Çalışanlar Patrona Neden Hayır Diyemez?

  Ofiste işin başından aşkın. Patron başka bir işi daha yapmanı ister. Bunu yapacak zamanın olmadığını bilsen de “evet” diyorsun. Neden?

  C. Ohio’da yaşayan ve pazarlık yapma eğitimi veren Jim Camp’e göre, insanlar bu gibi durumlarda korktukları için otomatik olarak “evet” diyor.

  [quote_box_center]Camp “Patronu hayal kırıklığına uğratmama isteği ön plana çıkar. İnsanlar bir işi yapamayacaklarını söyleyince beceriksiz veya yetersiz gibi algılanmaktan korkar” diyor.[/quote_box_center]

  Yönetici eğitiminde uzmanlaşan Manhattanlı Psikolog Matthew J. Kaplowitz, çalışanların genelde yöneticilere güvenmediğini ve daha fazla işi halletmek gibi şeyler hakkında dürüst davranmadığını belirterek, “Yöneticilerle olan ilişkilerde eleman her zaman dezavantajlıdır” diyor.

  S. Bir işi yapmamız istendiğinde, evet demek dışında ne yapabiliriz?

  C. Cleveland merkezli proje yönetimi danışmanlığı firması Roeder Consulting’in başkanı ve “Proje Yönetiminde Altıncı His”in yazarı Tres Roeder öncelikle, patronun başka bir işi yapmamızı istemesi onun bize güvendiğini gösterdiği için, ona teşekkür etmemizi söylüyor. Roeder’a göre elimizde zaten yapabileceğimizden çok iş olduğunu düşünüyorsak patrona, bu yeni görevi halledip edemeyeceğimizi anlamak için işin ayrıntılarını incelememiz gerektiğini belirtmeliyiz. Roeder sonradan işi yapamayacağımızı anlayabileceğimizi, oysa hiç düşünmeden otomatik olarak “hayır” demenin, yalnızca bu işle uğraşmak istemediğimiz izlenimi uyandıracağını söylüyor. K

  uzey Carolina’daki Wake Forest Üniversitesi’nde örgütsel davranış dersi veren Profesör Evelyn Williams, yapılacak ilave bir iş karşınıza çıkarsa patronunuza o an ne üzerinde çalıştığınızı söylemenizi öneriyor.

  “İşler konusunda bir öncelik sırası yapmasını isteyin” diyor. “X ve Y işlerini bir kenara bırakıp o yeni projeyi mi bitirmeliyim?” diye sormanızı öneriyor. Bir diğer seçenek de size yardım edebilecek birilerini bulmak. Örneğin Roeder’e göre yeni proje çok sayıda finansal veri gerektiriyorsa, “Finans departmanından birisi veriler konusunda yardım etsin, gerisini de ben halledeyim” diyebiliriz.

  S. Fazladan iş yapmayı kabul ettiniz ama işleri zamanında bitiremiyorsunuz. Hakkınızda kötü bir izlenim bırakmadan nasıl bir çıkış yolu bulabiliriz?

  C. Önce projenin ne kadar zaman alacağını hesaplayın, sonra da bitirmenin bir yolu olup olmadığını belirleyin. Williams, projenin aşamalarını tamamlamanın hızlı yollarını ve hangi süre sınırlamasının gerçekçi olduğunu düşünmenizi ve sonra bu bilgileri patrona aktarmanızı tavsiye ediyor.

  Williams’a göre patrona sadece işi yapamayacağınızı söylemek, sizi daha az becerikli gösterebilir. Camp’e göre işi belirlenen zamanda yapma imkânınız yoksa, görevi kabul ederken bunları etraflıca düşünmediğinizi belirtip sorumluluğu üzerinize almalısınız.

  S. Elinizde zaten çok iş varken ek işleri yapmaya çalışmak iyi bir fikir mi?

  C. O proje becerilerinizi geliştirecekse veya sizi terfi ettirebilecek kişiler tarafından fark edilmenizi sağlayacaksa, biraz uykusuz kalmaya değebileceğini söyleyen Williams, “Bu konuya stratejik açıdan yaklaşın” diyor.

  - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Çalışanlar Patrona Neden Hayır Diyemez?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Başarılı Markaların Ortak Yönleri

  Türkiye'nin uluslarası arenada gücü çok fazla değil. Bazı istisnalar dışında markalan...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  - BEY N VE HAFIZA - Çalışanlar Patrona Neden Hayır Diyemez?

  İletişimde kalın!

  75,931BeğenenlerBeğen
  187,920TakipçilerTakip Et
  230TakipçilerTakip Et
  2,383TakipçilerTakip Et