Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor

Kitap okumanın zevki ve güzelliğini okurlara hatırlatmayı amaçlayan Japonya'daki bir kitabevi haftada sadece bir kitap satıyor.

0

Issatsu, Isshitsu (一冊、一室); Türkçede ‘Yalnızca Bir Oda, Yalnızca Bir Kitap’ olarak çevrilebilen Japonca bir ifade. Ve bunlar aynı zamanda, Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Ginza bölgesinde kalabalıklardan uzak arka sokaklarındaki küçük, minimalist bir tasarım anlayışıyla düzenlenmiş bir kitabevini de en iyi tanımlayan iki sözcük.

Morioka Shoten adlı bu kitabevi, gidip içerisinde saatlerce vakit geçirip, yüzlerce kitap ve kitabın dışında daha birçok şey satan raflarda neyin satın alacağınız konusunda bir kafa karışıklığı yaşadığınız mağazalardan değil. Zira, bu kitabevi müşterilerine satın almaları için her hafta yalnızca bir kitap sunuyor.

Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko  Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor Morioko Shoten
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko

Günümüzün, reklama ve kitaptan başka neredeyse her şeye boğulmuş, okuyup özümsemek yerine kullanıp atmaya endeksli ürünleriyle dolu kitabevlerine çarpıcı bir başkaldırı olarak da değerlendirebileceğimiz bu etkileyici fikir, bir kitabevinde tezgahtar olarak çalışan Yoshiyuki Morioka’ya ait.

Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko  Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor Morioko Shoten 3
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko

Kitap sektöründe yaklaşık 20 yıllık bir tecrübesi bulunan Morioka’nın sahip olduğu kitabevi Morioka Shoten bu sıradışı küratörlük yaklaşımıyla aslında bir tür deney olarak da değerlendirilebilir. Kitabevi sahibinin her hafta seçtiği bir kitabın satışta olmasının yanında, ürün olarak değerlendirilemese de ziyaretçileri mağazaya çekebilecek başka faktörler de düşünülmüş.

Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko  Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor Morioko Shoten 2
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko  Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor Morioko Shoten 4
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko  Bu Kitabevi Haftada Sadece Bir Kitap Satıyor Morioko Shoten 5
Fotoğraf: Nacasa & Partners, Miyuki Kaneko

Mağazada yapılacak söyleşiler, sergiler, yazar ve okurları buluşturacak etkinliklerle, ziyaretçilerin o hafta satışta olan tek kitabı derinliğiyle keşfetmeleri ve okuma zevkini iyice arttırmaları için harika fırsatlar sunuyor.

Söz konusu bu satış tekniği, aslında ilk başta fazla cesur gibi görünse de, bu denli samimi ve etkili bir satın alma deneyiminin hiçbir çevrimiçi mağaza ya da büyük kitabevleri tarafından sağlanamayacağını da unutmamak gerekiyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında açılan Morioka Shoten’in marka tanıtımı da, kitabevinin yaratılma sürecinde önemli bir rol oyanayan Takram Design tarafından yapılıyor.