Beynimiz Ve Öğrenme

Beyin beş duyu yoluyla çevreden uyarıcılar (mesajlar) alır. Beyin bu uyarıcıları düzenler, ne anlama geldiğini araştırır daha sonrada ne yapılacağına karar verir. Vücudun tüm düzenini sağlayan organ beyindir. Beyini büyük bir otoyoldaki görevli trafik polisine benzetebilirsiniz. Trafik polisi oradaki tüm arabaların, yayaların işleyişinin düzenli olmasını sağlamaktadır.

Duyu organları yoluyla gelen uyarıcıların beyine ulaşması ve beyindeki komuta göre vücudun gerekli yerlerine ulaşmasını nöron adı verilen sinir hücreleri ve bunlar arasındaki sonsuz iletişim ağı yoluyla almaktadır. Nöronlar arasındaki mükemmel iletişim sayesinde iletişim kurabilmekteyiz, zevk ve duyumlarımızı bastırabilmekteyiz, konuşmaktayız, gülmekteyiz ve de öğrenmekteyiz.

Çok basit bir şekilde beynin işleyişini şöyle anlatabiliriz; öğretmen ders sırasında size adınızı sorduğunda bu sözlü mesaj kulak aracılığıyla nöronlara gelir oradan beyine gider. Beyin mesajı yorumladıktan sonra ağza nöronlar aracılığıyla gerekli komutu verir ve siz ona adınızı söylersiniz.

Nöronların her biri kendi konusunda uzmanlaşmıştır. Örneğin beynin görme kısmıyla sorumlu olan nöronlardan bazıları yeşil, mavi renklerle, bazıları hafif silik renklerle, bazıları ise hareket eden nesnelerin işleyişiyle uğraşır.

Beyin ihtiyacı olan bilgileri sonradan kullanabilmek için depolar. 85 yıllık bir insan ömründe beyin 600 birimlik bilgiyi hafızaya kaydetmek, işlemek ve programlamak kapasitesine sahiptir. Bu da dakika 3600, saat de ise 2.160.000 ve yüzde 51.840.000 bitlik (bilgisayar alan birimi olarak 1000 bit= 1mb.) bilgi demektir. Bu kadar büyük bir deponuz var bunu kullanmaktan korkmayın. Öğrendiklerimizle bu depo kolay kolay dolmaz.

Beyni Etkili Kullanabilmek İçin Öneriler

• Beyni geliştirmek için egzersizler yapın.
• Bol bol kitap okuyup yorumlamaya çalışın. Pasif değil aktif okuyucu olun.
• Beyni en fazla tembelleştiren televizyondan mümkün olduğunca uzak durun.
• Kendinize güvenin.
• Konsantrasyon egzersizlerine önem verin.
• Fazla uyumayın. Uyku beyni tembelleştirir.
• Hafıza tekniklerini öğrenin ve uygulayın.
• Korku, stres, telaş, zaman baskısı, şüpheden uzak durun.
• Beynin yakıtı olan glikoz almaya özen gösterin. Bunu şeker yoluyla değil doğal olan meyvelerde var olan saf glikozu alın. Beyin günde 120 gram glikoz tüketir ve beyin bunu depolayamaz bu nedenle alınmalı.
• Düzenli ve temiz oksijen almalısınız. Bunu sağlık bölümünde genel olarak anlattık.
• Su ihtiyacı giderilmeli. Vücudun %70’i su iken, beynimizin %85’i sudur. Bu nedenle su sık sık tüketilmelidir.

Yazar: Ahmet Yıldız

Kaynak: www.kisiselbasari.com

Bültenimize üye olun

Sitemize yeni eklenen içeriklerden ve en güncel yazı, foto ve videolardan haberdar olmak için üye olunuz.

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın

12 Yaşında Bir Kıza Yazılanlara Bakın 'Merhaba ben Ayla, 12 yaşındayım' diye internete giren küçük...

Uyurken Konuşmak Neyin Göstergesi?

Uykumda konuşuyormuşum, bu bir hastalık mı? Uykuda Konuşma Nedir? Uyku sırasında konuşma eylemidir. Bir parasomni (uyku...

Aşkın belirtileri nelerdir?

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Filiz Kaya aşkın belirtilerini anlatıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde...

- ads -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here