Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli Bilgi

0

Beyin gizemli bir organ ve içinde sırlar barındırıyor. İşte bu yazımızda beynin 13 önemli sırrını sizlere sunuyoruz. Beynini yakından tanımak isteyenler işte gizemli beyin bilgileri.

1.

2 - 239 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiBeyin bellek kapasitesi olarak sınırsız potansiyele sahipse de kısa süreli hafıza sadece yedi birimlik bilgiyi hafızaya almakta ve hatırlamaktadır. Telefon numaralarının genellikle yedi basamaklı olmasının veya biz numaramızı yediye bölerek söylememiz bundan dolayıdır.

2.

3 - 325 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiKahve gibi kafein içeren içecekler hatırlamamızı kolaylaştırabilir ama beynin depolama kapasitesini asla artırmaz.

3.

4 - 422 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiDoğduğunuz günden bugüne kadar yaşadıklarınızı hatırlamak isteyebilirsiniz. Ancak bu mümkün değil. İnsan ancak 3-4 yaşından sonraki hatıraları ve bilgileri hatırlayabilir. Yaş ne kadar küçülürse hatırlama oranı o oranda azalır.

4.

5 - 517 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiSıcak bir çikolatanın kokusu size evinizi hatırlatabilir veya hoş bir parfüm kokusu eşinizi düşünmenize neden olabilir ve beynimizi hemen harekete geçirir. Çünkü koku beynin hipokampus bölgesinde işleme alınır ve değerlendirilir.

5.

6 - 617 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiGerçek sizi özgür kılacak! Ancak yapmadığınız ve görmediğiniz bir anı size sık sık söylenirse beyniniz bunu yaşamış gibi düşünmeye başlar. Böylece size ait olmayan bir anıya sahip olursunuz.

6.

7 - 716 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiDüzgün düşünme becerisi için uyku özellikle REM uykusu çok önemlidir. Uyku sağlıklı değilse düşünmede sağlıklı değildir.

7.

8 - 817 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiYapa yapa öğrenebilirsiniz ancak en önemli öğrenme biçimi anılardır. Bu nedenle anılar unutulmaz. Beyin anıları uzun süreli hafızada daha hızlı ve kalıcı işler.

8.

9 - 912 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiOkul beynin kullanıldığı ve öğrenmenin olduğu tek mekan değildir. Beyin yaşadığınız her saniyede öğrenir ve öğrendiği bilgileri işler siz farkında olmasanız da buna göre hatırlar ve tepki verir.

9.

10 - 1016 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiHerhangi bir kası güçlendirilmek için nasıl fiziksel egzersiz yamak gerekirse beyni güçlendirmek içinde beyin egzersizleri yapılmalıdır.

10.

11 - 1118 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiBeyin görsel bilgileri daha kolay hafızaya alır ve anlamlandırılır. Bu nedenle görsellik öğrenmede en etkili güçtür.

11.

12 - 1215 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiBeyin çok derin incelendiğinde kadın ve erkek beyni arasında farkların olduğu tespit edilmiştir. (Detaylı bilgi için Ahmet Yıldız’ın Güçlü Beyin kitabını inceleyebilirsiniz.)

12.

13 - 1315 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiBir kişinin yüzüne bakarak ve yakından soru sormak, cevap vermek ve konu anlatmak çok zordur. Çünkü beyin konsantre olmak için daha uzak bir mesafe olmalı ve özgür olmalıdır.

13.

14 - 1412 - Beyni Yakından Tanımanızı Sağlayacak 13 Önemli BilgiSolak insanlar nüfusun yaklaşık% 10’unu oluşturur. Sol eli kullanmanın temel nedeni ise sağ ve sol beyin arasındaki bağlantılardaki  korpus kallosumun hangisiyle daha yoğun bağlantı yaptığıdır.

GÜÇLÜ BEYİN SAHİBİ OLMANIN TEK YOLU BU KİTAPDA