Başarı ve Başarısızlığa Birde Böyle Bakın

Advertisementbaşarı - ahmet yildiz kitaplari - Başarı ve Başarısızlığa Birde Böyle Bakın

81 kere aday gösterildi. 63’ünde ödülü aldı. Oscar, Golden Globe, Emmy derken ortalıkta bir şey bırakmadı.

O kadar ki müzisyenlere verilen Grammy ödüllerine bile 10 defa aday gösterildi. 4’ünde kazandı, 1 seferinde de ikinci oldu. Jenerikte adının geçtiği filmlerdeki toplam gelir 5.14 milyar doların üzerinde. Filmleriyle insanların hayatlarına sağladığı katkının herhangi bir maddi karşılığını ölçemezsiniz. Dışarıdan baktığınızda inanılamayacak kadar çok başarılı. Ne ki, yıllar boyunca ağır depresyonlar yaşadı. En sonunda Parkinson ve Lewy cisimcikli demans hastalıklarına daha fazla dayanamadı.

Robin Williams 2014 yılının Aralık ayında intihar ettiğinde 63 yaşındaydı.

İsim isim, örnek örnek gitmeyeyim. Fakat pek çok insan var ki bildiğimiz başarı kriterlerinin hiçbirini sağlamıyor. Ne son teknolojilerle donatılmış plazalarda bulunan şirketlerde tepe yöneticilik yapıyorlar, ne de ellerinde son model telefon veya altlarında son model bir araba var. “Aberkıronbi end finç sivetşört”, “pol end şark kazak” ya da “isse mi yake parfüm” gibi şeyleri bilmezler. Bilseler de neden onlara para verildiğini anlamazlar. Aralarında metropollerde yaşayanları da var, tarlasından çıkmayanı da. “Acaba şu hayatta başarılı mıyım yoksa yeterli performansı gösteremiyor muyum?” diye düşüneni pek olmaz.

Kendilerini günün herhangi bir saatinde kıkırdarken bulabilirsiniz.

Bu ikincisi gibiyseniz başarılısınızdır diye bir kural yok.

İlk örnekteki gibiyseniz de başarısızsınızdır diye bir kanun yok.

başarı - Ba  ar   ve Ba  ar  s  zl    a Birde B  yle Bak  n - Başarı ve Başarısızlığa Birde Böyle Bakın başarı - Ba C5 9Far C4 B1 ve Ba C5 9Far C4 B1s C4 B1zl C4 B1 C4 9Fa Birde B C3 B6yle Bak C4 B1n - Başarı ve Başarısızlığa Birde Böyle Bakın
Foto Kaynak: https://pixabay.com/en/hiker-standing-woman-top-journey-918473/

Bir şey olmak, bir şey yapmak, bir yere gelmek, bir “malı götürmek”, bir “büyük adam” olmak zorunda değilsiniz.

Birilerine ispatlayacak bir şey yok.

Sadece istediğiniz hayatı yaşayıp yaşamadığınız var. Neyi neden istediğinizi bilip bilmediğiniz ve isteklerinize ulaşıp ulaşamadığınız var.

Her seçimin artıları ve eksileri, her seçişin vazgeçişleri, her isteği gerçekleştirmenin gereklilikleri var.

El alem ne derse der. Sizin yüzünüz güldükten sonra sizi sevenler üzülmezler.

“Bilimsel kanıt görmezse ölecek” hastalığına yakalanmışlar için bunu da yazayım. “Cehalet mutluluktur” ya da “aptallar mutludur” gibi laflara kanmayın. Harvard Business Review şurada İngilizce yazmış, isteyen bakar. Bakan da yapılan deneylerde pozitif olmaya şartlanan doktorların %19 daha doğru karar verdiğini; satışçıların %37 daha iyi sattığını; iş hayatında “başarı”nın %25 zeka ve teknik yeterlilikten, %75 de bulunan ortama pozitif bir şekilde adapte olabilme yeteneğinden geldiğini; yaratıcı olabilmenin ön koşulunun negatif olmak değil, aksine yüksek bir oranda pozitif ve umut dolu olmak olduğunu görür.

“Krıtik” (Türkçesiyle: “eleştiri”) ve “kriter” sözcükleri Eski Yunancadaki “hüküm vermek, yargılamak, iyiyi kötüden ayırmak” sözcüklerinden gelir. Başarı kriterini bilecek olan da, başarılı olup olmadığınıza karar verecek olan da sizsiniz.

Hayat sizin, karar sizin, jüri sizsiniz.

Gerisi hikaye. Aldanıp, aldırmayın.

Filozoflardan Mutluluk Üzerine

“Mutluluk, düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeylerin uyumiçinde olduğu andır.”Mahatma Gandhi (1869-1948) Hem bireysel hem de...

Zekânın Tanımları ve Tarihsel Gelişimi

Zekâ, diğer pek çok psikolojik değişken gibi, doğrudan gözlenemeyen çok karmaşık yapılardan (construct) biri,...

Mindfulness Hayatı Nasıl Etkiler?

Farkındalık Nedir, Ne Demektir? “Farkındalık” (mindfulness), mevcut ana odaklanmak anlamına gelir. Yani farkındalık, mevcut hâliyle “deneyim”e odaklanmak...
KAYNAKEren Diril
Yazarmedium

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.