Beyin egzersizleri işe yaramıyor mu?

  - ogrenmede3beynin 204x300 - Beyin egzersizleri işe yaramıyor mu? - ogrenmede3beynin 204x300 - Beyin egzersizleri işe yaramıyor mu?Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırma, beyin egzersizlerinin hiçbir faydası olmadığını kanıtlayınca, uzmanlar bu konuyu yeniden ele aldı.

  Nörologların beyni geliştirmek amacıyla önerdiği zeka oyunlarının güvenilirliği bilimsel araştırma konusu oldu. Cambridge Üniversitesi, hafıza geliştiren oyunları, altı hafta süreyle bir grup üzerinde test etti. 11 bin kişi haftada üç kez, en az 10 dakika bu oyunları oynadı. Diğer grup ise zeka oyunlarından yararlanmadı. 18-60 yaşları aralığındaki iki grup karşılaştırıldığında zeka egzersizlerinin hiçbir etkisi olmadığı ortaya çıktı. Bazı bilim adamları, salata yemenin beyin üzerinde zeka egzersizlerinden daha yararlı olduğunu öne sürdü. Biz de konunun uzmanlarına ‘Salata yemek mi, yoksa zeka oyunları mı beyni daha çok geliştirir?’ diye sorduk. İşte yanıtlar…

  Egzersiz beyni yüzde 90 geliştirir.

  Doç. Dr. Cahide Topsakal (Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahı) Yiyecekler yüzde 10, beyin jimnastiği ise beynin gelişiminde yüzde 90 etkilidir. Ne kadar çok telefon numarası ezberlerseniz, muhakemeye dayalı oyunlardaki başarınız da o derece artar. Gazete ve roman okumak da IQ’nuzu artırmaz ama hatırlama merkezleri arasındaki bağlantılarınızı güçlenir. Böylece beyniniz yaşlanmaz. Örneğin; liseyi bitirdikten sonra hiç kitap okumayan bir kişi, yıllar sonra kitap okumaya kalkarsa, okuduğunu anlayamaz. Beyne sürekli yük yükleyip, beyin jimnastiği yaptırmamız lazım. Beslenmenin de mutlaka yararı vardır. Ama sadece yiyecek ve içeceklere dikkat ederek bu iş olmaz.

  Düşük eğitim demans yapıyor

  Dr. Gülten Özdemir Demans; öğrenme, bellek, dil fonksiyonları ve kişilik gibi mental fonksiyonların bozulmasıyla yaşamı etkileyen geri dönüşsüz bir beyin hastalığıdır. Demansın nedenlerinden biri, düşük eğitim düzeyidir. Yüksek eğitim düzeyi ve profesyonel beyin aktiviteleri, koruyucudur. Eskiden beyinde nöronların kendini yenilemediği düşünülüyordu. Ancakşimdi tersi bir görüş hakim. Sonuç olarak entelektüel faaliyetlerde kullanılmamaya bağlı olarak; bellekten sorumlu merkezlerde hücre kaybı olabilir. Bol bol okumak ve bulmaca çözmek sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar.

  Beyin, kol adalesi gibi gelişmez

  Doç. Dr. Cem Orhon (Beyin Cerrahı) Beyin egzersizi beyni geliştirmek için gerekli… Ancak yeterli değildir. Bu nedenle çok abartılmaması gerekir. Egzersiz özellikle belirli yaşın üzerindeki kişilere verilir; onlara bulmaca çözdürülür ve okuyup hatırlamaları istenir. Ancak beyni, kol adalesi geliştirir gibi geliştiremezsiniz. Beslenme bozuklukları ve depresyon, beyin aktivitelerini olumsuz etkiler. Tek başına egzersiz yeterli olmaz.

  Dr. Mehmet Yavuz (Nörolog)

  Beyin egzersizi, sağlıklı kişilerde hafıza geliştirmek için etkili olabilir. Fakat beyin hastalıklarını iyileştirmede kanıtlanan hiçbir etkisi yoktur. Ancak yeşil sebzede bulunan B1 ve B6 vitaminlerinin beyinde oluşan birçok rahatsızlığın iyileşmesinde olumlu etki gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalarda, Alzheimer’a en çok bilim dünyasında çalışanların ve matematikçilerin yakanlandığı ortaya çıkmıştır. Ben de yapılan araştırmaları destekliyor ve yeşil sebze tüketmenin, beyin egzersizinden daha etkili olduğunu düşünüyorum.

  Kaynak: SABAH GÜNAYDIN

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Beyin egzersizleri işe yaramıyor mu?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Zekayı belirleyen gen keşfedildi

  Zekayı belirleyen gen keşfedildi İnsanı diğer türlerden ayıran ve insan beynine...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Beyin egzersizleri işe yaramıyor mu?

  İletişimde kalın!

  75,869BeğenenlerBeğen
  187,847TakipçilerTakip Et
  234TakipçilerTakip Et
  2,381TakipçilerTakip Et