fbpx

  Başarılı CEO’yu yüzünden tanı, ona göre yatırım yap

  Yüz şekli ve başarı performanslarına bakılarak yapılan bir araştırma, geniş yüzlü CEO’ların daha başarılı olduğunu ortaya koydu. Geniş yüzlü CEO’ların başarısının sırrı ise daha yüksek testosterona sahip olmaları. Araştırmanın sonucunda yatırımcılara, “Şirkete para yatırmadan CEO’nun yüzüne bakın” deniliyor.

  GENİŞ yüzlü CEO’ların yönettiği şirketlerin, uzun yüzlü CEO’lara göre mali olarak daha iyi performans gösterdiği belirtiliyor. Geniş yüzlü erkeklerin daha yüksek testosteron oranlarına sahip olma eğilimi gösterdikleri için, daha yırtıcı olduklarını belirten araştırmacılar, bunun şirket performansı ve yüz şekli arasındaki tuhaf bağlantıyı açıklayabileceğini savunuyor.

  Yatırım yapmadan yüzüne bakın

  Alanının saygın yayınlarından biri olan Psychological Science dergisince yapılan araştırmada, CEO’ların yüz şekli ve mali performansları analiz edililirken, yatırımcılara da “Bir şirkete para yatırmadan önce yöneticisinin yüz şekline bakın” önerisinde bulunuldu. ABD’nin Milwaukee eyaletinde bulunan Wisconsin Üniversitesi’nden Elaine Wong ve meslektaşları, “Fortune 500” listesinden 55 şirketi incelediği araştırmanın ortaya koyduğu sonuç, boyuna kıyasla daha geniş surata sahip olan CEO’ların şirketleri, dar suratlılara göre çok daha iyi mali performans gösterdiği yönünde.

  BP ve Shell örneği

  Buna örnek olarak da, BP ve Shell verildi. Sonuçlar, BP’nin uzun yüz şekline sahip Tony Hayward liderliğinde debelendiği ve Meksika Körfezi’nde yaşanan petrol sızıntısından sonra görevi bıraktığı, rakibi Shell’in ise daha geniş yüzü olan Peter Voser döneminde iyi yönde ilerlediği kaydedildi.

  Ekstra testosteron

  Araştırmayı yapan Wong, geniş yüzlü adamların en hoş adamlar olmayabildiğine ve genelde diğerlerine göre daha az güvenilir olarak algılandıklarına dikkat çekerek, yüzlerinin altında yatan biyolojinin ise onlara diğerleriyle rekabette belirli avantajlar sağladığını savundu. Wong, geniş yüzlü buz hokeyi oyuncularının ceza sahasında daha çok vakit geçirdiklerinin ve savaştıklarının ortaya konduğunu, bunun da daha agresif olduklarına yönelik bir kanıt olduğunu belirtti. Onları daha güçlü hissettirenin ise ekstra testosteron olduğunu söyledi.

  Uyumlu takım da etkili

  Wong, “Bunların birçoğu olumsuz şeyler gibi görünse de, güç bazı olumlu etkiler de doğurabiliyor. Kendini güçlü hissedenler detaylara takılmaktansa genelde büyük resme bakabiliyor ve bir görevi tamamlıyabiliyor” diye konuştu. Wong, ayrıca yüz şeklinin mali performansla olan bağlantısının CEO’nun takımının daha uyumlu olduğu şirketlerde daha yoğun göze çarptığını belirtti. Yönetimin daha münakaşacı olduğu şirketlerde ise bu ilişki daha az belirgin çıktı. Araştırmada sadece erkek yöneticiler incelendi.

  Araştırmada geniş yüzlü ve başarılı CEO’lara örnek olarak Shell’in CEO’su Peter Voser (sağda) gösteriliyor. Başarız ince yüzlü CEO olarak da BP’den ayrılmak zorunda kalan Tony Hayvard (solda) örnek olarak veriliyor.

  ABD’li 25 CEO’nun geliri şirket vergilerini geçti

  ABD’nin en çok kazanan 100 CEO’sundan 25’inin, şirketlerinin devlete ödediği gelir vergisinden daha fazla maaş aldığı ortaya çıktı. Listedeki 20 şirketin ABD kongresindeki lobi çalışmaları için de ödedikleri verdikleri vergiden daha fazla harcadığı kaydedildi. Listenin ilk 25’inde yer alan CEO’ların ise geçtiğimiz yıl ortalama 16.7 milyon dolarlık kazanca ulaştığı belirtildi.

  GE’nin CEO’su da var

  Washington merkezli, Politika Araştırmaları Enstitüsü (IPS) tarafından açıklanan rapora göre listedeki şirketlerin, vergi cenneti olarak bilinen deniz aşırı ülkelerde de yan kuruluşları olduğu açıklandı. Listede örnek olarak gösterilen isimlerden biri eBay’in CEO’su John Donahoe oldu. Donanoe’nin maaşının 12.4 milyon dolar olduğu ayrıca şirketinin devletten 131 milyon dolarlık vergi iadesi aldığı belirtildi.

  İadeden fazla maaş

  Diğer taraftan Boeing’in CEO’su Jim McNerney’in de devletten gelen 13 milyon dolarlık vergi iadesine rağmen, 13.8 milyon dolarlık maaş aldığı, şirketin lobi faaliyetlerine ayırdığı bütçenin de 20.8 milyon dolar olduğu belirtildi. Geçtiğimiz yıl devletten 3.3 milyar dolar vergi iadesi alan General Electric’in (GE) CEO’su Jeff Immelt ise 15.2 milyon dolar kazandı. Şirketin lobi faaliyetleri ve siyasi kampanyalar için harcadığı paranın ise 41.8 milyon dolar olduğu belirlendi.

  Açık kapatılmalı

  Ortaya çıkan verilerin ABD vergi sisteminin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koyduğunun belirtildiği raporda şu ifadelere yer verildi: “Sistemde yapılacak düzenleme ile şirketlerin bu açıkları suistimal etmelerinin önüne geçerek, daha fazla vergi vermeleri bile engellenebilir. Çünkü sistemdeki açık, şirketlerin sırtına daha fazla vergi yükü bindirilerek kapatılmaya çalışılıyor.”

  Buffet uyarmıştı

  Aralarında milyarder yatırımcı Warren Buffett’in bulunduğu ABD’nin önde gelen zenginlerinden oluşan bir grup, geçtiğimiz haftalarda Obama’ya zenginlerden daha çok vergi alınması talebinde bulunmuştu. Ardından benzer bir adım da Fransız CEO’lardan da gelmiş ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yazdıkları mektupta ülke ekonomisine katkıda bulunmak adına daha çok vergi vermeye hazır olduklarını belirtmişlerdi.

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Elektronik Devleri Neden Çin’de Üretim Yapıyor?

  Dünyanın den büyük ve en çok para kazanan elektronik firmaları ürünlerini...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,392BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  265TakipçilerTakip Et
  2,382TakipçilerTakip Et