Beden Dili Okuma ve Anlama Rehberi

  İletişimde beden dili ve sözsüz iletişim oldukça önemli. Bu nedenle Beden Dilini Anlama ve Sözsüz İletişim Becerilerini Geliştirmek sağlıklı ve doğru iletişim kurmada oldukça önemlidir.

  Kişisel veya profesyonel olsun iyi iletişimin, başarılı bir ilişkinin temelini oluşturduğu iyi bilinmektedir. Sözsüz iletişimimizin temelini net yüz ifadeleri, jestler, göz teması, duruş ve ses tonu oluşturur. Sözsüz iletişim veya beden dilini anlama ve kullanma becerisi, başkaları ile bağ kurmanıza, gerçekte ne anlama geldiğinizi ifade etmenize ve daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır.

  Beden Dili ve Sözsüz İletişim Nedir?

  Başkalarıyla etkileşime girdiğimizde, karşıdakine sürekli olarak sözsüz sinyaller göndeririz. Sözsüz davranışlarımızın tümü-yaptığımız jestler, oturma şekli, ne kadar hızlı veya ne kadar sesli konuştuğumuz, ne kadar yakın olduğumuz, göz temasımızı ne kadar çok yaptığımız- güçlü mesajlar gönderir. Bu mesajlar konuşmayı bıraktığınızda da durmaz. Sessiz olsanız bile, yine de sözsüz iletişim kuruyorsunuz.

  Çoğu zaman, ağzımızdan çıkan şeyler ve beden dilimiz aracılığıyla kurduğumuz iletişim tamamen birbirinden farklı iki şeydir. Bu karışık sinyallerle karşı karşıya kalırken, dinleyici sözlü veya sözsüz mesajınıza inanmaya karar vermelidir ve çoğu durumda sözsüz yolla ilettiklerinizi seçecektir çünkü jest ve mimiklerimiz gerçek duygularımızı ve niyetlerimizi yayınlayan doğal, bilinçsiz bir dildir.

  Beden Dili ve Sözsüz İletişim Nedir?

  Sözsüz iletişim neden önemlidir?

  Dinleme, bakma, hareket etme ve tepki verme şekliniz diğer insanlara, onları önemsediğinizi ya da önemsemediğinizi söyler; dürüstlüğünüzü ve ne kadar iyi dinlediğinizi de yansıtır. Gönderdiğiniz sözsüz sinyalleriniz söylediklerinizle uyuştuğunda güven, açıklık ve uyumluluk artar. Değilse, gerginlik, güvensizlik ve karışıklığa neden olurlar.

  Daha iyi bir iletişimci olmak istiyorsanız, sadece başkalarının vücut dili ve sözsüz olmayan ipuçları için değil aynı zamanda başkalarına karşı da daha hassas olmanız önemlidir.

  Sözsüz iletişimin beş temel fonksiyonu;

  Tekrarlama: kişinin sözlü olarak yaptığı mesajı tekrarlayabilirler.
  Çelişki: bireyin iletmeye çalıştığı bir mesajla çelişebilir.
  Değiştirme: Sözlü bir mesajın yerini alabilirler. Örneğin, bir kişinin gözleri kelimelerin yaptıklarından çok daha canlı bir mesaj verebilir.
  Tamamlayıcı: sözlü bir mesaj ekleyebilir veya tamamlayabilirler. Övgü vermekle birlikte bir kişiyi arkadan vuran bir mesaj etkisini artırabilir.
  Aksanlı: sözlü bir mesaja vurgu yapabilir veya vurgulayabilirler. Örneğin, masanın üstüne basmak bir mesajın altını çizebilir.

  Sözsüz iletişim ve beden dili türleri nelerdir?

  Sözsüz iletişimin birçok farklı türü vardır. Sözsüz sinyaller ve işaretler diğerlerine karşı duyduğunuz ilgiyi onlara hissettirir.

  Yüz ifadeleri: İnsan yüzü son derece etkileyicidir, öyle ki tek bir şey söylemeden sayısız duyguyu ifade edebilir. Bazı sözsüz iletişim biçimlerinin aksine, yüz ifadeleri evrenseldir. Mutluluk, üzüntü, öfke, sürpriz, korku ve tiksinti için yüz ifadeleri kültürler arasında aynıdır.

