Borçlu Psikolojisi

0

Borçlar şahıslara olan borçlar olabileceği gibi yaygın olarak kullanılan kredi kartı borçları da olabilir. Bazen kendinizi büyük bir açmazın ortasında hissedebilirsiniz. Borçlar suçluluğu tetikleyebilir, depresyona neden olabilir ve çaresizlik hissi oluşturabilir.

Borçlar zihni kemiren önemli sorunlardan biridir. Para harcama konusunda bazılarımız biriktirici bazılarımızsa harcayıcıyız. Borçlar suçluluğu tetikleyebilir, depresyona neden olabilir ve çaresizlik hissi oluşturabilir.

 

Borçlar şahıslara olan borçlar olabileceği gibi yaygın olarak kullanılan kredi kartı borçları da olabilir. Bazen kendinizi büyük bir açmazın ortasında hissedebilirsiniz. Borçları gözünde fazla büyütmek ve hiç umursamamak iki farklı uç ve ikisinin önemli etkileri bulunmakta.

 

Borçlarını fazlasıyla dert eden, şimdi çözüm üretemeyeceğini bildiği halde sürekli kendine işkence eden insanlar ciddi psikolojik sorunlar yaşamakta. Sürekli bir takıntı halinde borçlarını düşünen insanlar hem hayattan zevk alamaz hale geliyorlar hem de aileden arkadaş çevresine dek sosyal ilişkileri bozuluyor.

 

Borçlarını hiç düşünmeyenlerse sorunu ertelemek bir yana görmezden geliyorlar. Bunun sonucunda bütçeleri daha fazla açık veriyor ve sorun daha büyüyor. En sonunda bir çözülme noktası yaşanıyor ve tüm hayatları kalıcı hasara uğruyor.

 

Ne yapmak gerek?

 

Gerçekçi olmak ve durum neyse onu görüp kabullenmek gerek. Bunun için gelir gider tablosu ve borçlar bir yerlere yazılarak bütçe hesaplanmalıdır.

 

Gereksiz giderler belirlenmelidir; temel ihtiyaçlar dışında harcama yapılmamalıdır.

 

Tasarruf yöntemleri kesinlikle uygulanmalıdır. Bazı lükslerinizden bir süreliğine vazgeçebilirsiniz. Erkek ya da kadın gittiğiniz kuaförü, alış veriş merkezini, marketi, restaurantı, spor salonunu, haftasonu etkinliklerini… her şeyi gözden geçirmelisiniz.

 

Dışarıda yemek yeme konusunda daha dikkatli olmalısınız.

 

Borçlu olmanın getirdiği sıkıntı, üzüntü, yaşamın tüm yüklerinin omuzunuda olduğu hissi… bunu biraz olsun hafifletmek için kendinize KÜÇÜK bir şey asla almayın. Duygusal harcamalardan en çok bu zamanda uzak durmanız gerekir.

 

İLGİLİ YAZI :  Alzheimer Hastasının Resimlerinden Hayatının Değişimi

Gerekli olanla, gerekli olmayanı birbirinden ayırın; temel ihtiyaçlarınızı karşılayın ve ilk olarak borcunuzu ödemeye yönelik hareket edin. Arkadaşınıza öğle yemeği, sinema ya da konser bileti ısmarlamayı bir süreliğine erteleyebilirsiniz.

 

Borçlarınızı ödeme planlarınızı, yeni davranış biçimi belirleme tavrınızı belirlerken cimrileşmemeye de özen gösterin. Borçlarınızdan kurtulurken sosyal ilişkilerinizin bozulmasına neden olmayın.

 

Önemli olan denge. Harcarken dengeli ve planlı olmanız gerekiyor. Gelir ve gider hesabı yapın, dengeli davranın, derin bir nefes alın. Her şeyin daha iyi olduğunu göreceksiniz.