Başarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları

  Başarılı İnsanların Alışkanlıkları Bugün başarının okuldan alınan diplomalarla ölçülebilecek bir kıstas olmadığını birçok örnekle görüyoruz. Hem iyi okullardan mezun olup, hem de başarılı olmuş insanların yanında, iyi okullardan mezun olmayıp yükselmiş örnekleri hem Türkiye’de hem de Dünya’da görmek, bugün başarının sınavlarla ölçülen bir olgudan çok, süregelen bir yaklaşım sonucu elde edilen bir sonuç olduğunu yavaş yavaş fark ediyoruz. Siteme gelen ziyaretçilerin en çok sorduğu sorulardan biri: “Başarılı insanların özellikleri nelerdir?” Bu yazıda bu soruyu araştırmalarla ve üstün başarılı insanların biyografilerinden derlenmiş bilgilerle 15 maddede cevaplayacağım.

  Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

  1. Başkalarının hiçbir şey veya olumsuzluk gördüğü yerlerde, onlar fırsatları görürler.

  Aynen İnternet sürekli tekrarlanan şu özlü söz gibi: “Sevgili optimist, pesimist ve realist, siz bardağın yarısı doluyken nasıl görüyoruz diye tartışırken, ben onu aldım ve içtim.” -Opportunist (Fırsatçı)

  2. Çözüm odaklıdırlar.

  3. Başkalarının sorun gördüğü yerde onlar alınacak bir ders görürler.

  4. Başarılı insanlar bilinçli planlamayla kendi başarılarını yaratırlar, başka insanlar ise başarının bir nimet gibi onları bulacağını umut ederler.

  5. Başarılı insanların herkes gibi korkuları vardır. Ama onlar korkularının onları limitlemesine izin vermezler.

  6. Başarılı insanlar şikayet etmezler, çünkü şikayet etmek insanın sadece enerjisini emer ve insanı verimsizleştirir.

  7. Başarılı insanlar başarısızlıkları için başkalarını suçlamalar. Davranışları ve sonuçları için kendileri sorumluluk alırlar. Başkalarının hatalarını yapıcı eleştiriyle açıklarlar.

  8. Başarılı insanlar meşguldürler. Ama bu boş bir meşguliyet değildir. Sonuca odaklı, verimli ve hızlı çalışırlar. Başkaları bir konu üzerinde saatlerce kafa patlatırken, onlar insiyatif alıp sorunun üstüne giderler.

  9. Takım ruhuna inanırlar. Onlarla aynı ruhu ve aynı hedefleri taşıyan kişileri etraflarına çekerler. İki tarafın da kazançlı çıktığı bir iş yaklaşımları vardır.

  10. Başarılı insanlar hayatlarının her anını tutku ve enerjiyle yaşamaya çalışırlar. Bu da onları hem işlerinde hem de özel hayatlarında en heyecan vericisini aramaya iter. Steve Jobs ne demişti hatırlayın: “Her gününü ertesi gün ölecekmiş gibi yaşa.”

  11. Başarılı insanlar hayatları boyu öğrenirler ve öğrenmekten bıkmazlar. Uzmanlaştıkları bir konu olsa bile onlar meraklarıyla başka konuları da araştırırlar.

  12. İyi hesaplanmış risk alırlar: Parasal, profesyonel, psikolojik ve duygusal alanlarda.

  13. Başarılı insanlar bugünün işini yarına bırakmazlar. Bir işin olması için illa ki ‘doğru zaman‘ı beklemezler. Doğru zamanı yaratırlar.

  14. Başka insanların başarısı başarılı insanları sarsmaz. Tam tersine başarılı insanlar çevrelerindekilerinin tam potansiyelini bulabilmeleri için onlara yardımcı olur, yol gösterirler.

  15. Değişime, yeniliğe açıktırlar. Yerlerinde saymazlar. Farklı durumlara ve çevrelere kolay adapte olabilen bir yapıları vardır.

  Pozitif olmanız, ve her gün başarıya koşmanız dileğiyle,

  Ayşe Canan Altındaş

  başarılı İnsanlar - 7d95df1dfe485a9b5ea23eb5767708be s 80 d http 3A 2F 2F1 - Başarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları başarılı İnsanlar - 7d95df1dfe485a9b5ea23eb5767708be s 80 d http 3A 2F 2F1 - Başarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları

  Ayşe Canan Altındaş Washington University’de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştı. Şu anda psikoloji yüksek lisansımı yapmakta ve öğrencilere profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmakta. 

  başarılı İnsanlar - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Başarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  İyilik Çok Güçlüdür

  Hiç bir iyilik karşılıksız kalmaz. Siz o iyiliği gizli yapsanız da,...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  başarılı İnsanlar - BEY N VE HAFIZA - Başarılı İnsanlar ve Onları Başarılı Yapan Alışkanlıkları

  İletişimde kalın!

  76,110BeğenenlerBeğen
  189,439TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et