Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın

  Çocuklar çamur ve suyla oynamayı çok seviyor. Biyolojik antropologlar bu konuda önemli araştırmalar yaptılar. Araştırmalar çamurda oynayan çocukların ileri yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

  Thom McDade daha kariyerinin başlarındayken insan gelişimini incelemek için en iyi yerin laboratuvar ortamı olmadığını anlamış. Genç bir antropologken Samoa adalarına, Kenya’nın çöllerine ve Bolivya’nın yağmur ormanlarına giderek dünyanın dört bir yanındaki çocuklar nasıl büyüyorlar diye incelemiş. Araştırma kariyerine ışık tutan da bu seyahatler sırasında yaptığı gözlemler olmuş.

  “Tabi ki böyle yerlerde yaşayan çocukların büyüme şekilleri sosyal, çevresel ve kültürel olarak Amerika’da büyüyen çocuklardan daha farklı, ama konunun fazlası da var” diyor McDade. “Büyürken, nerede olursa olsun, çevremizden bilgi toplarız.”

  McDade ve meslektaşı Chris Kuzawa’nın yıllarca üzerinde çalıştığı ve mikroplarla çevrili çocukların ilerleyen yaşlarda enflamasyon seviyelerinin çok daha düşük olduğunu gösteren araştırma ilk kez 2010 yılında yayınlandı.

  “Yaptığımız araştırmalar, bazı mikrop türlerine ve parazitlere erken yaşta maruz kalmanın ileriki dönemlerde ve yetişkinlikte alerji olma riskini azalttığını gösteriyor.” diyor Kuzawa. “Filipinler’de yaptığımız araştırma enflamasyonun da bu tür mikroplara maruz kalınca değişebileceği konusuna kadar genişledi.”

  Çocuklar çamur ve suyla oynamayı çok seviyor. çocuk ve çamur -  amurda oynayan  ocuklar - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın çocuk ve çamur - C3 A7amurda oynayan C3 A7ocuklar - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın
  Çocuklar çamur ve suyla oynamayı çok seviyor.

  Daha İyi Bir Bağışıklık Sistemi İçin

  Çocukken çamurda oynamak bizi geri kalan hayatımızda nasıl daha sağlıklı yapar? Kuzawa ve McDade işin sırrı enflamasyonda diyor.

  Enflamasyon vücutta hücresel seviyede bir sıkıntı olduğunun en belli başlı göstergelerinden biridir. Giderek daha çok araştırma, enflamasyonun astımdan bunamaya kadar bir çok hastalığın oluşma riskini arttırdığını gösteriyor. Ama özellikle küçük yaşlarda mikroplara maruz kalmak bağışıklık sistemini eğitiyor ve enflamasyonu daha etkili bir şekilde kontrol altında tutmaya yardımcı oluyor.

  “Gelişen bağışıklık sistemi beyne benzer” diyor McDade. “Kimse bir bebeğin konuşmasının gelişmesi için o dili duyması ve konuşmalara maruz kalması gerektiğini sorgulamaz. Bağışıklık sistemi de aynıdır; onun gelişimi de çevresinde olup bitenlere maruz kalması ile olur. Hal böyle olunca başlıca maruz kalması gereken şey de mikroplardır. Onlara maruz kalmadığı sürece tam olarak çalışmaz.”

  Araştırmalar çamurda oynayan çocukların ileri yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor. çocuk ve çamur -  amur ve  ocuk - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın çocuk ve çamur - C3 A7amur ve C3 A7ocuk - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın
  Araştırmalar çamurda oynayan çocukların ileri yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

  McDade kötü eğitilmiş bir bağışıklık sisteminin ve kötü kontrol edilen enflamasyonun aslında biraz da olsa çölyak hastalığının ve alerjilerin neden arttığını açıkladığını söylüyor.
  Yalnız McDade hızlıca ekliyor ve tüm mikropların bağışıklık sisteminin gelişimi için iyi olmadığını, hangilerinin iyi hangilerinin kötü olduğunun ayırdını iyi yapmak gerektiğini belirtiyor.

  “Enflamasyonu kontrol altında tutmamız için vücuda yardımcı olan mikroplar bulaşıcı olmayan mikroplardır – toprakta, çamurda, bozulan sebzelerde ve arındırılmamış su sistemlerinden bulunuyor.” diyor McDade. “Bunlar bin yıldır normal insan hayatının bir parçası. Bunlar su çiçeği, kızamık ya da diğer bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroplar değil.”

  Daha Uzun Ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin

  Bu da demek oluyor ki bebekken biraz daha fazla mikroba maruz kalmak ilerleyen yıllarda çok daha sağlıklı yaşamamızı sağlayabilir. Böylelikle sadece sağlıklı büyüyüp daha uzun yaşamakla kalmayız aynı zamanda sağlık sektörüne tonlarca para harcamak zorunda da kalmayız diyor Kuzawa.

  “Umarım yaptığımız araştırma çocuk gelişimi konusunda yeni yaklaşımlara ilham kaynağı olur.” diye de ekliyor.

  Tüm dünyada sağlık sektöründeki ücretler giderek artıyor ve paranın çoğu da kalp hastalığı, şeker hastalığı, kanser gibi kronik hastalıklar için harcanıyor.

  McDade ve Kuzawa’nın çalışmaları gösteriyor ki kronik sağlık sorunlarının ve beraberinde gelen ilaçların, tedavilerin önüne geçmek mümkün. Sadece bırakan bebekler, çocuklar biraz daha fazla çamurla oynasınlar.

  çocuk ve çamur - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Yaşlanıyormuyuz Acaba?

  Moralinizi bozmak gibi olmasın ama galiba yaşlandık biz.Bugün üniversite ögrencilerinin çogunluğunu...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  çocuk ve çamur - BEY N VE HAFIZA - Bırakın Çocuklar Çamurla Oynasın

  İletişimde kalın!

  76,122BeğenenlerBeğen
  189,409TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,388TakipçilerTakip Et