Bir Dahiyi Anlamak; Einstein Hayatından Kısa Kesitler

0

Bir dahi nasıl yaşar? Neler hisseder? Başkaları onun hakkında neler düşünür? İşte dünyanın hiç kuşkusuz en zeki insanı olan Einstein hayatı üzerinden bir dahi anlamak için okunacak bir yazı.

Geri
Sonraki
- Advertisement -

EINSTEIN VE DÜNYAYI DEĞİŞTİREN DENKLEM

Einstein genel görelilik teorisini 100 yıl önce bu ay geliştirdi. Ben de dünyayı değiştiren denklemin anısına Kasım ayında size üç ayrı Einstein yazısı hazırlayacağım ve önce görelilik teorisinden başlıyorum. Fizik bilimini görsel sanatlar ve sıradan bir insanın inişli çıkışlı hayatıyla birleştiren dünyanın en büyük keşif öyküsünü okumaya hazır mısınız?

E = MC2

Ünlü teorik fizikçi Michio Kaku tarafından Evren’in trafik polisi olarak adlandırılan Albert Einstein, 20. yüzyılın başlarında uzayda hiçbir şeyin ışıktan hızlı gidemeyeceğini gösterdi ve aynı zamanda maddenin enerjiye enerjinin de maddeye dönüşebildiğini kanıtlayarak atom çağını başlattı.

Einstein 1905-1915 yıllarında görelilik teorisini geliştirdi. Böylece Dünya’nın Güneş ve Güneş’in de Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki süper kütleli kara deliğin çevresinde dönmesini sağlayan kütleçekim kuvvetini en kapsamlı şekilde açıkladı.

Genel görelilik kara deliklerin uzay-zamanı nasıl büktüğünü açıklıyor.
Geri
Sonraki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.