  Vücut hareketleri ve duruş: İnsanların, oturmalarından, yürümelerinden, ayağa kalkmalarından veya başlarını tutmalarından nasıl etkilendiğinizi düşünün. Vücudunuzu hareket ettirme ve taşıma şekilleri dünyadaki zengin bilgi kaynaklarıyla iletişim kurmanızı sağlar. Sözsüz iletişimin bu türü duruşunuzu, yönünüzü, duruşunuzu ve ince hareketlerinizi içerir.

  Mimik: Hareketler günlük hayatımızın dokusuna temas eder. Heyecanlıyken, bir şeyi işaret ederken, birilerini çağırırken ve canlı bir şekilde tartışırken veya konuşurken ellerimizi kullanırız – kendimizi, çoğu kez düşünmeden, hareketlerle ifade ederiz. Bununla birlikte, jestlerin anlamı kültürler ve bölgeler arasında çok farklı olabilir, bu nedenle yanlış yorumlamayı önlemek önemlidir.

  Göz teması: Görme duyusu çoğu insanda önemli bir yer tuttuğu için, göz teması özellikle sözsüz iletişimin önemli bir türüdür. Birine bakma şekliniz ilgi, sevgi, düşmanlık veya cazibe gibi birçok şeyi iletebilir. Göz teması da konuşmanın akışını sürdürmede ve diğer kişinin yanıtını ölçmede önemlidir.

  Dokunma: Dokunuş yoluyla çok şey iletiyoruz. Zayıf bir el sıkışma, omuza çekingen temas, sıcak bir sarılma, sırtı sıvazlama, başın üstüne bastırma veya birini kolunuz ile kavrama, karşı tarafa bir sürü sözsüz mesaj iletir.

  Boşluk: Bir görüşme sırasında rahatsız oldunuz mu? Diğer kişi çok yakın duruyor ve özel alanınızı istila ediyor mu? Her ne kadar bu gereksinim kültür, durum ve ilişkinin yakınlığına bağlı olarak değişirse de, hepimiz özel bir fiziksel alana ihtiyaç duyarız. Yakınlık ve şefkat, saldırganlık veya baskınlık belirtileri de dahil olmak üzere birçok farklı sözsüz mesajı iletmek için özel fiziksel alanı kullanabilirsiniz.

  Ses: Sadece söyleyeceğin şey değil, onu söyleme şeklin de önemlidir. Konuştuğumuzda, diğer insanlar sözlerimizi dinlemenin yanı sıra seslerimizi resmen “okur“. Dikkat ettikleri şeyler, “ahh” ve “ah-huh” gibi, zamanlama ve hızınızı, ne kadar yüksek sesle konuştuğunuzu, tonunuzu ve kıvrımını ve sesleri anlayışı ifade eden sesleri içerir. Örneğin, bir kişinin sesinin tonunu, alaycılık, öfke, sevgi veya güven şeklinde yorumlayabilirler.

  Sözsüz iletişim ve beden dili türleri nelerdir?

  Beden dili yalan söylemez (Gözler kalbin aynasıdır)

  Belirli bir şekilde nasıl oturacağınız, parmaklarınızı çıtlatmanız veya kendinizi güvende hissettirmek için el sıkışmanız konusunda teknikler biliyor olabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, bu numaralar işe yaramayacaktır. Bunun nedeni, gerçekten ne düşündüğünüz ve hissettiğiniz hakkında sürekli olarak gönderdiğiniz sinyallerin tümünü kontrol edemezsiniz. Ve ne kadar değiştirmeyi denerseniz, beden dilinizin daha doğal olmayan bir hal alması muhtemeldir.

  Sözsüz iletişim bazen yanlış kullanılabilir?

  Vücut dilinizle ve sözlü olmayan işaretler yoluyla kurduğunuz iletişim, başkalarının sizi nasıl gördüğünü, size nasıl saygı duyduğunu ve size olan güvenini etkiliyor.

  Ne yazık ki, birçok insan fark etmeden olumsuz sözsüz sinyalleri karşıya gönderebiliyor. Bu olduğunda, karşıdakiyle kurulan bağ ve güven zarar görebiliyor.

  Etkili sözsüz iletişim becerileri

  Sözsüz iletişim, tam bir konsantrasyon ve dikkat gerektiren hızlı bir süreçtir. Neler olup bittiğini tam olarak anlamak için o anda yaşananlara odaklanmalısın.

