sağlar. Mentor ve coach yardımı da alınabilir.

Özetle; başarı duygusu geliştikçe motivasyon içselleştirilmiş olur, performansı besleyen ana duygu da budur. Azim, hırs, sebat, tatmin, onur duyguları gelişir, kişi kendi tanımladığı başarısından keyif aldıkça daha iyisini yapar.

Bilginin, yeteneğin ve deneyimin başarı sağladığını, korkunun azmi ve başarıyı sinsice baltalayabileceğini biliyoruz. Bunu ortadan kaldırmamız ve başarının tadını çıkarabilmemiz ise yeni bir yaşam demektir. Daha nitelikli, doyum ve kendinden memnuniyetle bezenmiş, güven dolu bir yaşam!

Başarı Duygunuzu Geliştirmek İçin:

Küçük başarılarınıza dikkatinizi verin

Her başarının tadını çıkarın, duygunuzu yayın, hatta abartın

Başarıyı deneyimlemeye alışın…

Saygılarımla,
Gülcan Arpacıoğlu

İlgini Çekebilir:   Zamanının efendisi ol

Kaynak: NTV

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.