Çocuklar Dans Ederek Yabancı Dil Öğreniyor

0

Amerikaya gelen göçmen kız çocuklarının hızla İngilizce öğrenerek yaşama adapte olabilmeleri için çok güzel, çok insani bir proje geliştirilmiş. Bu yöntem ile ülkemizde çocuklarımıza da yabancı dil öğretebilir miyiz acaba..çocuk ingilizce

Projeye geçmeden önce sorunu tanımlayalım: Göçmen öğrencilerin başarılı, kayıpsız bir öğretim hayatı için yeni ülkelerine hızla uyum sağlamaları çok önemli. Bu noktadaki en önemli bariyer İngilizce bilgisi. Bu çocukların bol bol İngilizce pratiği yapmaları gerekiyor; ama dalga geçilmek korkusuyla yapamıyorlar.

çocuk ingilizce öğrenme
Bunun yanısıra İngilizce öğrenmede uygulanan konvensiyonel yöntemlerin de pek işe yaradığı düşünülmüyor. Bu nedenlerle alternatif bir yöntem ihtiyacı olduğuna karar verilmiş ve bu program oluşturulmuş. Hemen belirtelim; bu, okulun yerini alan bir program değil, bir okul sonrası kursu.

çocuk ingilizce 3Şimdi programı tanıtalım: Bu programda kız çocukları dans ederek İngilizce öğreniyorlar! Daha doğrusu programda okuma ve yazma %50, dans etme %50 paya sahip. Her seansa öykü anlatım egzersizleriyle başlanıyor. Çocuklar öyküler okuyup yazıyorlar. Sonrasında bu öyküleri dans ederek anlatıyorlar.

çocuk ingilizce 2Program çok başarılı olmuş. Nedeni basit: Çocuklar dans etmeye bayılıyorlar. Dans edebilmeleri için de İngilizce’yi iyi öğrenmeleri gerekiyor 🙂 Bu başarı kanımızca hiç beklenmedik bir şey değil. Kendinizi küçük bir kız çocuğunun yerine koyun: Bir sırada saatlerce oturup sıkıcı sınavlara girerek mi dil öğrenmek istersiniz, dans ederek mi?

Bu noktada ülkemizdeki öğretim sisteminin ne kadar başarısız olduğu aklımıza geldi. Türk çocukları neredeyse her türlü performans kriterine göre vasat altı başarıya sahipler. Türkçe’de bile başarı çok düşük. Demek ki öğretim sistemi çocuklara dokunmayı, onlara hitap etmeyi başaramıyor. Bu nedenle keşke bizde de böyle yöntemler denense diye içimizden geçiriyoruz.

İLGİLİ YAZI :  Subliminal Mesaj ve Etkisini İspatlayan Bir Deney