fbpx

  Başarının Gizli Olmayan Formülü

  milliyet_ik_basari

  Yetenek, amaç ve çevre faktörlerini topla, vizyonla çarp. İşte herkesin peşinde olduğu ‘başarının formülü’ bu kadar kolay. Bu formülü uygularken ne istediğini bilen, sağlam adım atan b

  ireyler olmanız gerekiyor. Ancak bunların nakite çevirmek için acele etmemek lazım. Para ikinci planda. Öncelik her zaman kendini geliştirmek olmalı. Üst seviyelere yaklaştıkça iyi iletişim ve diplomasiye ağırlık verilmeli.

  Kaderini seç ve kaderine razı ol’. Nietzsche’nin ünlü sözlerinden biri. Basit bir cümle gibi görünüyor ama hiçte öyle değil. Çünkü, temel sorusu şu: ‘İnsan kendi kaderini seçebilir mi?’

  Konu iş hayatı olunca soru ‘Keni kariyerini, kendin çizebilir misin?’ oluyor. ‘Para mı, mevki mi?’ gibi basit bir sorudan yola çıkarak yanıtlamak mümkün değil. Konunun iki tarafı var. Şirketler ve çalışanlar. Çalışanlarının nitelikleri ölçüsünde başarı sağlayabileceklerini gören şirketler onların kariyerlerini de tesadüflere bırakmuyor. Her yıl bir veya iki kez yaptıkları performans ölçümleriyle çalışanların güçlü ve zayıf yönlerini belirliyor. Buna göre gerekli eğitimlerle onları donatıyor ve geleceklerine ilişkin yol haritasını birlikte çiziyorlar.
  Ya çalışanlar? iş hayatına girmeye hazırlanan gençlerden, ara kademelere, oradan da en üst seviyelere kadar nasıl yol alıyorlar. Kaderin rüzgarına mı kapılalım, yoksa kendi yolumuzu kendimiz mi açalım?

  MKG ve Ortakları Yönetici Ortağı Murat Kaan Günceri, “Aslıda kaderinizi ilk iki – üç senede çiziyorsunuz” diyor. En önemli nokta işe nerede, nasıl başladığınız. Çünkü kariyere nokta aynı zamanda ilk etiket ve bu etiket üzerinize yapışıyor, bununla değerlendiriliyorsunuz.

  Öyleyse işe hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar vererek başlamak gerekiyor. İnsan yönetim mi, proje yönetimi mi, etkin danışmanlık mı, satış yönetimi mi? Hedef genel müdürlükse işe nerden başlamak gerekiyor? Bu soru sektörlere göre değişiyor. Güneri, “Pek çok sektörde genel müdürlürler satış departmanlarından geliyor ama bankacılıkta genellikle hazine bölümlerinden gelir” diyor.

  ’40’ında nakite çevir’

  İşe ilk giriş noktası kadar nerede işe başladığınız da önemli. Güneri, “Öncelik para olmamalı diyor: “Sana yatırım yapan şirketi seç. Yani öncelik para olmamalı. İnsan kaynakları, eğitim kaynakları geniş olan şirketler tercih edilmelidir. Kariyerin başında fazla paraya ihtiyacın yok nasıl olsa. İhtiyaçların belli, kendine yatırım yapacaksın.”

  İnsana yatırım yapan şirketler deyince şöyle bir liste çıkıyor: Geliştirme programları, eğitim ve insan kaynaklar? bölümleri geniş şirketler. Mesela, denetim şirketleri, bankacılık sektörü. Başlangıçta fazla para kazanılmayabilir ama sektörleri ve iş dünyasını anlamak için iyi bir başlangıç olur.

  Güneri kısa vadeli yüksek kazanca kanmamak gerektiğini de şu örnekle anlatıyor: “Yabancı dil bilen, yüzde 1’lik dilimdeki bir üniversiteye girmiş öğrenci, mezun olduktan sonra rehberlik brövesi alıp, arkadaşlarının profesyonel işlerde aldıklarının iki-üç katını kazanabilir. Ya da İngilizce dersi veriyodur. Böyle arabasınıda alır, programını da kendi ayarlar… Ancak bu iki-üç olmadı beş sene idare eder. Sonra sadece özel ders veren bir hocasın.”

