Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi

  Doktor Carlos Juan Finlay kimdir? 

  Carlos Juan Finlay’nın doğum günü Amerikan TIP Günü Olarak kutlanmaktadır

  1855 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde okudu. Zaten 1868 yılında, bir kolera salgını sırasında bu İspanyol sömürge yetkililerinin hükümetin yönetiminin bir eleştiri olarak o zaman kabul edildi, çünkü çok başarılı değildi bir önermeyi profilaktik ve sağlık önlemlerinin alınmasını önerdi.

  Ancak, onun asıl işi sivrisinekler tarafından sarı humma iletim nasıl oluştuğunu aydınlatmak oldu. Hastalığın transfer ajanı sivrisinek olduğu sonucuna Aedes aegypti gerçekten 1900 yılına kadar zamanın bilimsel topluluk tarafından kabul edilmedi teorisini doğruladı sayısız deneysel testleri sonucunda kendini tüm dünyaya tanıttı.
  Kübalı büyük Doktor olarak bilinen Carlos Juan Finlay sarı humma virusunu testler sonucu bulan Kübalı bilim adamıdır.

  Carlos Juan Finlay 3 Aralık 1833’te Puerto Príncipe’de doğdu ve Carlos J. Finlay – 20 Ağustos 1915’te Küba’da öldü. Carlos J. Finlay, İskoç bir doktor ve Fransız bir kadının 7 çocuğundan biriydi.

  1853 yılında katıldığı Jefferson Medical College’den 1855’te mezun oldu. Ünlü Kübalı doktor ve bilim adamı Carlos J. Finlay kendisini hep şiddetli tıbbi tartışmaların içinde buldu.

  1881’de, Kübalı doktor Carlos Finlay aynı zamanda kara kusmuk diye de adlandırılan sarıhummanın belli bir dişi sivrisinek tarafından bulaştırıldığını ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra hastalığı önleyecek bir aşıyı da buldu.

  Carlos Juan Finlay, sıtmayla sivrisinek arasındaki ilişkiyi sezip kanıtlayan bilim adamıdır.

  Carlos Juan Finlay Barres ‘de doğdu Küba Fransız ve İskoç asıllı.1853 yılında katıldığı Jefferson Medical College in Philadelphia dan sonra Paris de ve Havanada eğitimini tamamladı.1855 yılında mezun olan Carlos Juan Finlay Havana’ya yerleşti ve bir tıbbi uygulama açtı.

  carlos-finlay-genel1 carlos juan finlay başarı hikayesi - carlos finlay genel1 - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi carlos juan finlay başarı hikayesi - carlos finlay genel1 - Carlos Juan Finlay Başarı HikayesiCarlos Juan Finlay

  1881’de, Kübalı doktor Carlos Finlay aynı zamanda kara kusmuk diye de adlandırılan sarıhummanın belli bir dişi sivrisinek tarafından bulaştırıldığını ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra hastalığı önleyecek bir aşıyı da buldu.

  NEDEN O ÖNEMLI :

  Carlos bilimselsivrisinek türleri ( genellikle” sarı humma sivrisinek ” olarak bilinen) Aedes Aegypti sarı hummaverici olduğunu kanıtlamak içinilk oldu. Ayrıca, o sarı hummayayılmasını önlemek için yollar gebe – beri topluluklar , mahallelerde , havaalanları , limanlar ve gemihastalığın yayılmasında bir risk teşkil edebilecek diğer yerlerde gibi mekanları izlemek için etkin usul haline gelmiştir yöntemleri. Amauluslararası tıp camiası tarafından kabul edilenhastalık hakkında teorisini sahip Carlos’un yolumuz kolay bir yol değildi. O kadar erken 1871 olarak Havana ve Washington , DC tıp konferanslarında konuştu , ancak sarı hummadavasına ilişkin yaptığı hipotez sessizlikle karşılandı. 1900 yılında , Küba’nınilk ABD işgali sırasında ,not askeri doktor Walter Reed tarafından yönetilen bir Amerikan tıp komisyonhastalığı araştırmak için Havana’ya gitti . Onlarsarı humma virüsü yaymak çevre ” pislik ” olduğunu şüpheli beri ilk olarakkomisyondaABD bilim adamları Dr Finlay’ın ” sivrisinek ” teorilerini takip etmedi . Tüm deneyler başarısız olunca , onlar araştırma Carlos’un 19 yıl içinde aramaya başladı . Sonunda bu Carlos hep haklı olduğu sonucuna varmak için onları götürdü .

  Dünyanın bunun farkına varması yirmi yıl sürdü.

