TEOG sınavı yaklaşıyor. Bu dönemde öğrenciler stres yaşayabiliyor ve kendilerini önemsiz hissedebiliyorlar.

Küçük motivasyon cümleleri onları olumlu yönde güçlendirmektedir.  kisiselbasari.com olarak bizde sınava girecek öğrencilere öğretmenlerin fotokopi çekerek dağıtabileceği bir mektup hazırladık.


“Benim Sevgili Öğrencim,

Gelecek hafta hepiniz TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavına gireceksiniz. Bu sınav için ne kadar çok çalıştığınızı biliyorum ama sizin bilmeniz gereken çok daha önemli bir şey var.

TEOG testi sizin ne kadar benzersiz ve özel olduğunuzu ölçemez. Hiçbir sınav sizin beyninizden geçen hayallerinizi, umutlarınızı, sevdiklerinizi ölçemez

Bu sınavı yaratanlar ve puanlayanların hiçbiri sizi benim veya ailenizin tanıdığı gibi tanıyamaz. Bazılarınızın şiir veya hikayeler yazdığınızı veya şarkı söylemeyi, resim yapmayı sevdiğinizi bilmez. Onlar sizin dans etmek konusunda doğal bir yeteneğe sahip olduğunuzu göremezler.

Dersler arasından zar sor ayırdığınız zamanlarda kitap okumaya çalıştığınızı, sonbaharda yapraklarını döken bir ağacın altında ailenizin bir sıkıntısı için gözyaşları döktüğünüzü bilmezler.

Bu sınavı hazırlayanlar; her zaman onlar için orada olduğunuzu bilen arkadaşlarınızın size nasıl güvendiğini, gülüşünüzün en karanlık günü bile aydınlattığını veya utandığınızda yüzünüzün kızardığını bilmezler.

Onlar spor aktivitelerine katıldığınızı, gelecek hakkında merakınızı, hatta bazen okuldan sonra kız veya erkek kardeşinize yardım ettiğinizi bilmezler.

Onlar sizin nazik, güvenilir veya düşünceli olduğunuzu ve her gün elinizden gelenin en iyisi olmaya çabaladığınızı bu uğurda büyük fedakarlıklar yaptığınız bilmezler.

Bu sınavı hazırlayanlar; içinde bulunduğunuz çatışmaları, duygusal fırtınaları, imkansızlıkları bilmezler. Bu sınavdan alacağınız sonuç size bir şeyler söyleyecek ama hakkınızdaki her şeyi ifade etmeyecek.

Zeki olmanın pek çok yolu vardır. Sen zekisin. Sen yeterlisin.Sen benim günümü aydınlatan ışığımsın.Bu yüzden sınava hazırlanırken ve sınavın tam ortasında, lütfen seni sen yapan harika ve mükemmel özelliklerini test etmenin hiç bir yolu olmadığını hatırla.

Sınavdan kaç puan alırsan al sen benim biricik, hayat çimeninde açmaya çalışan papatyam olacaksın.

Sevgilerimle…..

Öğretmenin …………………….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.