Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç Hikayesi

0

Tavsiyeleri Türk insanı olarak dikkati pek almıyoruz. Ancak küçük tavsiyeler peşinden önemli başarılar getirebiliyor. İşte küçük tavsiyeler büyük başarılar.

WARREN BUFFETT  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç HikayesiBaşkaları sizinle hemfikir olduğu için değil, sebepleriniz doğru olduğu için haklısınız!

Warren Buffet Berkshire, Hathmvay’in CEO’su

Hayatta 2 akıl hocam var: Biri babam Howard Buffet, diğeri Ben Graham. Bu iki kişiye büyük saygı duyarım ve onların bana verdiği yüzlerce öğüdü hiç aklımdan çıkarmam. Bu 2 kişinin tavsiyelerini düşündüğümde ilk aklıma gelen vak’a pek de olumlu değildir. 1951 ‘de bu olay yaşandığında 21 yaşındaydım ve Columbia’da işletme okuyordum. Graham’ın derslerini ilgiyle takip ediyordum ve ona ait olan Newman Corp’ta çalışmak istiyordum. Birgün ona büyük hevesle gittim ve hiçbir karşılık olmaksızın onun şirketinde çalışmak istediğimi belirttim. Fakat bana “Hayır!” dedi. Çünkü iş hayatına atılmak için henüz yeterince pişmemiş olduğumu düşünüyordu. O gün bana söylediği bu söz, beni çok etkilemiştir.

MegWhitman  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç HikayesiNazik ol, elinden gelenin en İyisini yap ve perspektifini asla yitirme!

Meg Whitman, Ebay’in CEO’su

Çok basmakalıp gelebilir ama babamın bu sözünü hiç unutmam. “Herkese her koşulda nazik olmalısın, çünkü o kişiyle hayatının sonraki safhalarında nerede karşılaşacağını asla bilemezsin!” derdi. Müdürüm de birgün bana “Ne kadar sıkıcı olduğunu düşünürsen düşün, üzerine aldığın işi en iyi şekilde yap!” derdi. Sarf ettiği sözden çok etkilendiğim diğer insan da beyin cerrahı olan kocamdır. Ebay’in yönetimine getirildiğimi ona haber verdiğim sırada ameliyathanedeydi. Beni dinledi ve “Bu çok güzel Meg ama unutma ki, bu bir beyin ameliyatı değil!” dedi.

Ted Turner  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç HikayesiGenç başla!

Ted Turner, CNN’in kurucusu ve Time Warner’ın Yönetim Kurulu Başkanı

Hayatımın en iyi nasihatini babam verdi. Henüz 12 yaşındayken bana sahibi olduğu billboard şirketinde çalışmamı söyledi. Tıpkı bir yetişkin gibi haftada 42 saat çalışmaya başladım. O yaz şirkette ayak işleri de dahil her türlü işe koştum. 12. yazın sonunda satışı ve kiralamayı artık öğrenmiştim. Billboard’lan boyamaktan fatura kesmeye kadar herşeyi yapmıştım. Babam bana iş dünyasının çalışma mantığını, başarılı olmanın iyi çalışan ilişkilerinden geçtiğini, nasıl kâr edilebileceğini ve kârın tekrar yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini anlattı. 21 yaşıma geldiğimde şirkette tam zamanlı çalışmaya başladım. İnsanlar nasıl bu kadar başarılı olduğuma şaşırıyorlar. Benim için en iyi okul babamın şirketi oldu.

İLGİLİ YAZI :  Sizin Pencereniz Nereye Açıyor?

Richard Branson  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç Hikayesiİşe talip ol. Yoksa hayatta kalamazsın!

Richard Branson, Virgin Atlantic ve Virgin Grubu’nun kurucusu

Benim üzerimde en büyük etkiye sahip insan, eski bir pilot olan Freddie Laker’dır. Henüz 17 yaşındayken küçük bir plak şirketini işletiyordum. Onunla karşılaşmam birkaç yıl sonra oldu. O sıralar kendi havayolu şirketimi kurmak istiyordum. Bana şu tavsiyeyi verdi: “British Ainvays’ in sahip olduğu reklam gücüne asla erişemezsin. Kendini öne at, işe talip ol ve reklamlarda kendin oyna. Aksi halde başarılı olamazsın!” Dediğini yaptım ve hakikaten reklamlarımız çok başarılı oldu. Yıllar sonra filomuzdaki uçaklardan birine onun adını verdim: Sir Freddie.

jackwelch  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç HikayesiKendin ol!

Jack Welch. General Electric’in CEO’su

1979 ya da 1980 yılıydı. İlk defa GE’nin yönetim kulübüne dahil olmuştum. Seattle’da birgün üst düzey yöneticiler için eğlence düzenlenmişti. Ve GE’yi temsilen ben de katılmıştım. Ağır kolalı ve çok ciddi takım elbisemle, takındığım çok ciddi yüz ifadesiyle hakikaten dikkat çekiyordum. O dönemde Coca-Cola’nın CEO’su olan Paul Austin yanıma geldi. Normalde çok mesafeli biridir. Fakat eğildi ve bana dedi ki: “Jack, kim olduğunu ve buraya nasıl geldiğini asla unutma!” Biraz utanarak teşekkür ettim. Fakat ne demek istediğini çok iyi anlamıştım. O gün dışında hayatım boyunca hep kendim oldum.

Adnan Nas  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç Hikayesiİnsanları kazanmaya çalış!

Adnan Nas, PwC Yön. Ortağı, TABA Başkanı

Bana rehberlik eden bir nasihat, uzun yıllar çalıştığım STFA grubunun patronu Sezai Türkeş’ten duyduğum bir sözdü: “İnsanları kaybetmek kolaydır, zor olan onları kazanmayı bilmektir.” Sanırım 1989-90 yıllarında duymuştum bu sözü ondan. O sırada STFA Holding’de üst düzey yöneticiydim ve bu söz, sezgiyle evvelce hissettiğim bir doğruyu zihnimde pekiştirmişti. Daha sonra iş hayatında insanların zayıflıklarına değil, pozitif taraflarına odaklanmanın hem kuruma, hem de kişilerin gelişimine büyük katkıda bulunduğunu gözledim. Aksi takdirde çok yetenekli insanların bile kapasitelerini kullanmamaları, negatif enerji yaymaları ve kurumu olumsuz etkilemeleri mümkün olabiliyor.

İLGİLİ YAZI :  Beyin Kaslarını Güçlendiren 7 Emir ve Beyin Hakkında Mitler

İzzet Karaca  - 1x1 - Bir Tavsiyeyle Hayatları Değişenlerin İlginç HikayesiSevdiğin işi yap!

İzzet Karaca, Unilever CEO’su

İş hayatımda bana rehberlik edecek kadar önemsediğim 2 önemli konu var: Birincisi, “sevdiğim işi yapmak.” Ben üst kademede sevmediğim işi yapmaktansa alt kademede sevdiğim işi yapmayı tercih ederim. İkincisi, kısaca “%51’le karar, %100’le uygulama” olarak özetlenebilir. Biraz açarsam, bir kararın alınması aylarca sürebilir, bazen %51’le de karar alınır ama %100 uygulanmalıdır. Bu tavsiye Unilever’in eski global chairman’i NWA FitzGerald tarafından yapılmıştı.