Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar?

  Çocukta hırsızlık anne babaların pedagoglara en çok sorduğu sorulardan. Bu yazımızda Çocuklar neden çalar? sorusunu cevaplıyoruz.

  Çocuklar neden çalar? Çocukta hırsızlığın nedenleri nelerdir?

  Çalma davranışı anne ve babaların çok korktukları ve çocuklarında gördüklerinde telaşa ve paniğe neden olan ve önlenmediğinde gerçekten tehlikeli olan bir davranış bozukluğudur. Çalma, kişinin kendisine ait olmayan bir eşyayı izinsiz olarak alması ve ona sahip olmasıdır. Çoğu çocuk belirli yaş dönemlerinde başkalarının eşyalarını izinsiz alıp kullanabilirler. Çocuk beş yaşından küçükse, bu davranışı hırsızlık olarak değerlendiremeyiz. Çocuğun yaşı küçük olduğundan dolayı bu davranış masum bir durum olarak görülebilir. Masum olarak görülebilir ancak Çocukta hırsızlığın nedenleri bir önlem alınmadığı halde ileride istenmeyen durumlarla karşılaşmanız mümkündür.

  Çocuklarda Çalma Alışkanlığı: Çocuğum Hırsızlık Yapıyor

  Çocukta hırsızlığın nedenleri -  ocuklar neden  alar - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar? Çocukta hırsızlığın nedenleri - C3 87ocuklar neden C3 A7alar - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar?
  Çocuk iki yaşına geldiğinde bazı duyguları tam olarak gelişmemiştir. Sahip olma yani mülkiyet duygusu da bunların içindedir.

  Çocuk iki yaşına geldiğinde bazı duyguları tam olarak gelişmemiştir. Sahip olma yani mülkiyet duygusu da bunların içindedir. 3 yaşından itibaren çocuk hayatın ve sosyal çevrenin farkına varabilir. Artık bu yaşlarda izinsiz bir şeyin alınmayacağının farkındadır. Bunu bilir ama gene de yapmaya devam eder. Erken çocukluk çağında çoğu çocuk izinsiz bir şeyleri alır hatta o eşyayı kullana da bilir. Bu davranışın en sık görüldüğü dönemlerden biride ilkokul çağıdır. Bu en tehlikeli yaştır ve çocuk bazı şeyleri bilinçli olarak yapar. Daha da tehlikeli olan çocukta bazı duyguların temelinin yeni atılıyor olmasıdır. Bu davranışı çocuk gösteriyor ise önlem alınmazsa ileride de yapabilir.

  Okul döneminde çocuk renkli kalemler, renkli ve süslü eşyalar vb. şeyler ilgisini çeker. Eğer kendinde o eşya yoksa sahip olmak ister. Bu nedenle çalma eğilimini gösterir. Aslında bu bir kereliğine mahsus ise buna çalma, hırsızlık diyemeyiz. Önemli olan devamının gelmemesi yani aynı hareketi tekrar etmemesidir. Önlem alınamazsa bu olumsuz davranış yetişkinliğe kadar gidebilir. Bu yüzden karşılaşılan bu durumu mutlaka önemseyin. Çocuklarda bu durumun davranış bozukluğu olarak ortaya çıkması 9–10 yaşlarından sonra olmaktadır. Bu yaşlarda çalma davranışı görülürse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çalma davranışı gösteren çocuklara bakıldığında, aile içinde sevgi ve şefkat duyguları doyurulmamış çocuklarda daha fazla görülmektedir.

  Çocuklarda çalma davranışının görülmesinin nedenleri: Çocuk neden çalar?

