Cuma, Şubat 21, 2020

Bilinmeyen Steve Jobs

Editör Önerileri

Zihin Haritalama Programı (FreeMind)

Mind Mapping: Düşünceler Arasında Kaybolmayın, Harita Çizin İNDİRME LİNKİ: http://www.xmind.net/download/win/ "Zihin Haritalama" nedir? Kısaca: * Bilgiyi organize etmek için bir grafik yöntemdir. * Beyin...

Tembellik Yasası

Tembellik zor iş. Onunda bazı kuralları, bazı yasaları var. İşte tembelliğin ana yasasında yer alan maddeler. Madde 1 : İnsanlar yorgun...

Ödev Yapmak İçin Kendini Motive Etmenin Yolları

Ödev yapmak çoğu zaman öğrencilere sıkıcı ve zor gelir. Ödevi daha kolay ve verimli bir şekilde yapmanın ve motivasyonu...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Bilinmeyen Steve Jobs
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -
- jobs - Bilinmeyen Steve Jobs  - jobs - Bilinmeyen Steve JobsApple’ın kurucusu, ‘teknoloji tarihini değiştiren adam’ Steve Jobs’ın bizzat yazılmasını istediği biyografisi yayımlandı. Gazeteci Walter Isaacson’un iki yıllık araştırmasında çarpıcı ayrıntılar var.

Steve Jobs’la ilgili, bugüne kadar yazılanlar içinde belki de en çarpıcı olanı, Newsweek’ten Daniel Lyons’a ait: “Jobs’ın tuhaf bir yeteneği var: İhtiyacımız olduğunu bilmediğimiz cihazlar üretiyor ve sonra onlarsız yaşayamıyoruz.” Steve Wozniak’la 1971’de çıktıkları ve iPad 2’ye uzanan 40 yıllık yolda Jobs, kendini hep bir ‘yolcu’ olarak gördü: “Yolda çok şey öğrendim. Yapabileceğim her şeyi yaptım.”

Jobs’ın, biyografisini yazması için defalarca ricada bulunduğu ve sonunda bu teklife boyun eğen Walter Isaacson’a söylediği şu cümlelerse, Daniel Lyons’un harikulade tespitinin açıklayıcısıydı sanki: “Bazıları ‘Müşterilere istedikleri şeyi verin’ diyor. Bizim işimiz müşterilerin ne isteyeceklerini onlardan önce bulmak. İnsanlar ne istediklerini, ancak onlara gösterdiğin zaman bilirler. Pazar araştırmalarına asla güvenmem. Bizim işimiz henüz sayfada olmayan şeyleri okumaktır.”

“Kahramanlar ve işe yaramayanlar”

Sahiden de pazar araştırmalarını sevmiyordu. Powerpoint sunumlarından nefret ediyordu. Ruhsuz buluyor, bir ürünün ancak tartışarak, çarpışarak ortaya çıkacağına inanıyordu. Bu tavırları nedeniyle gün geldi Apple’dan kovuldu. Geriye dönmesinin nedeni de, dibe vuran bir şirketin o agresifliğe ihtiyaç duymasıydı! Dokunmayı hep önemsedi. Ezeli rakibi Bill Gates’in, tabletlerdeki dokunmatik ekranlara yönelik benimsediği ‘kalem’ fikrini bu nedenle saçma buldu:

 

“Tanrı bize zaten parmak vermiş. Kaleme ne gerek var.” Bugün parmaklarımızın dokunduğu iPod, iPad ve iPhone’da bunun meyvelerini yiyoruz. Sanatçı titizliğini hep korudu. Bir bilgisayar, yazılımından donanımına kadar bütün ve kapalı olmalıydı. Basitliği kadar, zerafati ve tasarımıyla da dikkat çekilmeliydi. “Basitlik, karmaşıklığın zirve yapmış halidir.” diyordu, ölümüne dek bağlı kaldığı Zen felsefesinin de etkisiyle.

