Bugün Günlerden Boş Günlere Gün Bulma Günü!

0

Neredeyse her gün bir özel gün kutlanıyor dünyamızda. Öyle ki boş geçen ve kutlanmayan bir gün neredeyse yok. Kendi kendimize icat ettiğimiz günlerin ise sayısı belli değil. Olanları biz toparladık, vaktiniz varsa boşlukları da siz doldurun…

Eskilerin özel gün dediği ‘kocakarı soğuklarının sona erme günü’, ‘koç katımı fırtınası günü’, ‘zemheri günü’, ‘öküz fırtınası günü’dür. Her otu böceği özel gün ilan edip yılın bütün günlerini ana baba gününe çevirmekse bu çağın icadı. İnsan evladı, dünyanın kendi etrafındaki dönüşüne bir yıl adını takıp hesaplamaya başladığından beri takvim denilen şeyi kullanıyor. Yılı 365 gün ilan etmek yeterli olmadığı için her güne de özel bir gün tabelası çakılıyor ki boş anımız kalmasın. Artan altı saati de dört yılda bir, şubat 29 yaparak meseleye kaynak yapılıyor. O günü de bazı aklı evveller ‘Bekâr Erkekler Günü’ ilan ederek hiç olmazsa dört yılda bir eğleniyorlar.

Peki, takvimin bir yaprağında özel bir günle yer almak nasıl mümkün oluyor? Bunun resmî bir yolu yok elbette. Yılın bir gününü gözünüze kestirip ahaliye davul zurna ile ilan edecek bir nevi PR çalışması gerekiyor. Bekârlığın kişiye; hayatı boyunca, arkadaş düğünlerinde kasap havası oynama hakkı sağlaması gibi bir durum söz konusu anlayacağınız. Bir günü özel bir gün ilan etmek için önce bir kamuoyu desteği gerekiyor. Yani öyle kafanıza göre, ‘Twit atıp birbirimizi takip etme günü’ ya da ‘Dünya hemzemin geçitler bilinçlendirme günü’ veya ‘Süne zararlısı ile etkin mücadele günü’ gibi bir gün icat edip literatüre sokmanız pek muhtemel değil. Böyle bir durumda güneşe bırakılmış darbukanın derisi gibi gerilmeniz işten bile değil.

Daha çok sivil toplum kuruluşları tarafından ortaya atılan ve devreye sokulan özel günlerin yanında, tarihî bir hikâyeye dayanan ve sonrasında kapitalizmin tayin ettiği rotaya göre şekillenen günler de olabiliyor. Bakınız Anneler Günü, Babalar Günü, yılbaşı… Tabii bunun yanında sağlık, edebiyat, sanat, çevre gibi konulara dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler’in kabul edip devreye soktuğu özel günler de var ki bunlar hükümet adamlarına yarar. Nutuk atacak bir konu buldukları için sevindirik olurlar. Onların da ekmek parası bu tabii ki. Konuşmak için seçilmişler ne de olsa. Yılın her gününde bir yaraya parmak basacak mevzu olmasından mülhem, mesailerini boş geçirmezler. Bir gün engellilerin haklarından bahsedip yapılması gerekenleri sıralarlar, ertesi gün dünya toptancılarının sorunlarından dem vururlar. Her yıl mutat olarak aynı konuşma balonları gazete sayfalarından, televizyon ekranlarından geçer ki ecelden kaçabilsen bunlardan kaçamazsın. Doku doku aynı bez, oku oku aynı söz…

Dünya Tuvalet Günü ne ola ki?

Özel günleri sahiplenme konusunda meslek erbabını tek geçerim. Bu konuda yukarıda bulut var deyin bulutlara merdiven dayarlar. Doktorlar, ebeler, gazeteciler, veterinerler, bilgisayar mühendisleri, muhasebeciler, gazete dağıtıcıları, biyologlar, toptancılar, iç mimarlar, serbest paraşütçüler, hava trafik kontrolörleri, kaykaycılar, denizciler, laborantlar, öğretmenler, astsubaylar, fotoğrafçılar, kimyagerler, çiftçiler, rehberler, hostesler, programcılar, avcılar, inşaat mühendisleri, madenciler, çeviriciler ve din görevlileri yılın belli günlerine konuşlanmışlar bile. Yani daha gün çok elbette. Hâliyle tavuk yumurtası üreticilerinden su dağıtıcılarına, overlokçulardan çağrı merkezi çalışanlarına kadar her meslek grubundan yeni ataklar bekliyoruz. Meslek gruplarının kendi sorunlarını aktarmak için fırsat oluşturma çabalarını anlamak mümkün ama bazı günler var ki insan bunlara hayret etmekten geri durmuyor. Temsil ‘Dünya Kucaklaşma Günü’… İnsan birileriyle kucaklaşmak için bir yıl boyunca bekler mi yahu? Hadi onu geçtik ‘Hijyen Günü’, ‘El Yıkama Günü’ diye bir şey var. Bunları da geçsek Dünya ‘Tuvalet Günü’ne takılmamak elde değil. Allah bu günü de, Dünya Uyku Günü’nü de icat edenlerden razı olsun. Büyük bir boşluğu doldurmuşlar. Hadi bunlar yaşayanları ilgilendiren ve normal yaşamlarıyla bir şekilde ilişki kurulabilen mevzular. Dağlar Günü, Pi Günü, Ağaç Günü, Metallica Günü, Havlu Günü, Limit Aşım Günü, Makarna Günü, Okyanus Günü, Kaykay Günü, Arı Günü, Krizantem Günü ne ola ki, anlayan beri gelsin. Hatta bu da yetmemiş, Dünya Dünya Günü’nü bile icat eden olmuş.

