“Aşağıdaki fotoğrafın benzerlerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyorsanız psikolojik sağlığınızda bir sorun olabilir” diye düşünen bilim adamları bir araştırma yapmışlar..psikolojik foto  - 1x1 - Bu Tarz Fotoğrafları Paylaşıyorsanız Mutlaka Bakmalısınız

Sürekli spor salonunda çektikleri selfieleri ve yedikleri sağlıklı şeyleri paylaşan, ya da diyetinin nasıl ilerlediğini günlük olarak takip etmek zorunda kaldığınız arkadaşlarınız mı var? Tahmin ettiğiniz gibi bu arkadaşlarınızın psikolojik sorunları olabilirmiş.

Brunel Üniversitesi 550 Facebook kullanıcısını kapsayan bir araştırma yapmış. Araştırmada bu kişilere kişilik testi yapılmış ve test sonuçları yaptıkları paylaşımlarla ilişkilendirilmiş.

Sonuç olarak yukarıda bahsettiğimiz türde sürekli kazanımları ve başarılarıyla ilgili paylaşım yapan kişilerin narsist olma ihtimali yüksek çıkmış.

Burada küçük bir parantez açalım: Narsizm, Yunan mitolojik kahramanı Narcissus’tan geliyor. Efsaneye göre Narcissus bir gölde kendi yansımasını görüp hayranlıkla seyrederken sonunda boğuluyor. Türkçe’deki narsizm, İngilizce’deki narcissism’den alıntı.

Facebook’taki eylemlerinden bir kişinin narsist olup olmadığını çıkartmanız için biraz daha detay verelim; narsistlerin tipik özellikleri şunlar:

– Başkalarının sürekli ilgisine ve beğenisine ihtiyaç duyma
– Bencillik, kendisiyle ilgili olmayan hiçbirşeyle ilgilenmeme
– Eleştiri (=olumsuz yorumlar) karşısında hızla sinirlenme
– Kendisini herkes ve herşeyden önemli görme

Araştırmaya geri dönersek, araştırmacılardan birisinin şu yorumu dikkat çekici:

[quote_box_center]Narsistlerin Facebook’ta “böbürlenmeleri” işe yarıyor, bu paylaşımları daha çok beğeni ve yorum alıyor. Ancak Facebook arkadaşlarının nezaketen bu şekilde davranıp aslında içten içe bu tür benmerkezci hareketlerden nefret etmeleri olası.[/quote_box_center]

Aslında sosyal medya az veya çok hepimizi narsist yapmadı mı? Paylaşımlara baktığımızda herkes harika hayatlar yaşıyormuş gibi yapmıyor mu?

Bakın bu konuyla ilgili bir de video var. Üst Bölümden İzleyebilirsiniz…
İLGİLİ YAZI :  Konuşmalarınızda Dinleyicilerin Beynini Etkileyin
  • veysi

    Ona bakarsak bazı siyasi,psikolojik,dini vb. Kitaplarda insanı narsist yapar bu anlamda kitaplar da zararlı…