Çocuğun Bilgisayar Başında Durması Zararlı Mı?

  Çocuklara yetenek tahlili yapmadan geleceğine yön vermeye çalışmanın geleceğin Mark Zuckerberg’i (Facebook), Steve Jobs’larının (APPLE) önünü kesme ile eşdeğer olduğu kaydedildi.

  Klinik psikolog Gülşah Sam Orhan’a göre ’Çocuğum sürekli bilgisayar başında bu yüzden eğitim hayatı kötü’ diye düşünen anne babalar çocuklarına kötülük yapıyor.

  Bilgisayar başından kalkmayan çocuğunuz geleceğin yazılımcısı, modacısı olabilecekken, kısıtlamalar ve yanlış yönlendirmeler sonucu istemediği bir iş yapmak zorunda kalabilir. HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve klinik psikolog Gülşah Sam Orhan “Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleriyle çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli” dedi.

  Çocuklarını yanlış yorumluyorlar

  Orhan, bazı anne ve babaların çocuklarını yanlış yorumladıklarını ifade etti. Bu hatanın gelecekte sorunlu bireyler ve sorunlu bir topluma neden olduğunu belirten Orhan, ailelerin şu gözlemlerinden örnekler verdi: “Erkek çocuk sahipleri ‘çocuğum sürekli bilgisayar başında, sürekli top oynuyor, derslerine önem vermiyor, hayvanlara aşırı ilgi gösteriyor’ diye şikâyet eder. Kız çocuğuna sahip aileler ise; bebeklerinin saçlarına değişik şekiller veriyor, anlamsız resimler yapıyor, içine kapanık veya tam tersi çok konuşuyor’ diyerek yakınır.

  Bize eğitim koçluğu kapsamında başvuruda bulunan ailelerin özellikle pek çoğu, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarının altında yatan sebeplerin bunlar olduğunu düşünürler. Bu davranışlarından kurtulan çocuğun derslerinde çok başarılı olabileceği fikrine kapılırlar. Oysa her birey ruhunu beslemek adına, yeteneklerinin icrasına yönelik bir çizgide yürümeyi tercih eder.”

  Bırakın kendi çizgisinde yürüsün

  Psikolojide yeteneklerin doğuştan geldiğini savunan pek çok kuram ve kuramcı olduğuna dikkati çeken Gülşah Sam Orhan, çocuklarını tanımakta zorlanan ailelere şu önerilerde bulundu: “Çocuğunuzun bu gibi alışkanlıkları varsa, bunların onu başarısızlığa sürükleyeceğinden korkmayın. Toplumda her birey doktor, mühendis, avukat, siyasetçi olsaydı, diğer gereksinimlerimiz düşünüldüğünde sosyal yaşam diye bir şey olmazdı. Dolayısıyla çocuklarınızın yetenek tahlilini yapmak ve onları yetenekleri doğrultusundaki mesleklere yönlendirmek, onlar için yapabileceğiniz en büyük iyiliktir.”

  Peki ne yapmalı?

  HelpA Akademi Genel Koordinatörü Orhan, çocukları bilgisayardan soğutmanın, internet bağlantısını kesmenin çok yanlış olduğunu belirtti. Orhan, çözümü ise şu örneklerle anlattı: “Günlük bilgisayar başında geçirilen süre 2 saatten fazla ise bilgisayarı ortak kullanım alanına çekmek ve aile içi bilgisayar saatleri düzenlemek gerekir. Bilgisayar salonda herkesin bulunduğu bir yerde bulunmalı, herkes kullanmalı.” Dünyanın en iyi futbolcusu sayılan Messi’den örnek veren Orhan, “Çocukları top oynamaktan vazgeçmeyen aileler, emin olun Lionel Messi de çocuğunuz gibiydi. Ve şimdi bir dünya starı. Çocuğunuzu bu yetenekten alıkoymayın. Sürekli bebek elbiseleri üreten kız çocuk anneleri çocuğunuzun ileride bir ‘Coco Channel’ olması sizi ne kadar mutlu ederdi, bir düşünün. Yetenekler törpülenmemeli, belirli saat ve belli ortak kullanım süreleri şeklinde çocuğa yetenek saatleri tahsis edilmeli” diye konuştu.

  Önce yetenekleri tespit ediliyor

  Çocuklarına doğru eğitim vermek isteyen ailelerin destek alması gerektiğini önemle vurgulayan psikolog Orhan, eğitim koçluğu kapsamında çocuklara ilk aşamada birtakım testler yaptıklarını ve uygulamalarla yeteneklerini tespit ettiklerini belirtti. Orhan, çocuklara yetenek ve zekâ tipine uygun bir meslek ve eğitim hayatı portföyü oluşturduklarını ifade etti.

  SERDA KIVILCIM – BUGÜN GAZETESİ

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Bayram tatili kesinleşti. Kurban bayramı tatili kaç gün olacak

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bayram tatilinin 9 gün olacağını açıkladı. Bayram tatili...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,629BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  253TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et