Bu Benim Hayat Hikayemdi

5

Çok genç yaşta aşık olup evlendi, kariyer hayallerine veda etti. Ancak hayalleri onu terk etmedi! Yıllar sonra bir gün bir kitap okudu, birçok şeyi yeniden keşfetti. Önce kendi gerçek benliğini buldu, sonra hayatını yeni kişiliğine göre sil baştan düzenledi. En sonunda da İzmir’in en gözde kişisel gelişim Merkezini kurup,hayatını değiştirmek isteyenlere imkan sundu.

İşte Sibel Dev’in, içindeki devi keşfetme hikayesi…

- m  minsekman sibel dev - Bu Benim Hayat Hikayemdi
Sibel Dev - Mümin Sekman

1973 Yılında İzmir’de, 3 mutlu çocuklu bir ailenin en büyüğü ve tek kızı olarak dünyaya geldim.

İlköğretim ve liseyi okuduktan sonra girdiğim üniversite sınavında başarılı olamadım. Ailem benim tekrar sınavlara gireceğimi zannederken, ben lise yıllarından beri flört ettiğim, aşık olduğum adamla evlenme kararını vermiştim bile.

Yaşımın küçük olması nedeniyle, bu evlilik fikrine ailem, özellikle babam şiddetle karşı çıktı.Eğitimime devam etmemi istiyordu ama ben evlilik fikrinde kararlı ve ısrarcıydım.

Şimdi düşünüyorum da, belki de ataerkil ve otoriter bir ailede büyümüş olmamdan dolayı,evliliği farklı bir hayata geçiş olarak görmüş ve o yüzden bu kadar çok istemiş olabilirim. Nihayet ailemi ikna edip evlendiğimde, kendimi gerçekten de bambaşka bir hayatın içinde buldum!

Doğup büyüdüğüm muhitten ve alışkın olduğum çevreden çok farklı bir yerdeydim artık.  Buca’da, eşimin ailesiyle aynı apartmanda oturduğum 8 yıl boyunca, onun arkadaşları ve onların gelinleriyle arkadaşlık edip, altın günlerine gittim.Evliliğimin ertesi yılında dünyaya gelen canım oğlumu büyütüyordum bir yandan da..

Hayat bana daha çok görev ve sorumluluk yüklemişti. Aynı anda hem eş, hem anne hem evlat hem de gelindim. Her durumda,her şartta ve koşulda; hep fedakarlık yapmam bekleniyordu.  Bana biçilen rolleri layıkıyla yerine getirmeye çalışıyor, herkesi memnun etmek için çabalıyordum.

Ama unuttuğum ve önemsemediğim biri vardı:BEN!

Her evlilikte olduğu gibi zaman zaman sorunlar yaşıyorduk..Her şeyin çok üst üste geldiği bir dönemde boşanma kararı aldık. Ailem ve eşimin ailesi hemen devreye girip, yardımcı olmaya çalıştılar.Evliliğime karşı çıkan ailem, şimdi de devam ettirmem için ısrar ediyordu!

Eşim ve ailelerimiz arasında gidip geliyor, herkesi memnun etmeye çalışıyor, herşeye evet diyordum.

Hiç kimse beni ve kararlarımı önemsemiyordu.Ben de artık kendime olan güvenimi kaybetmiştim,ama biliyordum ki rotası olmayan bir gemi her yere savrulabilirdi.

Kafam karmakarışıktı…

Neyin doğru,neyin yanlış olduğunu bile düşünemez haldeydim.

Taa ki bir gün,samimi bir arkadaşımla konuşup,dertleşirken bana bir kitap önerene kadar..

İlgini Çekebilir:   Japon Komutandan Kişisel Gelişim Dersi

“Hemen bu kitabı alıp,okuyorsun” demesiyle,hayatımda bazı şeylerin fitili ateşlenmiş oldu..

O kitap; Mümin Sekman’ın Herşey Seninle Başlar adlı kitabıydı..

2005 Yılında okuduğum bu kitap, hayatımda hayal bile edemeyeceğim, çok farklı bir dönemin başlamasına sebep oldu. Daha ilk sayfalardan itibaren düşünmeye, sorgulamaya başlamıştım. Sanki beni harekete geçirecek bir şeyleri bekliyordum ve beklediğim gelmişti.

Daha önce, kimseyi üzmemek ve kırmamak adına, istemediğim şeylere bile “evet” diyen ben, radikal bir değişimle, kendi gücümün farkına varıp “hayır” demeyi öğrendim.

Bu yeni ve farklı bir “ben” ile tanışan ailem ve çevrem önce bunu kabullenmek istemedi. Alışmaları ve kabullenmeleri epeyce zaman aldı.

Şimdi düşünüyorum da, ben bile bu duruma alışmaya çalışırken, onların şaşırmaları çok normalmiş.