  Sözsüz iletişim geliştirmek, stres yönetimini öğrenmek

  İletişim anında stresin nasıl yönetileceğini öğrenmek, sözsüz iletişiminizi geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Stres, iletişim yeteneğinizi tehlikeye atmaktadır. Stresli olduğunuzda, başkalarını yanlış anlarsınız, kafa karıştırıcı sözsüz işaretler gönderirsiniz ve sağlıksız jest ve mimikler kullanırsınız. Duyguların bulaşıcı olduğunu ve bunu en iyi beden diliyle aktardığını unutmamalısınız. Korktuğunuzu düşünüyorsanız başkalarını üzme ihtimaliniz artar, içinde bulunduğunuz kötü durum daha da kötüleşir.

  Stres yüzünden bunalmış hissediyorsanız, kısa bir mola vermek en iyisidir. Konuşmaya geri dönmeden önce sakinleşmek için biraz zaman ayırın. Duygusal dengenizi geri kazandıktan sonra durumla olumlu bir şekilde başa çıkmak için daha donanımlı olursunuz.

  Duygusal farkındalık, sözsüz iletişiminizi nasıl güçlendirir?

  Doğru sözsüz iletişim kurabilmek için duygularınızdan ve duygularınızın sizi nasıl etkilediğinden haberdar olmanız gerekir. Ayrıca, başkalarının duygularını ve gönderdikleri mesajların ardındaki gerçek hisleri tanıyabilmeniz gerekir. Duygusal farkındalığın bulunduğu yer tam olarak burasıdır.

  Duygusal farkındalık aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

  Duygularını ve gönderdikleri sözsüz mesajları da dahil olmak üzere diğer insanları doğru bir şekilde anlayabilirsiniz.

  Sözlerinizle uyuşan sözsüz mesajlar göndererek ilişkilerinizde güven oluşturursunuz.

  Anladığınız, fark ettiğiniz ve ilgilendiğinizi başkalarına göstermek için dönüt verebilirsiniz.

  İlişkinizin duygusal ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını bilmek, yıpranan ilişkiyi onarmanıza ya da ilişkinize devam etmenize olanak sağlar.

  Beden dili ve sözsüz iletişimi anlamak için ipuçları

  Stres yönetmek ve duyguları tanımak için yeteneklerinizi geliştirdikten sonra, başkaları tarafından gönderilen sözsüz işaretleri anlamada doğal olarak daha iyi olursunuz.

  Beden dili ve sözsüz iletişimi anlamak için ipuçları

  Tutarsızlıklara dikkat edin. Sözsüz iletişim, söylenenleri güçlendirmelidir. Kişinin beden dili söyledikleriyle aynı şeyleri mi ifade ediyor? Örneğin, başını ileri geri hareket ettirerek size “evet” mi diyorlar?

  Sözsüz iletişim mesajlarına bir grup olarak bakın. Tek bir jeste ya da sözsüz mesaja çok fazla takılmayın. Göz temasından, ses tonuna ve beden diline kadar, aldığınız tüm sözsüz sinyalleri düşünün. Birlikte ele alındığında, sözlü olmayan ipuçlarının tamamı, karşıdakinin söyledikleriyle tutarlı mı yoksa tutarsız mı?

  İçgüdülerine güven. İç sesinizi yabana atmayın. Birisinin dürüst olmadığı ya da bir şeylerin yürümediği mesajını hissederseniz, sözlü ve sözsüz ipuçları arasındaki uyuşmazlıkları çözmeye yakınsınız demektir.

  Sözsüz mesajların değerlendirilmesi

  Göz teması – Göz teması yapılmakta mıdır? Aşırı derecede yoğun mu, yoksa seyrek mi?

  Yüz ifadesi – Yüzleri ne gösteriyor? Maskeli ve duyarsız mı, yoksa bir duygu içeriyor ve ilgi dolu mu?

  Ses tonu – Seslerinde sıcaklık, güven ve ilgi var mı yoksa zorlama ve engellenme mi ifade ediyor?

  Duruş ve hareket – Vücutları gevşemiş mi, sert mi ve hareketiz mi? Omuzlar gergin mi, kaldırılmış mı yoksa hafif eğimli mi?

  Dokunma – Herhangi bir fiziksel temas var mı? Durum uygun mu? Seni rahatsız ediyor mu?

  Yoğunluk – Düz, soğuk ve ilgisiz mi, yoksa samimi ve yakın mı?

  Zamanlama ve yer – İletişim karşılıklı mı? Sözsüz yanıtlar çok hızlı veya çok mu yavaş geliyor?

  Sesler – Endişe işaret eden sesler ve bakışlar mı var?

  Kaynakhelpguide
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Türklerin 20 özelliği

  Kâğıt mendili kumaş mendil gibi günlerce buruşuk şekilde cebinde taşır. Serçe parmağını...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,612BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  257TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et