İLGİLİ YAZI :  Hafızayı canlı tutmanın yolu

Bu konu çok su kaldırır, o yüzden kısa kesip sizi bazısı anlamlı, bazısı suya tirit günlerle baş başa bırakalım. Ezcümle, her günün vakti saati belli de kıyamet günü belli değil işte. Asıl gün budur, sıkıysa onu kutlayın!

GÜNLERDEN GÜN BEĞEN!

OCAK

1 Ocak: Yılbaşı

1-7 Ocak: Veremle Savaş Haftası

7-14 Ocak: Beyaz Baston (Körler) Haftası

8 Ocak: Görme Özürlüleri Günü

9 Ocak: Enerji Tasarrufu Haftası

10 Ocak: Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak: İdareciler Günü

15 Ocak: Kirli Hava ile Savaş Haftası

16 Ocak: Dünya Hijyen Günü

16 Ocak: Basın Onur Günü

21 Ocak: Dünya Kucaklaşma Günü

25-31 Ocak: Dünya Cüzzam Haftası

26 Ocak: Dünya Gümrük Günü

29 Ocak: Batı Trakya Türkleri Millî Direniş Günü

ŞUBAT

2 Şubat: Dünya Sulak Alanlar Günü

4 Şubat: Dünya Kanser Günü

7 Şubat: Dünya Güvenli İnternet Günü

9 Şubat: Dünya Sigarayı Bırakma Günü

13 Şubat: Dünya Radyo Günü

14 Şubat: Sevgililer Günü

14 Şubat: Dünya Öykü Günü

15 Şubat: Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü

17 Şubat: Dünya Kediler Günü

20 Şubat: Dünya Sosyal Adalet Günü

21 Şubat: Dünya Ana Dili Günü

21 Şubat: Dünya Rehberler Günü

22 Şubat: İzciler Dünya Düşünce Günü

27 Şubat: Dünya Ressamlar Günü

28 Şubat: Sivil Savunma Günü

28 Şubat: Ender Hastalıklar Günü

MART

1 Mart: Muhasebeciler Günü

1-7 Mart: Yeşilay Haftası

1-7 Mart: Deprem Haftası

1-7 Mart: Girişimcilik Haftası

4 Mart: Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü

6 Mart: Hukuk Devleti Günü

7 Mart: Resmî Metallica Günü (San Francisco)

8 Mart: Dünya Kadınlar Günü

8-14 Mart: Bilim ve Teknoloji Haftası

12 Mart: İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

13 Mart: Dünya Böbrek Günü

14 Mart: Pi Günü

14 Mart: Tıp Bayramı

14 Mart: Dünya Rotaract Günü

14 Mart: Dünya Rotaract Günü

15 Mart: Dünya Tüketiciler Günü

15 Mart: Dünya Yaşlılar Günü

16 Mart: Dünya Vicdan Günü

18 Mart: Şehitler Günü

18 Mart: Çanakkale Zaferi

18 Mart: Şehitler Günü

18-24 Mart: Yaşlılar Haftası

20 Mart: Gençler Ve Çocuklar İçin Dünya Tiyatro Günü

20 Mart- Dünya Mutluluk Günü

21-28 Mart: Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası

21 Mart: Uluslararası Irk Ayırımı ile Mücadele Günü

21: Mart: Dünya Ormancılık Günü

21 Mart: Nevruz Günü

21 Mart: Dünya Şiir Günü

21 Mart: Dünya Bilgisayar Mühendisleri Günü

21 Mart: Dünya Uyku Günü

21 Mart: Dünya Ağaç Günü

22 Mart: Dünya Su Günü

23 Mart: Dünya Meteoroloji Günü

24 Mart: Dünya Brüt İnsan Hakları İhlalleri Dikkate Alma Günü

24 Mart: Dünya Tüberküloz Günü

25 Mart: Gözaltına Alınan ve Kayıp Elemanlar İçin Dayanışma Günü

25 Mart: Dünya Kölelik ve Transatlantik Köle Ticareti Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü

27 Mart: Dünya Tiyatrolar Günü

27 Mart: Dünya Demiryolları Çalışanları Günü

24-31 Mart: Kütüphaneler Haftası

Martın son haftası: Vergi Haftası

AKSİYON

İLGİLİ YAZI :  1 Dolar, 11 cent