Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektir

  - yemekyemek - Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektir - yemekyemek - Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektirBize vazgeçmemeyi öğrettiler. Vazgeçmenin pes etmek olduğunu anlattılar. Vazgeçersek kaybedebileceğimizi söylediler. Vazgeçmezsek kazanacağımızı söylediler. Bu bazen doğru çıktı, bazen yanlış. Yanlış çıktığında mutlu olmadığımız evlilikler yürüttük, sevmediğimiz işleri yaptık, inandıklarımızla yaptıklarımız birbirine karıştı. Ne vazgeçebildik,  ne de kazanabildik. Belki de bazen vazgeçmemiz gerekiyordu. Bırakabilmek, dur diyebilmek, tamam diyebilmekti bizi mutlu edecek. Ama yapamadık, korktuk çoğu zaman. Çünkü vazgeçmek, bırakabilmek bir tercih meselesiydi  ve bu tercihin sonuçlarına katlanamadık. Bu tercihi kabullenebilecek cesareti  gösteremedik. Peki yapabilsek neler kazanıyoruz? Gelin ona bakalım:

  1)Vazgeçebilmek,  bazen özgürlüktür. Sevmediğiniz bir işi yapmak,  insanı bir anlamda mahkum eder,  mutsuzluğa. İşini sevmez, iş ortamını sevmez ama işini bırakamaz. Niye mi? Çünkü iş sahibi olmanın rahatlığını, her ay maaş almanın güven veren yapısını bırakmak istemez. İşi bırakmak, sevdiği işi yapmak ya da bunu yapmak için çaba sarf etmek risktir. Bu riski alabildiğinizde yani,  vazgeçebildiğinizde özgürleşiyorsunuz. Çünkü kendiniz için bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. Zihniniz berraklaşıyor. Tazeleniyor. Daha özgür düşünmeye başlıyorsunuz.

  2) Tek alternatifte diretmek zaman kaybettirir. Bazen önümüzde bir alternatif vardır. Bunun en doğru olduğunu düşünürüz. Ve sürekli o alternatifi deneriz. Tek hedefimiz odur. Ama o gerçekleşmez, yorar, hayal kırıklığına uğratır. Ya başka alternatifler kazandırıyorsa?  Aynısında diretmek kazanç mıdır? Tek gördüğümüz,  aslında tek değildir. Sadece bizim görüş alanımızda o vardır. Biraz dışarıya çıkmaya cesaret edince,  yeni alternatifler çıkacaktır karşımıza. Çok sevdiğim bir söz var. “ Karayı gözden kaybetmeyi göze alamayan, yeni yerler keşfedemez.” Tek alternatife takılmamak, yenisi için araştırmalar yapmak,  sadece mevcuttan vazgeçmektir. Kaybetmek anlamına gelmez.

  Vazgeçmek kötü bir şey değildir. Pes etmek anlamına da gelmez. Sadece doğru zamanda vazgeçmeyi bilmek gerekir. Mevcudun tüm ihtişamına, gücüne,  cazipliğine rağmen vazgeçebilmek,  cesurluktur. Vazgeçmiyorum diyenler çoğu zaman kaybetmekten korkanlardır. Benim için doğru olan bu yalanına,  kendilerini inandırmışlardır. Biraz cesaretle gerçekten istediklerini yapabilecekken,  bunu göze almayı cesaret edemezler. Bu yüzden vazgeçmeyi cesur bir karar olarak görüyorum. Herkes vazgeçmeyi beceremiyor.

  Bazen, en cesurca karar,  vazgeçebilmektir.

  Kaynak: Marka Fikir

  Önceki İçerikZenginlik Okul Dinlemiyor
  Sonraki İçerikSuskun / Gökhan Karadaş
  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektir
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Best advice to find the right gift

  Usually,  people waiting for a reason, event or occasion to show...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Bazen en cesurca karar, vazgeçebilmektir

  İletişimde kalın!

  75,879BeğenenlerBeğen
  187,850TakipçilerTakip Et
  233TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et