Cuma, Kasım 15, 2019
  • Kişisel Gelişim
  • Başarı Video

Beyin Hakkında 11 Soru ve Kısa Cevap

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Beyin Hakkında 11 Soru ve Kısa Cevap
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Konu beynimiz olunca merakımızın önüne geçmek ne mümkün! Çünkü beyin gizemli bir organ. Beyin hakkında sorulan bir kaç soru ve kısa cevapları.

1. Beyin hücreleri yaşlanınca kendini yenilemeyi gerçekten bırakıyor mu?

Panik yok! Uzun süredir devam eden inanışın aksine, beyin hücreleri kendilerini yenilemeye hep devam ediyor, sadece daha yavaş ve daha az… Tabii bu noktada bizim de üzerimize iş düşüyor; zihinsel aktivitelerimizi ne kadar üst seviyeye çıkartırsak, bu hücre yenilenmesinden o derecede faydalanıyoruz.

2. Beynin büyüklüğüyle zeka orantılı mı?

Beynin büyüklüğü ile zeka arasında doğrusal bir ilişki yoktur; bir canlının daha zeki olmasını sağlayan şey beynin kütlesinin canlının toplam kütlesine oranıdır. Büyük olması, beynin daha büyük kısmının hafıza, düşünce, iletişim gibi entelektüel çaba gerektiren işlere odaklanmasını sağlar ve bu da canlının daha zeki olmasına sebep olur.

3. Beyin kimyalarımız birbirinden farklı mı?

Hepimizin beyni kimyasal açıdan aynı, ama bunların kullandıkları bağlantılar farklı. Bizi diğer canlılardan ayıran yaşam içinde oluşturduğumuz bağlantı kapasitemiz ve bunu ne kadar aktif tuttuğumuz.

4. Bulmaca çözmek Alzheimer’ı önler mi?

Beynimiz ne kadar çok farklı konularla meşgul olursa, o kadar çok beyin hücresi aktif hale geçiyor. Bulmaca çözmek ise beyin jimnastiği için çok verimli bir yöntem değil. Matematik problemi çözmek, yabancı dil konuşmak, yeni bir yabancı dil öğrenmek gibi aktiviteler beynin sürekli yeni bağlantılar kurarak meşgul olmasını sağladığı için çok daha verimli.

5. Peki en iyi beyin egzersizi hangisi?

Müzik enstrümanı çalmak, beynimizin görsel, işitsel ve motor kortekslerini aynı anda çalıştırıyor. Sol lobun dilsel ve matematiksel yeteneklerini, sağ lobun yaratıcılık yetenekleriyle buluşturduğumuz için harika bir egzersiz!

6. Beynimin yüzde kaçını kullanıyorum?

Beynimizdeki her bir hücremiz ve bağlantısı her an aktif, ancak beynimizin kapasitesinin tamamını kullanmaya bir ömür yetmez.

7. Zihinsel bir iş yaptığım için beynim çok fazla yoruluyor, ne yapmalıyım?

Size ilginç haberi verelim; zihinsel işler beyni yormaz! Beyninizin yorulduğu kanısına ruhsal durumunuzdan dolayı varıyorsunuz. Yorulduğunuzu hissettiğinizde sizi rahatlatacak başka bir şeyle uğraşabilirsiniz.

8. Meditasyon beyne gerçekten iyi geliyor mu?

Meditasyon yapmak beyninizde dikkat ve odaklanma alanları başta olmak üzere bağlantılarınızın aktif bölgelerinin artmasına sebep olur. Aynı zamanda stresle ilişkili zorlayıcı kimyasallar da azalır.

9. Beslenme şeklim beyin fonksiyonlarımı etkiler mi?

Elbette… Beynimiz her an karbonhidratlar başta olmak üzere her türden besine düzenli olarak ihtiyaç duyar. Sağlıklı beslenme beyin hücrelerinin yıkımını azaltır.

10. Peki diyet yapmak beyne zarar verir mi?

Beynimiz, çok miktarda enerjiye ihtiyaç duyan bir organ; bu yüzden yaptığımız diyetlerle onu ihtiyacı olan kaloriden yoksun bırakmak, çalışma veriminin düşmesine neden oluyor. Yeterli ve dengeli beslenme beyin sağlığımız için çok önemli olduğundan şok diyetlerden özellikle kaçınmamız gerekiyor.

11. Ya su?

Beynin yüzde 75’i sudan oluşuyor; dolayısıyla beynimizi sağlıklı tutmak için su içmemiz gerekiyor. Sıvı kaybına neden olan her şey beynin performansını da etkiliyor.

Yazaronedio

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Beyin Hakkında 11 Soru ve Kısa Cevap

Yeni İçerikler

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı,...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...

Türkler Hediyeye Para Harcamayı Seviyor

Mastercard, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 18 ülkede hediye alışverişi tercihlerini yayınladı. Buna göre, Türkiye’de her 6 kişiden 1’i sevdikleri için hediye almaya...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - Beyin Hakkında 11 Soru ve Kısa Cevap