“Ölümden sonrasına inanmak istiyorum”

İnsanları ikiye ayırıyordu: Kahramanlar ve işe yaramayanlar… Çalışanları, aynı gün içinde ikisi de olabiliyordu! ‘Gerçekliği çarpıtma sahası’ genişti ve kabul alanına girmeyen doğruları ya görmezden geliyor, ya da çarpıtıyordu. Hayatındaki en trajik yan da, biyolojik ailesinin kendisini sahiplenmemesi gibi, yıllarca sahiplenmediği kızı Lisa’yı görmezden gelmesiydi. O gerçekle yüzleşmeyi başardı. Kendi kahramanlarından Bob Dylan’ın dediği gibi ‘Doğmakla meşgul değilsen, ölmekle meşgulsündür’ ve Jobs, Apple’ın ve kendisinin her defasında küllerinden yeniden doğmasını, bu inançla gerçekleştirdi.

Kendi hayatının algılanmasına yönelik bir kaygının derin izlerini taşıyordu: “Hastalanınca fark ettim ki, ben öldükten sonra başkaları, hiçbir şey bilmeyen insanlar hakkımda yazacaklar. O yüzden en azından bir kişi söylediklerimi duysun istedim.” Son günlerini yaşarken, ölümle karşı karşıya olduğu için öte bir dünyaya daha fazla inanmak istediğini itiraf etti: “Onca deneyim ve bilgelikten sonra, bütün bunların yok olduğunu düşünmek tuhaf. Ölümden sonra bir şeylerin sürdüğüne inanmayı cidden istiyorum.” Devam etti… “Belki de açma-kapama düğmesi gibidir. Tık diye gidiveriyorsundur.” Son cümlesi vurucuydu: “Belki de bu yüzden Apple cihazlarına açma-kapama düğmeleri koymaktan hiç hoşlanmadım.”

Walter Isaacson, 2009’dan onun ölümüne değin, hayatına giren onlarca insanla görüştü. Jobs, kitaba hiçbir müdahalede bulunmadı. ‘Steve Jobs’ın ismiyle müsemma kitap, Türkiye’de, Domingo Yayınevi tarafından yayımlandı ve işte Jobs’un hayatındaki önemli satırbaşları:

Üvey annesi Clara Jobs’ın ailesi 1915 Olayları sırasında Türkiye’den San Francisco’ya göç etmişti.

· Biyolojik babası Abdulfattah Jandali, İstanbul ve Sorbonne’da eğitim aldı. Müslümandı ve Cizvit okulunda yetişti.

· 15 yaşından sonra düzenli olarak esrar içmeye başladı. Uzun süre LSD kullandı.

· Steve Wozniak’la icat ettikleri ‘mavi kutu’ sayesinde telefon konuşmalarını bedavaya getirdiler. Bu kutuyla Vatikan’ı aradılar. Wozniak, Henry Kissinger taklidi yapıp Papa’yla görüşmek istediyse de maskeleri düştü. 40 dolarlık cihazı 150 dolara sattılar.

· Bir elma çiftliğinden döndüğünde, Wozniak’la kurdukları şirkete ‘Apple’ ismini koydu.

Farkında olmadan, babasıyla tanıştı

Hamile kalan kız arkadaşı Chrisann Brennan’a kürtaj yaptırmasını söyledi. Brennan kabul etmedi. Kendi hikayesinden hareketle, çocuğunun evlatlık verilmemesinde ısrar etti. Uzun süre kızı Lisa’yı görmezden geldi. Kendisinden olmadığını iddia etti. DNA testleri ise öyle demedi!

John Sculley’e genç yaşta öleceğini söylediğinde, 1983 senesiydi.

1985’te, Apple’dan gönderilirken hüngür hüngür ağladı.

Gerçek annesini, dedektif yardımıyla buldu. Mona adında edebiyatçı bir kız kardeşi olduğunu öğrendi ve ona yakın durdu.

Jobs, gerçek babası Jandali’nin işlettiği San Jose’nin kuzeyindeki restorana sıkça gidiyordu. Jandali, “Oraya Steve Jobs bile gelirdi. Yüklü bahşiş bırakırdı.” dediğinde, Mona şoke oldu! Oğlu olduğunu söylemedi. Jobs bu olayı “Restoranın sahibiyle tanıştım. Suriyeli’ydi.” diye anlattı.

