Çocuk Yetiştirenlere Altın Öneriler

0

adem-gunes çocuk - 178234 adem gunes - Çocuk Yetiştirenlere Altın ÖnerilerPedagog Adem Güneş, her istediğini yapan mutlu çocuklara hiç müdahale edilmeği takdirde onların yaşama sanatını öğrenemeyeceğini ve psikolojilerinin bozulacağını söyledi

“Çocuklara hiç müdahale etmemek de onların psikolojisini bozar.”
“Serbest yetişen çocuk zamanla ailenin başına dert olur.”
“Aile büyüklerinin çocuk yetiştirme tavsiyelerine uymak lazım.”

Moral FM’de “Çocuk Deyip Geçmeyin” programına katılan Güneş, çocukları olan ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Bir annenin çocuğuna bakarken onun gereksinimlerini çok iyi öğrenebilmesi için yaşına göre hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Güneş, “Bir çocuğun 4 yaşına kadar olan zaman dilimi öğrenme yaşı değildir. Bu dönemde onlar bir ilahi gücün etkisi altındadır. O yüzden anne-babanın bunu bilmesi çok önemlidir. Çünkü bu dönemde çocuk dünyayı dokunarak ve tadarak öğrenir. Çocuğun bu dönemini iyi analiz edemeyen aileler onların hırçın olmasının nedenini anlayamadığı için ciddi sıkıntılar çekebilir.” uyarısında bulundu.

Güneş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Dokunarak ve tadarak öğrenen bir çocuktan siz etrafındaki şeyleri ne kadar uzaklaştırırsanız onun merakı o kadar çok artar. Siz çocuğa yardım etmek istiyorsanız neyi tatmak ve neye dokunmak istiyorsa onu kontrollü bir şekilde yapmasına izin vermelisiniz. Eğer çocuğun kontrollü bir şekilde dokunmasına ve tatmasına izin vermezseniz ve ona müdahale ederseniz o çocuk daha da çok hırçınlaşır. Kendini yerlere atar, bağırır ve çağırır. Aynı durum yemek konusunda da geçerlidir. 4 yaşına kadar çocuğun yemeğin ne olduğunu öğrenmesi için ona elini sürmesi ve kaşığa dokunması gerekecektir. Siz ona yemeğe dokunma özgürlüğünü verirseniz bir süre sonra çocuk aynı şeyi yapmayacaktır. Öğrenme bittiği için merak da bitecektir.”

mutlu çocuknde yeni kuşak ile aile büyükleri olan dede, büyükanne ve babaannenin farklı bakış açıları olabileceğini belirten Güneş, gelinlere, damatlara ve oğullara, “Yaşlılık bir insanın kendi fıtratına dönme zamanıdır. O yaştaki insanlar çocuk yetiştirmede kendi yanlışlarını görüp,fıtri tavsiyelerle bulunuyorlarsa o takdirde gelin ve evladın büyüklerinin tavsiyelerine uyması lazım. Çünkü onların göremediklerini görmüş olabilir.” tavsiyesinde bulundu.

İlgini Çekebilir:   Aşırı İyimserlik Risk Taşıyor

Kaynak: Samanyolu haber

brazzers
brazzers
brazzers

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.