Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları

  Yarım Asra yakın hayatımda birçok başarı ve başarısızlıklarla karşılaştım. Genelde çok insanı hayrete düşüren başarılara imza attım. Tabii ki başarılarımızı takdir etmeyen, kıskanan ve engel olmak isteyen de az olmadı.

  Bu hayat sırlarımı sizinle paylaşmak istedim.

  İnanmak

  Kimse inanmasa bile başarılı olacağınıza siz inanın. Bazen en yakın arkadaşlarım, aile fertlerim bile bana ve başarılı olacağıma inanmadı ama ben inanınca ve bu inancın gereğini yerine getirerek gayret edince eskiden bizim bile inanmadığımız ama sonra inanarak çaba harcadığımız inançlarımızın hayata geçtiğini ve aslında imkânsız görünen şeylerin çok da imkânsız olmadığın inançların gücü ile anladım.

  Oku emrinin önemini anlamak

  İlk emir olan “Oku”nun önemini iyi anlayan ve bu emrin gereğini yerine getirene bizzat bu emri veren Allah’ın ne kadar destek verdiğini ancak okumayı Allah ve Resul aşkı kadar seven insanlar anlar. Oku emrine sıkı sıkı sarıldım iyi ki sarılmışım.

  Çalşımayı elden bırakmamak

  İnsan tembel olabilir ama her şey öğrenildiği gibi çalışkanlıkta öğrenilebilir. Bunun yolu da çalışkan insanlar ile bir arada bulunmak ve onların hayat felsefesini modelleyerek biz de çalışmayı öğrenebiliriz. Bir zamanlar tembel insan iken bu modelleme sayesinde çalışkan insan olmayı başarınca insan bir daha boş durmak istemiyor.

  Kişisel Gelişim kişisel gelişim - mountain climbing - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları kişisel gelişim - mountain climbing - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları

  Arkadaşa dikkat etmek

  Arkadaşa dikkat etmek en azından kötü huyu olanlardan uzak kalmak başarının nerede ise yarısı. Bizi çalışmaya değil de oyunlara, eğlenmeye ve gezmeye teşvik eden arkadaşlara dikkat edersek ve bu arkadaşlardan uzak kalırsak başarısızlıklar bir anda başarıya dönüşür. Arkadaş da yaşa değil de başa bakmak da önemli.

  Kötü alışkanlıklardan uzak kalmak

  Kötü alışkanlıklardan uzak kalmak gerçek manada sağlıklı, sıhhatli olmayı da beraberinde getiriyor. Kötü alışkanlıklar sadece sigara alkol değil, boş konuşan insanalar ile arkadaşlık kurmakta ısrar etmek de gerçek manada sigara ve alkol kullanımında ısrar etmek kadar tehlikeli.

  Güzel nasihatlerden faydalanmak

  Günümüzde gençler dinlemeyi bilmediği gibi kendilerine güzel bilgiler veren insanlar ile alay etmeyi tercih etmekteler ki, bu hayatımızın güzelliklerine dinamit koyarak kendimizi canlı bomba gibi imha etmek kadar tehlikeli. Ben nasihatlere kulak verdiğim gibi gençlerin nasihati dinlemeyenlerinden ve alaycı olanlarından köşe bucak kaçarım. Güzel söz bulunmaz bir hazinedir.

  başarı kişisel gelişim - ba ar 1 - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları kişisel gelişim - ba C5 9Far C4 B11 - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat SırlarıMaddiyatı çok önemseyen insanlardan uzak kalmak

  Maddi şeylere de hayatta ihtiyacımız olduğu muhakkak ama, dervişin “Allah. Allah “demesi ve Allah aşkı gibi paraya taparak mala mülke aşırı değer vermek de bir tür hastalık nerede ise. Bu hastalık maddiyata değer vermeyen ama bizi gerçek manada seven insanların bizden uzaklaşmasına ve çevremizde iyi günde dost, kara günde kaçan insanların türemesine sebep olur. Buna da dikkat ettim.

  Benim onlara değer verdiğim gibi bana değer vermeyen insanlardan kaçtım

  Bize değer vermeyen insan ile arkadaş olmak, havanda su dövmeye benzer. Bazen bazı insanları sever , onların yanına gideriz. O insanlarda bizi seviyor görünür ama bize destek değil köstek olduklarını anladığımız zaman yapacak tek şey arkamıza bakmadan onlardan uzaklaşmak olmalı.

  Sevgi ve bilgiyi önemsemek

  İnsanı insan yapanın sevgi ve bilgi olduğunu anladığım zaman insanlardan beni seveni daha çok sevmek, bilgili insandan bilgi almak ve bize soru soranlara tatmin edici cevaplar vermek benim hayat prensibim oldu. Bu da başarılarımıza destek oldu.

  Sabır etmek

  Bugün çok insan bir iki denemeden sonra hemen pes ederler. Ben de zamanında pes eden insandım. Ama her şeye pes etmeden sabırla çalışmaya devam edene Allah mutlaka başarıyı da verir. Ampulü bulmak için 2000 deney yapıp pes etmeyen Edison’u örnek almak Herkesin sabırda rehberi olmalı.

  kişisel gelişim - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Giydikleriniz Sizin Hakkınızda Bir Şeyler Söylüyor

  Giysiler, ne giydiğiniz sizin hakkınızda etrafınızdaki insanlara önemli mesajlar verir. Ağzınız...

  Yorumlar

  1. Gerçekten çok güzel öğütler var.Ben de bu öğütleri kendime rehber edinip yoluma devam edeceğim.Çok teşekkür ederim.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  kişisel gelişim - BEY N VE HAFIZA - Başarılı Olmak İsteyenlere Hayat Sırları

  İletişimde kalın!

  76,122BeğenenlerBeğen
  189,409TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et