Başarının Sırrı Beynin İçinde Saklı

1

Günümüz Dünyasında başarının sırrı her alanda kalıcı başarılara imza atmanın yegane yolu şüphesiz ki hafızanın iyi kullanılmasından geçer.

Günlük hayatta  isteyerek yada istemeyerek hafızamıza o kadar çok bilgi gönderiliyor ki ,bu bilgilerin çoğu kısa süreli bellekte kaldıktan sonra hemen unutulup gidiyor.Bir kısmı ise kalıcı olarak uzun süreli belleğe aktarılıyor.Konuştuğumuz dil,tanıdığımız  insanların siması, hatıralarımız, adresler, telefon numaraları, okuduğumuz kitaplara ait bilgiler, izlediğimiz filmler ve daha fazlası hafızamızda depolanmıştır.Bu bilgilerin günlerce, aylarca ,yıllarca unutulmaması için uzun süreli bellekte düzenli bir şekilde kayıtlı olması gerekir.

Hafızayı iyi kullanabilmek için; öncelikle hafızamızı iyi tanımalı ve  işleyişini iyi kavramamız gerekir.

Bilgiler, duyu organlarımız vasıtası ile beynin sinir ağlarına elektriksel kodlar olarak iletiliyor. farkında olduğumuz yada olmadığımız bilgiler gün boyu kesintisiz olarak beyne ulaşır.Bu bilgiler ilk önce çok kısa süreli hafıza dediğimiz bellekte depolanır.Burada yaklaşık 30 sn kaldıktan sonra,kısa süreli belleğe aktarılır.Burada 20 dk ile 24 saat arasında kalan bilgi,hızla  kaybolmaya başlar yada Uzun Süreli belleğe alınır ve burada kategorilendirilir ve istenildiğinde kısa sürede tekrar çağırılmak üzere kayıt edilir.Resimde gösterilen odalar bilgilerin düzenli bir şekilde kayıt edildiğini gösterir.Bu da bilgiyi çağırırken bize çok zaman kazandırır.

 

New-Map3

Bilgiler, kısa süreli belleğe alındıktan bir süre sonra yavaş yavaş kaybolmaya başlar.Kaybolmadan önce  Hafıza tekniklerini kullanarak uzun süreli bellekte düzenli ve kategorize edilmiş şekilde kalıcı olmasını sağlamak gerekir.

Eğer bu işleyişi iyi kavrarsak ve gerekli teknikleri kullanırsak(bu teknikleri ileriki günlerde sizlerle paylaşacağım) herkes tarafından sıkça bahsedilen aşağıda ki sorunları ortadan kaldırabiliriz.

  • Okuduğum kitabı hemen unutuyorum.
  • Tanıştığım insanların isimlerini unutuyorum.
  • Kısa süre önce öğrendiklerimi unutuyorum.
  • Öğrendiklerimi sürekli karıştırıyorum.

Bu yazımızda hafızamızın işleyişini görsel olarak anlatmaya çalıştım.Bir sonraki yazımızda bilgilerin nasıl uzun süreli belleğe kayıt edileceğinden bahsedip, birkaç tekniği sizlerle paylaşacağım.

İLGİLİ YAZI :  Neden Gelecekteki "BİZ"i Pişman Edecek Kararlar Alıyoruz?