Pazartesi, Aralık 2, 2019
  • Rehberlik
  • Başarı Video

Çocuğu zekasına göre hangi mesleğe yönlendirmeli?

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Çocuğu zekasına göre hangi mesleğe yönlendirmeli?
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

Çocuğun matematik zekaya, müziksel zekaya ya da sosyal zekaya vb. sahip olduğunu nasıl anlarız? Sahip olduğu zeka türü çocuğun meslek seçimini etkiler mi? Anne babalar çocuklarını zeka türüne göre nasıl yönlendirmeli?

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Zeynep Zat, “Çocukların belirli alanlarda üstün yeteneklere sahip olması ile üstün zekalı olması farklı kavramlardır. Yalnızca müzik ya da matematik alanında yaşıtlarından çok daha üstün performanslar göstermesi çocuğun bu alanda üstün yeteneklere sahip olduğuna işaret ederken, üstün zekalı olduğu anlamına gelmeyebilir” diyor ve Pudra.com’un sorularını yanıtlıyor.

Çocuğun matematik zekaya, müziksel zekaya ya da sosyal zekaya vb. sahip olduğunu nasıl anlarız?
Çocuğunuzun güçlü yanlarını keşfetmek için pek çok değerlendirme yöntemi kullanılabilir. Öncelikle çocuklarının akademik yaşamlarının yanı sıra günlük yaşamlarını ve ilgi alanlarını da görebilme şansı olan ebeveynler, çocuklarının hangi aktiviteleri yapmaktan hoşlandığını gözlemleyebilirler. Örneğin, okul öncesi dönemden başlayarak, çocuğunuzun bir enstrüman çalmaya ilgi duyuyor ve onu daha iyi çalabilmek için hevesle çalışıyorsa, çocuğunuzun bu alanda yetenekli olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda branş öğretmenlerinin ve sınıf öğretmenlerinin gözlem ve değerlendirmelerine de başvurabilirsiniz. Çünkü onlar, çocuğun durumunu yaşıtlarını ve o yaş özelliklerini gözeterek değerlendirebilirler.

Sanat, müzik ve spor gibi alanlarda çocukların yaşıtlarından çok daha üstün becerilere sahip olup olmadığı bu alanlardaki eğitimcilerin de görüşü ile uzman kişilerce değerlendirilebilir. Ayrıca, standart zeka testleri, sözel anlama, algısal muhakeme, işlem hızı ve hafıza gibi becerileri ölçebilir.

Çocuğun zeka türü kaç yaşındayken anlaşılır?
Belirli bir yetenek belirli bir yaşta ortaya çıkar gibi bir kural yok. Potansiyeli olan çocuklar uygun ortamlar sağlandığında yeteneklerini sergileyebilir ve geliştirebilirler.

Zeka testlerine nereden ulaşılabilir, bu testler nerelerde yaptırılabilir? Hangi testler güvenilir sonuç verir? 
Geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış olan standart testler arasında WISC-IV ve WIPPSI-III’ü sayabiliriz. WISC-IV, 6 yaş ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmek için bireysel olarak uygulanan klinik bir değerlendirme aracıdır. WISC-R testinin ülkemiz için standardizasyonu yapıldı. Dolayısıyla sonuçlar Türk popülasyonu için geçerlidir.

Ayrıca 2 yaş 6 aydan 7 yaş 3 aya kadar çocuklarda entelektüel beceriler, klinik bir değerlendirme aracı olan WIPPSI-III testi ile değerlendirilebilir. Zeka testleri, hastanelerde, rehberlik ve araştırma merkezlerinde, özel danışmanlık merkezlerinde ve bazı enstitülerde uygulanabiliyor.

Zeka testleri ailenin isteği üzerine değil, uzmanların görüşü üzerine uygulanır.

Çocuğun sahip olduğu zeka türü ileride seçeceği mesleği etkiler mi?
Güçlü alanların tespit edilmesi ve bunların geliştirilmesi ile çocuklar bu konularda yaşıtlarından oldukça ileride performanslar sergileyebilir. Genellikle çocuklar yetenekli oldukları alanlara ilgi duyar, bu alanlarda seviyelerinin üzerinde başarılar elde edebilir ve buralarda başarı kazanmaktan keyif duyarlar. Dolayısıyla kariyer adımlarını belirlerken, bu niteliklerinin göz önünde bulundurulması çocuğun gelecek yaşamında verimli olabildiği ve doyum alabildiği bir alanda profesyonelleşebilmesi için yardımcı olabilir.

Çocuğu zekasına göre anne babalar nasıl yönlendirebilir, yönlendirmelidir? 
Çocuğun güçlü olduğu alanların veliler ve öğretmenler ile paylaşılması yararlı olur. Ebeveynler, çocuğun güçlü olduğu alanlarda, onunla eğlenecekleri çalışmalar yapabilir, seviyesinin biraz üzerinde etkinlikler yapabilir ve bu konu ile ilgili okul dışı aktivitelere katılmasını sağlayabilirler. Ayrıca, çocuğun zayıf olduğu alanlarda ek çalışmalar yapmak, gerekirse özel destek aldırmak, ihtiyaç duyduğu zamanı ayırmasına destek olmak ve onu yüreklendirmek yararlı olabilir.

Üstün zekalı çocuğa aile nasıl davranmalı? Bunu ona ne derece hissettirmeli?
“Üstün zekalı çocukların, her alanda diğerlerinden daha özel bir muameleye ihtiyacı vardır” gibi bir yanılsamaya düşmemek anlamlı olur. Bu çocukların güçlü olduğu alanların desteklenmesi ve zayıf olduğu alanların da geliştirilmesine özen gösterilmesi gerekir. Üstün zekalı çocukların farkındalıkları yüksektir. Dolayısıyla kendilerine yapılacak ayrıcalıklı muamelenin ‘etiketlenmiş’, ‘sıradan olmayan’ gibi hissettirmemesine dikkat etmek yararlı olur.

Kaynak: Pudra.com

1 Yorum

  1. Çocuğun daha iyi olduğu alanlarda desteklenmesi daha az iyi olduğu alanlarda geliştirilmesi konusu gerçekten akla mantığa güzel geliyor ama ana babalar olarak uygulamada sıkıntı yaşıyoruz her daim psikoloğa gidecek halimiz de yok. Mesela çocuk sadece bilgisayar oyunları oynamakta gayet iyi, hayatını oyun dünyası sanıyor ve derslerine ödev yada sınav varsa bakıyor. Bu durumda çocuğun bilgisayar oyunlarında desteklenmesi mi gerekiyor? Yada yapılması gereken nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Çocuğu zekasına göre hangi mesleğe yönlendirmeli?

Yeni İçerikler

İlham Veren Öğrenme Anları Fotoğrafları

Uluslararası fotoğrafçıların ilham verici çekimleri, öğrenmenin ve birbiriyle bilgi paylaşımının önemini ortaya koyuyor: sınıflardan manastırlara, aşağıdaki en...
video  - ico video large - Çocuğu zekasına göre hangi mesleğe yönlendirmeli?

Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor?

Kigem Akademi kurucusu Mümin Sekman’ın bir süredir beklenen TEDx konuşması yayınlandı. Yazar konuşmasında Her Şey Seninle Başlar kitabından bir bölüm ve birkaç...

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var mı? İşte soruların bilimsel cevabı.

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - Çocuğu zekasına göre hangi mesleğe yönlendirmeli?