Hayatımın sorumluluğunu elime almam; “ben ne istiyorum?” ve “hayat amacım ne?” gibi soruları da beraberinde getirdi.

Kendi değerimi ilk defa fark edip, hayatımı başkalarının isteklerine göre yaşamaktan vazgeçmemle birlikte, bir sihirli değnek değmiş gibi değişmeye başladı hayatım.

Yıllardır alıştığım düzeni yıkıp, yeni bir hayat inşa etmek için çabalarken, yorulduğum, tökezlediğim zamanlar oldu. Ama Mümin Sekman’ın “Herşey seninle başlar” sözünü o kadar içselleştirmiştim ki, hiç bir zorluk beni yolumda yürümekten alıkoyamadı. Kendi hayatımın izleyicisi olmaktan vazgeçip, başrol oyuncusu olarak sahnedeydim artık. Çünkü bu benim hikayemdi…

Kendi oyunumu, kendi kurallarımla oynamaya hazırdım.kişisel gelişim yolunda ve kendi içsel yolculuğumda, yoga-reiki gibi enerji çalışmaları ilgimi çekti. Günden güne kendimi daha çok tanıyor ve bilmediğim yönlerimi keşfediyordum. Hayatımda da bu değişime uyum sağlıyordu sanki.

Yolunda gitmeyen 18 yıllık evliliğimi, eşimle konuşarak karşılıklı bitirme kararı aldık. Bu karardan sonra, ailem, düşündüğüm, istediğim bir iş alanında bana destek olabileceklerini söylediler. Hiç düşünmeden bir “kişisel gelişim merkezi “ açmak istediğimi söyledim!

Artık yüreğimin sesini dinlemeye, olmadığım bir halden çıkıp, gerçek benliğimin istekleriyle hareket etmeye başlamıştım.

Boşanma sürecim ve yeni işyerimin hazırlık aşaması, eşzamanlı olarak yürüdü. Bir taraftan bir bitiş yaşarken, diğer taraftan bir başlangıcın temellerini atıyordum.

01.02.2010 tarihinde, Anahtar Akademi- Bireysel Gelişim Merkezi’ni ailemin de desteğiyle İzmir’de kurdum.

Akademinin seminerler verilecek olan salonunun duvarında, özellikle Michalengelo’nun Tanrı’nın Eli tablosunun olmasını çok istedim. Bu, benim için çok anlamlıydı. Bana sihirli bir elin dokunduğuna inanıyordum ve buraya gelen herkese de bir şekilde dokunacağını, biliyor, hissediyordum..

İlgini Çekebilir:   Bu başarının altında babaların imzası var

Şu an da Anahtar Akademi’de kurucu, yönetici olarak, buraya eğitime gelen diğer insanlarla birlikte, kendi kişisel gelişim yolculuğuma devam etmekteyim. Ve mümkün olduğunca hikayemi herkesle paylaşıyorum. Akademide kurumsal eğitimlere de yer veriyoruz.

Hayatımın en anlamlı günlerinden birini de anlatmadan geçemeyeceğim.

Bir gün Buca İşadamları Derneğinden aradılar ve tanıtım semineri istediler. Küçük bir şaşkınlık ve yüzümde bir gülümsemeyle kabul ettim. Ben, asistanım ve eğitmenimiz verilen adrese giderken, şaşkınlığım daha da arttı. Çünkü 8 yıl eşimin ailesiyle birlikte oturduğum evle aramızda sadece bir cadde vardı.

Oğlumu bebek arabasına koyup, kimi zaman ağlayarak geçtiğim yollardan, şimdi bambaşka ve farklı bir Sibel olarak geçiyordum. Seminer verilecek binaya girdiğimde, dernek başkanı ve bir sürü işadamı ile tanışıp, sohbet etmeye başladık. Hatta içlerinde Buca’da oturduğum zaman, sürekli alışveriş ettiğim bir mağazanın sahibi de vardı.

Tanıtım boyunca düşündüğüm tek şey, bir cadde geride yaşadığım hayat ve şimdiki durumum arasındaki uçurumdu. Bu büyük bir değişimdi ve ben bu değişimden dolayı çok mutluydum.

Bir gün akademiye gelen bir telefon, yine aynı şaşkınlığı ve heyecanı yaşattı bende. Ege bölgesine ait bir TV kanalında canlı yayına çıkmamı istiyorlardı. Mümin beyin kitabının, hayatımda yarattığı değişimi orada da anlattım.

İyi eğitmenlerle çalıştığımı ve hayat öykümün diğer insanları motive ettiğini ifade ettiler. Düzenli olarak beni ve eğitmenlerimi programa çıkarmak için teklifte bulundular.