9 aylık inadı, kanseri büyüttü

Ekim 2003’te kanser olduğunu öğrendi. Doktorlardan birisi, sadece birkaç ay ömrü kaldığını söyleyip, “Yarım kalan işlerini tamamla.” dedi.

Ameliyatı reddetti. Alternatif tıpla, kanseri yeneceğine inandı. 9 aylık inadının ardından, kanseri büyüdü. 2004’te pankreasının bir kısmını aldılar.

iPhone’u 2007 Haziran’ında 500 dolardan piyasaya sürdü. Microsoft ‘Başarılı olamayacak kadar pahalı.’ dedi, 2010’un sonunda 90 milyona sattı.

Mart 2009’da, karaciğeri değişti; ama kanser yayıldı.

2010 Ocak’ta iPad’i tanıttı. Hayal kırıklığına uğrayanlar çoksa da, Genelkurmay Başkanı Rahm Emanuel tebrik etti.

Bir aylık sürede 1 milyondan fazla iPad satıldı. 2011 Mart’ında bu sayı 5 milyona vardı.

Google’ın Android’le iPhone’u kopyaladığını iddia ederek, dava açtı. Son nefesine kadar savaşacağını ilan etti.

Adobe’a tuttuğu kin nedeniyle, iPod ve iPhone’un Flash uyumlu olmayacağını söyledi.

“Hayatımın en iyi tatili.” dediği 2009’da, İtalya’dan Türkiye’ye kadar uzandı. Efes’ten çok etkilendi. İstanbul’da kendilerine bir tarih profesörü rehberlik etti. Türk hamamına girdi. Türk kahvesi içerken “Türk gençlerinin umrunda mı? Hepsi dünyadaki gençlerin giydiklerini giyiyor, yiyor ve içiyor.” dedi. Türkiye gezisinden “Artık tek bir dünyayız.” mesajı çıkardı.

Obama’yla 2010 sonbaharında ilk kez görüştü. Ona “Başkanlığın tek dönem olacak.” dedi. Eğitim sistemini eleştirdi, ders kitaplarının dijital olması gerektiğini iletti. 2011 Şubat’ında Silikon Vadisi’nde bir kez daha buluştular. Google, Facebook, Oracle’ın patronlarını da bu yemeğe davet etti.

2011 Noel’inde 52.5 kiloya kadar düştü. Ağrıları arttı. Ölmek üzere olduğunu etrafındaki insanlarla dramatik biçimde paylaştı. Depresyona girdi.

24 Ağustos’taki Apple toplantısına son kez katıldı. CEO’luk görevini Tim Cook’a bırakmak istediğini söyledi.

Kaynak: Zaman

- Advertisement -

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Bilinmeyen Steve Jobs

Yeni İçerikler

Satış Konusunda Yapılmaması gereken 6 Hata

Yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın “En İyi Satıcıları” ve “İyi Satıcılar” arasında en önemli fark; İyi Satıcılar başarılı, ama sadece...

Meslek Hastalığı Nedir?

İş yerinde çeşitli etkenlerin oluşturduğu hastalıklara meslek hastalığı deniyor. İş yerinde mevcut insan sağlığına zararlı olan kimyasal maddelerin, fiziksel ve biyolojik etkenlerin meydana getirdiği...

Depresyon Hareketsiz Çocuklarda Daha Yüksek

Çocuklarımız hareketsiz... Televizyon, telefon karşısında hayatları geçiyor. Bu hareketsizlik çocuklarda depresyon ihtimalini artıyor. İşte bilimsel araştırmalar. Londra Üniversitesi'nden...

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

"Hayır diyememek, pek çok kişinin gün içerisinde yaşaması oldukça muhtemel olan yaygın bir problemdir. Özellikle karşımızdaki kişi yakın ilişkilerimizin olduğu biriyse hayır...

Kişisel Gelişim Nedir? Sorusunun Cevabı

Kişisel gelişim nedir? Son günlerde ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlığını. Herkes, her...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -