Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz

  Dünyanın en zengin adamı Bill Gates, en varlıklı yatırımcısı Warren Buffet günde 1 kitap okuyor. Aslında bu durum başarı merdiveninin en üst basamaklarında duran pek çok kişi için geçerli.

  Akla gelen ilk soru şu: Yahu biz ayda 1 kitabı zor okurken, dünyanın en meşgul adamları bu işi nasıl beceriyor?

  Yanıt basit: Onlar sizin gibi okumuyor. Hepsinin hayatlarını kolaylaştıran ortak bir okuma sırrı var.hergün 1 kitap okuma - herg n 1 kitap okuma - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz - herg C3 BCn 1 kitap okuma - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz

  Şimdi sıkı durun… Sizi de bilgi canavarına dönüştürecek bu sırrı 10 adımda açıklıyorum.

  1. Eğer okuduğunuz şey bir biyografi ya da roman değilse, o kitabın tamamını okumanıza gerek yok. Öncelikle her sayfayı sırasıyla okumalıyım ve tamamen bitirmeliyim düşüncesini aklınızdan çıkarın.
  2. Bu teknik Pareto esasına dayanıyor. Yani 20-80 kuralı. Diyelim ki elinizde 350 sayfalık iyi bir iş ya da kişisel gelişim kitabı var. Gerçekte kitabın anafikri içeriğin %20’sinde yani 70 sayfada gizli. Çoğu zaman bu sayı daha da az. 50 hatta kilit 25-30 sayfa okumanız bile yeterli. Bu iş elekte altın aramaya benziyor. Tek parça altın bulmak için kaptaki tüm kumları ve çakılları elemek durumundasınız. Okurken de böyle yapacaksınız, hikayesel ve kitabı basılacak kalınlığa getirmek için eklenen bilgileri eleyecek, o çok değerli altını (anafikri) arayacaksınız.
  3. Bu sistemin çalışması için öncelikle belli bir hedefle, doğru kitabı seçmeniz gerekiyor. Okumak için değil, net bir amaç için kitap satın alın. Diyelim ki çok zeki birisiniz. Ancak insan ilişkileriniz zayıf. Sosyal yetilerinizi güçlendirmek için bu konuyu anlatan bir kitap bulmanız ve kendinizi onu süzmeye hazırlamanız gerek.
  4. Başlangıç mantığını kavradınız. Belli bir amaç için doğru kitabı da buldunuz. İlk hareket şu: Kitabın önce arka kapağını okuyun. Zaten yazılma amacı ve savunduğu temel değer kısmen orada gizli.
  5. Ardından yazarı okuyun. Konuyu nasıl biri kaleme almış öğrenin ve empati yapın. Yazdığı alanda uzman ve yıllarını o konuya adamış insanların kitaplarını okuyun. Yüzeysel yazarlarla vakit kaybetmeyin.
  6. Sonraki adımda (varsa) kitabın kulaklarına göz atın. Alıntı ve yorumları dikkatlice gözden geçirin. Ardından içindekiler sayfasına geçin. O kısma altın arar gibi bakın. Kitabın temel fikri hangi bölümde gizli olabilir sorusuna cevap arayın.
  7. 4-5-6 no’lu aşamaları sadece 10 dakikada geçebilirsiniz. Ardından giriş kısmını okumaya başlayın. Güçlü yazarlar savundukları tezi genelde burada anlatırlar. Yazma nedenleri ve motivleri burada saklıdır.
  8. Girişi tamamladıktan sonra sonuç kısmına atlayın. Arayı kaçırıyorum diye endişe etmeyin. İyi bir giriş ve güçlü bir son bölüm, aradaki öyküsel yazılardan çok daha değerlidir. Bu iki adıma ise 30 dakika ayırın.
  9. İncelemeniz büyük ihtimalle sizi aydınlatacak ve kitabın temeli ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlacaktır. Bunu seçeceğiniz tek bir bölüm okuması ile tamamlayın. Bu işleme 20-25 dakika ayırmanız yeterli.
  10. Tebrikler. Aldığım kitapları bir türlü bitiremiyorum tabusunu yıktınız. Büyük zihinler bu sisteme hızlı okuma değil (fast reading), hızlı eleme (fast skimming) adını veriyor. Bu işi tek seferde %100 becermek mümkün değil elbette. Ancak zamanla siz de bir hızlı eleme ustasına dönüşecek, yeterli bilgiye en hızlı şekilde ulaşacaksınız.

  Sistemi öğrendiğim günden beri tüm okuma alışkanlığımın değiştiğini söyleyebilirim. Hatta ben kendimce bu tekniği daha da ileri taşıdım.

  Okuduğum şeyleri unutmamamı sağlayan bir excel listesi kullanıyorum.

  Görüntüsü altta mevcut. Liste kitabın adı, yazarı ve okuduğum ay ile başlıyor. Ardından işe tek cümlelik bir yazılma amacı ekliyorum. Bunu aklımda kalan notlarla tamamlıyor, son olarak kitaba 10 üzerinden bir puan veriyorum. İki üç haftada bir listeye dönüyor, o ay okuduğum kitaplara göz gezdiriyorum. Böylece okuma amacımı ve öğrendiklerimi pekiştiriyorum.

  Notu 7’nin altında olan kitapları listeden çıkarıyorum. 9 ve üzerindekileri ise gelecekte tekrar okumak üzere işaretliyorum.

  83e0e0_7f494653573741d5ade1d813eecfe457 - 83e0e0 7f494653573741d5ade1d813eecfe457 - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz - 83e0e0 7f494653573741d5ade1d813eecfe457 - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz

  Başarılı insanların temel farkı başarmak için kendilerini çalışmak zorunda olduklarını bilmeleri… Ardından bunu sağlayacak inovatif yöntemler keşfetmeleri… Sıra sizde.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Nuh’un gemisinin öğrettikleri

  Ünlü bir yönetici, "Bilmem gereken her şeyi, Nuh'un Gemisi'nden öğrendim," demiş....

  Yorumlar

  1. Bu, okumaktaki temel amacı öldüren, kitap okumayı hızla kazanılması gereken bir çıkar gibi gösteren bir yöntem. Hızla akarak çağın hastalığı diyebileceğimiz stresi yaratan yaşamımızda bir dinlenme noktası olan kitap okuma alışkanlığını da çağın hızlı ama ölü tarzına sokmak bence tamamen saçmalık. Bu özet okumaya benziyor. İçinde bilgi olsa bile ucuz numaralara başvurmak yerine okumayı denemeli insan. Öz denen şey eğer güzel bir kitapsa içine yayılmış olur zaten. Kurgu değil bilgi niteliği taşıyan kitaplar içinde geçerli bir durum bu. Yine de dileyen kullanabilir.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Bu Teknikle Her Gün 1 Kitap Okuyabilirsiniz

  İletişimde kalın!

  75,898BeğenenlerBeğen
  187,843TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et