Bu dönemde, sürpriz bir telefonla Mümin Sekman’la da tanıştık. Asistanı internetten hikayemizi görmüş ve kendisine haber vermiş. İzmir’e bir gelişinde işyerimizde kendisine kahve ısmarladık. Sohbet ettik. Bize bir seminer sözü verdi. Bu benim için en özel etkinliklerden biri olacak…

İnandığım şey şu; hayatının bir döneminde tıkandığın bir zaman oluyor, eğer bu durumu sorgulamaya başlar ve ”evet bir şey yapmak lazım ama ne” diye düşünmeye başladığında, farkındalık  da ortaya çıkıyor. Bazen ihtiyacın olan tek şey, seni harekete geçirecek bir kıvılcım oluyor. İşte burada devreye giriyor  “Herşey Seninle Başlar” kitabı…

Herkesin bir mucizesi vardır, benim mucizem bir kitap oldu:)

Benim gibi hayatının bir döneminde tıkanıklık yaşayıp sorgulamaya başlayan herkese ,bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum. Ve sevgili Mümin Sekman’a Sonsuz, Sonsuz Teşekkürler.

Gerçekten de her şey “BEN”imle  başladı:)

SİBEL DEV

Anahtar Akademi iletişim bilgileri:

http://www.anahtarakademi.com.tr/hakkimizda.asp

https://www.facebook.com/anahtar.akademi

Kaynak: http://www.muminsekmanhikayemiyazacak.com

5 YORUMLAR

  1. Kişisel gelişim..bence anlamından fazlasını yüklemek bu durum için saçma..zaten daha iyi olmak için herkes bir şeyler yapılmasının farkındadır..ben size neden böyle düşündüğümü ve hayatın önemli sırrını söyliyeyim..hayatta iki türlü insan vardır..şanslı doğanlar ve şansız doğanlar..gerisi hikayedir..e ama şansız doğmuş güney doğunun bir köyünde yoksul olarak ve küçük yaşta babasını kaybetmiş ve sıkıntılar içinde büyüyerek tıpı kazanmış onu da hem çalışarak hem okuyarak bitirmiş çok başarılı, zengin ve güzel bir karısı olmuş adamlar var..baaaakkkk işte başarı öyküsü diyenler vardır ya şimdi mesela..ya bırakın bunları..hayatının en güzel çocukluk yılları kötü geçmiş, üniversitede hayatı ders çalışmak derse girmek işe gitmek ve uyumakla geçmiş başka hiç bir şey yapmamış, yapamamış, konserlere gitmemiş, güzel bir kızla çıkmaya okulu uzatmasına neden olur diye sıcak bakmamış ve hatta ona ayıracak zamanı bulamam diye istememiş, tüm bunlar olurken saçlarını kaybetmiş, sinirlerini ve gözlerini bozmuş….adam akıllıbir tatil bile 34 üne kadar yapamamış, hep yorgunluğu ve maddi imkanları ve bir koltuğunda 2 karpuz taşıması yüzünden zamanla yarışmış, sitres yapmış…güzel olan karısının bile onunla 15 milyar kazanan bir doktor olduğu için evlendiğini bilen, 150 milyarlık arabası olan ama onunla nereye gideceğini bilmeyen, iyi bar iyi res. hangisidir bilmeyen…bilse ve gitse de..cebinde hiç düşünmeden harcayacak kadar parası olsada o barda nasıl eğleneceğini bilmeyen eğlenemeyen, bir an önce dışarı çıkıp nefes almak isteyen adam mı başarılı oldu yani..yok yaaaaa…başarı bir yere gelmek değil..doğru zamanda doğru yerde olmaktır..başarı mutlu olmaktır..bu da sadece doğuştan şanslıların yaşayabileceği şeydir..başarılı olan insan kişisel gelişim kitabı okumaz..buna ihtiyaç da duymaz..o o kitabı yazan veya o kitaba başarı öyküsü ile örnek olan kişi değildir..o o kitabın yırttığı sayfası ile 18 yaşındayken bilket ünv. tesinin kampüsünde ki bir otoparkta 200 milyarlık arabasına binmeden önce ayakkabısını silen adamdır..gerisi yani şansızların başarısı zannettiğiniz şey sadece bir göz aldatmacasıdır..

  2. harikasınız tebrikler insan isteyince başaramayacağı şey yoktur..her şey seninle başlar benim hayatımdada çok önemli role sahiptir..bizim gibi hayatında farklılık yaratan bir sürü insan var..hepsinin hikayesi dinlenmeye değer…evt bu bizim hikayemiz ve başrolde biz olmalıyız …sevgiler..

  3. 22 yaşındayım özel bi hastanede çalışıyorum ailemle yaşıyorum evlilik düşünmüyorum öncelik ben geç kalmadan çözüm arıyorum. Benimde mucizem sizinle tanışmak olabilir diye düşünüyorum. Cevap atarsanız sevinirm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.