  İşe girişten sonra alacağınız diğer kararlar da önemli. Bazı yerlerde, şirketin kalitesine göre satış müdürü olmak genel müdür olmaya tercih edilmeli. 20’li yaşlarında satış müdürüsünüz diyelim. Genel müdürlük teklifi geliyor… Genel müdürlükte çok rahat yapabileceğini düşünerek kabul ediyorsun. Murat Kaan Güneri “İşte bu hata” diyor. “Birikimi nakite çevireceğin zaman 40’lı yaşlarda başlıyor. O yüzden biraz sabırlı olup adımları daha sağlam atmak gerekiyor.”

  Güneri iş-hayat dengesi konusunda uzman yazar Richard Leider’dan yaptığı alıntıyla başarının formülünü veriyor:

  Y:Yetenek(talent)
  A:Amaç(purpose)
  Ç:Çevre(environment)
  V:Vizyon(vision)
  Başarının formülü: (Y+A+Ç) x V

  Üst düzey yönetici olmanın tüyoları

  Murat Kaan Güneri Kariyer basamaklarında üst düzey yöneticiliği hedefleyen çalışanlara şu önerilerde bulunuyor:

  · İlk olarak iki-üç tane güvenilir kariyer danışmanı bulun ve danışmana yetkinliklerinizi ve hedeflerinizi açıkça anlatın.

  · Çalışmak istediğin ilk 10 ve ikinci 10 firmayı belirle ve bu firmalar hakkında bilgi sahibi ol.

  · Bu firmalarda neden çalışmak istediğini belirle. · Önceliklerinin para mı, kariyermi yoksa iş ortamı mı olduğunu ortaya koy.

  · Ardından bu ilk 10 içinden öncelik kriterlerin ve hedeflerin doğrultusunda bir iki firmayı seç.

  · Firmayı araştır. Takip et. Dışarıdan nasıl gözüküyor, hangi konularda başarılı, hangi konularda eksik olduğunu ayrıntılarıyla ortaya çıkar.

  · Bu firmanın CEO’suna şirketin iyi ve eksik olduğunu gözlemlediğin yönlerini belirterek o firmaya katacaklarını iki – üç paragrafta, en fazla altı – yedi cümle ile yazark mail yoluyla at.

  · Firma ile alacak birini aramuyorsa dahi, atılan bu mail ile onların dikkatini çekebilirsiniz. Bu şekilde daha sonra oluşabilecek açık pozisyonlar için aday olma ihtimaliniz yükselecektir.

  Tepeye ramak kala diploması gerekli

  · Başarılı olmak için çalıştığınız ortamda mutlu olmanız gerekir. Mutlu olmak için de kendi çalışma kültürünüze uygun firmayı seçin.
  · İnsana değer veren, potansiyelini geliştiren firmalar tercih edilmeli.
  · Herkes genel müdür olacak diye bir şey yok. En iyi hangi işi yapıyorsan onun en üst seviyesini hedeflemelisin.
  · En tepeye gelmek için uzmanları değil, yöneticileri yönetmiş biri olmak lazım. Yetiştirdiğimiz yöneticilerin piyasada yer alması gerekir.
  · En üt seviyeye yükselmek için beceri, iyi iletişim, kendini iyi ifade etmek gerekli.
  · Ayrıca, bir takım aktivitelere katılarak, örğütlerde, klüplerde yer alarak çevrenizi geliştirmek yararlı olacaktır. Daha üniversite yıllarında kariyer için zemin hazırlamak gerekir.
  · Tepeye ramak kala diploması gerekiyor. Açık sözlü olmak iyi ama, bir şeyi söylerken ortalığı yıkmamalı. Doğrusu usturuplu söyleme yeteneği geliştirilmeli.

  Kaynak: Milliyet İK

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Richard Branson. ‘İş Fırsatları Otobüs Gibidir, Her Zaman Bir Diğeri Gelir!’

  Kahramanınızla yaptığınız ‘hayali sohbetler’ bir gün gerçek olursa, nefes kesen anlarınızdan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Kendine zarar vermek nedir?

  Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir...

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  İletişimde kalın!

  75,587BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  258TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et