  Günümüzde Asya harici tropik bölgelerde görülen ve dişi sivrisinekler aracılığıyla bulaşan sarı humma virüsünün çıkış yerinin Afrika olduğu ve virüsün 16. yüzyıldan itibaren köle ticaretiyle Güney Amerika’ya taşındığı tahmin ediliyor.

  Kesin teşhis edilebilen ilk sarı humma salgını, 1647 yılında Barbados Adası’nda yaşandı. Sadece bir yıl sonra, 1648’de Meksika’da Maya yerlileri arasında, 685’de de Brezilya’nın Recife kentinde salgınlar görüldü.

  18. yüzyılda İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’deki salgınlarda yüz binlerce insanın hayatını kaybetti.

  Sarı hummanın tropik bölgelere mahsus olduğu varsayılsa da, Amerika’nın kuzey kesimi de 17. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyılın başına dek birkaç kez salgından nasibini aldı.

  19. yüzyılda ise Haiti Devrimi sırasında Fransız ordusunun üçte ikisi salgın sebebiyle telef oldu ve kalan askerlerin geri çekilmesi üzerine Haiti, 1804’te bağımsızlığını ilan etti.

  031220130037454136632_2 carlos juan finlay başarı hikayesi - 031220130037454136632 2 - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi carlos juan finlay başarı hikayesi - 031220130037454136632 2 - Carlos Juan Finlay Başarı HikayesiCarlos Juan Finlay, 1833-1915

  Hastalığın taşıyıcısının doğrudan insan teması değil de sivrisinekler olabileceğini ilk ortaya atan, 1870’lerde gerçekleştirdiği araştırmalarıyla Kübalı doktor ve bilimadamı Carlos Juan Finlay oldu. 19. yüzyıl sonundaki İspanyol-Amerikan savaşında sarı hummaya çok sayıda kurban verilmesi sonucu orduda görevli doktorlar, Finlay’in savını incelediler ve kısa sürede doğruladılar. Sivrisinekler aracılığıyla taşındığı ispatlanan ilk virüs sarı humma oldu. İlerleyen yıllarda grip, sıtma, fil hastalığı, tifüs ve başka alerjik hastalıkların da sivrisineklerle taşındığı kanıtlandı.

  Diğer Başarılar:

  Carlos , sık sık tıbbi bakım yetmeyeceğini hastalarda aldı insancıl bir adam , daha sonra 1902-1909 Kübabaş sağlık memuru olmak için gitti . Bu Dr Walter Reed sarıhumma ” dayak ” içinkredi çok aldıklarını bazıları tarafından söylenmiş olsa da , Reed , 1901 Nisan’ında Baltimore teslim bir adres , şunları söyledi : ” … Dr Carlos J. Finlay verilmelidir ancak ,sivrisinek tarafından Yellow Feveryayılması . “Ayrıca teorisi için tam kredi , Carlos sarı hummanedenini belirlemek için yaptığı katkılardan dolayıNobel Ödülü’ne bir kez daha aday , ancaködül almadım . 1908 yılında Fransa’nın Legion of Honour prestijli Ulusal Sipariş verildi , ve MikrobiyolojiUNESCO Carlos J. Finlay Ödülü onuruna adlandırılmıştır . Buna ek olarak , El Obelisco (Dikilitaş ) olarak bilinen önemli bir anıt Havana , Kübakentinde onuruna duruyor .

  Kendisine ait daha fazla detayı vikipedi  sayfalarından elde edebilirsiniz..

  CARLOS JUAN FINLAY DOODLE

  Doodle bugün Carlos Juan Finlay’in 180′inci doğum günü için özel bir doodle hazırladı ve insanlığa büyük fayda sağlayan büyük doktoru anasayfasına taşıdı.

  fft16_mf3838597 carlos juan finlay başarı hikayesi - fft16 mf3838597 - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi carlos juan finlay başarı hikayesi - fft16 mf3838597 - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi

  carlos juan finlay başarı hikayesi - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Karınca Kito

  Mahkumun biri, yalnız kaldığı hücre içinde bir karınca ile arkadaşlık yapar....

  Yorumlar

  1. bu kişiyi google sayesinde tanıdım. Hayatını ise kişisel başarı sayesinde öğrendim.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk

  İnsanları Tanıma Sanatı Üzerine

  Sizce neden insanlari tanimak bir sanat olarak...
  carlos juan finlay başarı hikayesi - BEY N VE HAFIZA - Carlos Juan Finlay Başarı Hikayesi

  İletişimde kalın!

  76,156BeğenenlerBeğen
  190,256TakipçilerTakip Et
  225TakipçilerTakip Et
  2,386TakipçilerTakip Et