Birbirimizin Davranışlarını Nasıl Tahmin Ediyoruz

0

Birbirimizin Davranışlarını Nasıl Tahmin Ediyoruz img 9325Japonya’da RIKEN Beyin Bilimleri Enstitüsü’nde araştırmacılar insanların birbirinin kararlarını anlamasında rol oynayan iki beyin sinyalini çözdüler. Onların bu çalışması gösterdi ki, beynin farklı bölgelerindeki iki sinyal insanlarda beklenen ve oluşan davranışlar arasında ortak noktayı buluyor böylece insanlar birbirlerinin davranışlarında doğru tahminlerde bulunabiliyor.

Shinsuke Suzuki ve Hiroyuki Nakahara adlı araştırmacılar ekipleriyle birliktebu sinyalleri insanlar üstünde fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle (fMRI) çözmek için çalışmalara başladılar. Öncelikler onlar kişilerin birbirlerinin davranışlarını ve kararlarını tahmin etmek üzere kurulu olan bir oyun üzerinde kişilerin davranışlarını incelediler. Bu esnada bir bilgisayar simülasyon örneği de bu kişilerin sürekli beyin sinyallerini incelemekteydi.
Nakahara insan davranışları temelli beyin görüntüleme tekniğinin kullanıldığı bu çalışmanın bize beyin tarafından oluşturulan sosyal işlevlerde bir çok soruya yanıt vereceği düşüncesinde. Nakahara konuyla ilgili şunları söylüyor “ belki bir gün insanların nasıl ve neden birbirlerinin davranışlarını tahmin edebildiğini daha iyi anlayabiliriz. Sonuç olarak bu bilgi sosyal alanda, eğitim ve politika alanlarında bize bir çok yararlar sağlayacaktır.
Çağlayan Taybaş