Beyin Gündüz Topluyor Gece Çöpe Atıyor

  Beynin gündüz topladığı verileri gece uyku sırasında ayıkladığını belirten uzmanlar, bu işlemin rüya döneminde gerçekleştiğini söylüyor. Kişi çok sık rüya görüyorsa bu durum uyku bozukluğunun habercisi olabilir.

  Uyku periyodlarının bireylerde 90 dakika olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, beynin gündüz topladığı her şeyi gece çöpe attığını, yapılan bu ayıklamayı da uykuda yaptığını söylüyor. Bu işlemi bireyin rüya döneminde gerçekleştirdiğini kaydeden Ünsalver, kişinin çok rüya görmesini uyku kalitesinde bozukluk olarak değerlendiriyor.

  Yaş ilerledikçe toplam uyku süresinin kısaldığına dikkat çeken Ünsalver, bu durumun bazı kişiler için endişelendirici olsa da bunun doğal sürecin bir parçası olduğunu ifade ediyor.

  65 yaş üzerindeki kişilerin 6-7 saat uykuyla yetindiğini, gündüz şekerleme yapanın da gece uyku etkinliğinin de azaldığını söyleyen Ünsalver, konuyla ilgili bilgiler verdi:

  Yaşlılar daha sık uyanıyor

  Yaşlı kişiler geceleri daha fazla uyanır ve uykuya dalmaları zorlaşır. Uyku sorunları genelde yaşlılarda; uykusuzluk, uyku ile ilgili solunum bozuklukları, uykunun erken ya da geç başlaması, uykuda davranış bozuklukları şeklinde ortaya çıkar.

  Depresyondaki kişi çok rüya görüyor

  Depresyon da uykusuzluğun sık görüldüğü tablolardan biridir. Tipik uyku bozukluğu uykuya dalmasında gecikme ve çok erken uyanması şeklinde görülür. Depresyondaki kişi karışık ve çok rüya görür.

  Gündüz uykusu geceden çalıyor

  Gündüz şekerlemeleri akşam uyku saatini etkileyebilir. Günlük bir saatlik uyku, gece iki saatten çalar. Uykusuzluk problemi varsa şekerlemeler kesinlikle kalkmalı. Düzensiz uyku saatleri de uyku sorunlarına neden olabiliyor.

  Alkol uykuyu bozuyor

  Sigara, çay, kahve gibi uyarıcı maddeler uykusuzluk yapar. Alkol, kişilerin uyku için seçtiği yol olsa da sızmaya neden olduğu gibi uykunun yapısını ciddi derecede bozar. Kişide derin evrelere geçiş bozulur ve çok çabuk uyanır.

  Yatma saatine yakın ağır yemeklerden kaçının

  Uyku hijyeni de ağız bakımı kadar önemli. Yatma saatine yakın ağır yemeklerden kaçınmak gerekir. Ağır fiziksel egzersizler sabah saatlerine bırakılmalı. Aksi halde kişinin gece uykusu bozulur. Sıvı tüketimi de azaltılmalı. 3-4 saat öncesinden az sıvı alınmalı. Aksi halde kişinin tuvalet ihtiyacını artıracağından uyandırır. Düzenli uyanma saati de önemlidir.

  Kaynak: Milliyet

  Beyin Gündüz Topluyor Gece Çöpe Atıyor - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Beyin Gündüz Topluyor Gece Çöpe Atıyor
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Başarı Sözleri

  - Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir. Cemil Meriç -Elmas nasıl yontulmadan mükemmelleşmezse insan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  5S Metodu İle Daha Kaliteli Hayat

  Daha Kaliteli Bir Hayat İçin 5...

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...
  Beyin Gündüz Topluyor Gece Çöpe Atıyor - BEY N VE HAFIZA - Beyin Gündüz Topluyor Gece Çöpe Atıyor

  İletişimde kalın!

  76,104BeğenenlerBeğen
  189,305TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et