Çocuğunuz TV seyredince BAKIN NELER OLUYOR?

  Televizyon Karşısında Kalan Çocuklarda Şu Özellikler Görülmektedir:

  * Tavır ve davranışları tembellik, hazırcılık, is­teksizlik ve beceriksizlik yönünde değişmeye baş­lıyor.

  * Hırçınlaşıyorlar, şiddete eğilimleri artıyor.

  * Ana-babalar “Bu çocuk ailemizde kime çekmiş acaba?” sorusunun cevabını bulamıyorlar.

  * TV’deki şiddet çocukların kendilerini, dünyayı ve diğer insanları görüp tanımalarını etkiliyor. Çocuk­lar TV’de şiddet muhtevalı programlar izledikleri ölçüde daha anlayışsız, başka insanların acı ve dertlerine daha duyarsız olur ve çevrelerindeki-dünyadan daha fazla korkarlar. Uzmanlar şidde­te şahit olmanın ve onu izlemenin çocukların sağ­lığı üzerinde ömür boyu devam edecek zararlı et­kileri olduğu konusunda ana-babaları uyarıyorlar.

  Tavsiyelerse şunlar:

  * Çocuğunuzun günde 2 saatten fazla televizyon seyretmesine (video ve oyunlar dahil) izin vermeyin.

  * Onu, izlediği TV miktarınca kitap okuması konusunda teşvik edin.

  * Yemek, ödev ve oyun zamanlarında TV’nizi ka­patın.

  * Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun programları seçin ve seçtiğiniz program bitince

  TV’yi kapatın.

  * Wye ayırdığı zamanı nasıl kulla­nacağını beraber plânlayın. Beraber TV seyredin ve izlediği program hakkında onunla konuşun. Eğer bunu yapamıyorsanız, en azından onun ne izlediğini bilin.

  * Çocuğunuza izlediği ve duyduğu şeyleri sorgulamasını öğretin.

  * Aile değerlerine saygılı programları izleyin.

  * Kendiniz ne kadar TV izlediğinizi denetleyin ve çocuğunuz etraftayken ne izlediğiniz konusunda hassas olun.

  * Şiddet sahnelerinin aslını anlatın. Çocuklarınızla beraber TV izleyin ve karşınıza çıkan şiddeti beraber de­ğerlendirin. Böylece TV’deki şiddet hakkında daha şuurlu olmasını sağlayın. Çocuklarınıza TV’de izle­dikleri şiddet sahnelerinin gerçek olmadığına, bilgi­sayar ve değişik tekniklerle gerçek gibi gösterildi­ğine işaret edin. Şiddet sahnelerinin sonuçlannı ço­cuklarınızla tartışın. Çocuğunuzun TV’deki hikâye­lere, şiddet ihtiva etmeyen çözümler üretmesini sağlayın. Ve şiddetin problemler karşısında nasıl çabuk ama kabul edilemez çözümler getirdiğini tartışın.

  * Reklamlara karşı dikkatli olun. TV yayın­cılığı ticarî amaçlarla yapıldığı için, yayınlanan programların masrafları en gözde programlann arasına sıkıştırılan reklamlardan çıkarılır. Kablolu TV’ler hariç televizyon seyretmenin ücretsiz oldu­ğu sanılsa da reklamı yapılan ürünler satın alındık­ça farkında olmadan ödeme yapılıyor aslında. Ço­cuğunuzun reklamlardan etkilenmemesi için rek­lamları beraber izleyin ve insanları nasıl etkileye­bileceğini tartışın. Çocuklarınıza reklamların tartı­şılmaz doğrular olmadığını açıklayın. Ürün satan firmaların bazen çok abartılı ve gerçeği tam yan­sıtmayan reklamlar yaptığını söyleyin. Reklamları­nı izlediğiniz ürünlerden bazılarını satın alın ve ço­cuğunuzla beraber TV’nin karşına oturup o ürün hakkındaki reklamı birkaç defa tekrar izleyin. Ço­cuğunuza, reklamların oyuncakları nasıl daha ca­zip ve heyecanlı gösterdiğini izah edin. Reklamını izlediğiniz gıda mamullerini satın almadan önce besin değerlerini inceleyin ve çocuğunuza da bunu açıklayın. Çocuğunuza alışveriş gücünü en etkili şekilde nasıl kullanabileceği konusunda yardımcı olun. Eğer reklam veren firmalar aile değerlerini­ze saygılı davranmıyorlarsa ve verdikleri sözleri tutmuyorlarsa o ürünü almayın. 6 yaşından küçük çocukların büyük kısmı reklamların amacının ürün satmak olduğunu bilmezler ve günde 4 saatten fazla TV izleyen çocuklar, izledikleri reklamların doğruluğuna daha fazla inanırlar.

  Yunus Emre POIAT

  Çocuğunuz tv seyredince - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Çocuğunuz TV seyredince BAKIN NELER OLUYOR?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Tabletin Yetenekleri Okumaya Zaman Bırakmıyor

  Kitap okumak için geleneksel basılı kitap veya siyah-beyaz Kindle kullananların dikkati...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Utangaçlığın Üstesinden Gelebilir Misiniz?

  Utangaçlık neden kaynaklanır, giderilebilir mi?

  Tevazu

  Bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir...

  Kişisel Özellikler ve 9 Farklı Kişilik Tipi

  Çeşitli kişilik testleri belli gruptan insanlar  arasındaki benzerlikleri vurgular....
  Çocuğunuz tv seyredince - BEY N VE HAFIZA - Çocuğunuz TV seyredince BAKIN NELER OLUYOR?

  İletişimde kalın!

  75,857BeğenenlerBeğen
  187,830TakipçilerTakip Et
  234TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et