  • Anne ve babanın aşırı disiplinli ve katı kurallı olması, çocuğun sürekli birileriyle özellikle kardeşiyle kıyaslanması bu durumun (çocuklarda hırsızlık) oluşmasına neden olur.
  • Çocuk ilgi çekmek amacıyla hırsızlık yapabilir. Anne ve babasından ilgi ve sevgi göremeyen çocuk bu yolla kendine ilgi bekler.
  • Çocuğun kıskanç olması, arkadaşlarını ve çevresindeki kişileri kıskanması bunu yapmaya iter. Çocuk zarar vermek amacıyla onların değer verdiği eşyaları çalma davranışı gösterir.
  • Anne ve babanın çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaması, onu cezalandırması, sürekli tehdit edici konuşmalar yapması bu davranışın oluşmasında katkı sağlar.
  • Çalma davranışını gösteren çocukların büyük bir kısmı, anne ve babası tarafından dışlanan, yeteri kadar ilgi sevgi görmeyen çocuklar ve kimsesiz çocuklarda daha sık görülür.
  • Çocukta henüz mülkiyet duygusunun gelişmemiş olması,
  • Çocuktaki değersizlik duygusu ve özgüven eksikliğinden kaynaklanan nedenler,
  • İstediği arkadaş grubuna girme, kendini ispat etme çabası gibi nedenler,
  • Çocuğun hayatında yaşadığı önemli bir travma olayı, anne ve baba eksikliği yada boşanması gibi sarsıcı olaylar,
  • İzlemiş olduğu filmlerin etlisinde kalma, dizilerdeki bir role sahip olma isteği, en önemlisi çocuğun kendisine örnek aldığı kişiye benzemek istemesi,
  • Ailenin çocuğa yeteri kadar harçlık vermemesi ve yiyecek, oyuncak, giyecek gibi temel ihtiyaçları karşılanmadığı takdirde çocuk çalmaya yönelebilir.

  Çocukta hırsızlığın nedenleri -  ocukta h rs zl k nedenleri - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar? Çocukta hırsızlığın nedenleri - C3 87ocukta h C4 B1rs C4 B1zl C4 B1k nedenleri - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar?
  Çalma davranışı gösteren çocuklara bakıldığında, aile içinde sevgi ve şefkat duyguları doyurulmamış çocuklarda daha fazla görülmektedir.

  Çocuğun çalma davranışı karşısında anne ve babanın yapması gerekenler, Çocuğum hırsızlık yapıyor ne yapmalıyım?

  • İlk olarak davranışın görüldüğü yaş önemlidir. Beş yaşına kadar görülen çalma davranışları önemli değildir. Bu durumda paniğe kapılmaya gerek yoktur. Altı yaşından sonra yaptığı davranışlar dikkate alınmalıdır.
  • Sakin olmak ilk şarttır. Çocuğa aşırı tepki verilmemeli ve ceza, dayak, bağırıp-çağırma, polisle korkutma gibi davranışlar yapılmamalıdır.
  • Çocukla konuşulmalı ve aldığı eşyayı geri vermesi sağlanmalıdır.
  • En önemli konu çocuğa doğru model olmak ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamaktır.
  • Onu başkalarının önünde bu davranışından dolayı utandırmayın ve bu davranışı uzmanlar dışında kimseyle paylaşmayın.
  • Çocukla inatlaşmayıp, ona kendisiyle ilgilendiğinizi hissettirin.
  • Çocuğun yaptığı bu davranışın altında ki sebebi bularak, ona göre tedbirler alın. Böylelikle bu davranışın başka yeni sorunlara yol açmasını engellemiş olursunuz.
  • Çocuğa yeteri kadar harçlık verilmelidir. Çünkü çocuğun maddi yönden sıkıntısının giderilmemesi çalmaya yöneltebilir.
  • Hiçbir şekilde çocuğunuzun yaptığı davranıştan utanmayın ve ona yeteri kadar ilgi ve sevgi gösterin. Her şeyin temelini sevgi oluşturur.Çocukta hırsızlığın nedenleri SEVGİ İLE AŞILIR.
  Çocukta hırsızlığın nedenleri - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 130 d identicon r g - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar?
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Sigarayı bıraktıktan sonra neler yaşanır?

  Sigara içenler zararlarını bilir ama bırakmakta zorluk çekerler. Bırakmak isteyenler bir...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  “Ataleti Yenmek” Kitabından Alıntılar

  Mümin Sekman’ın kaleme aldı “Ataleti Yenmek” kitabından...

  Zeka ve Zeka’nın Türleri

  Bilişsel gelişim ve zeka birbirini destekleyen iki kavramdır. Bilişsel gelişim arttıkça zeka...

  Yumruğunu Sık Hafızanı Güçlendir

  Öğrenirken sağ, hatırlarken sol yumruk
  Çocukta hırsızlığın nedenleri - BEY N VE HAFIZA - Çocukta hırsızlık nedenleri: Çocuklar neden çalar?

  İletişimde kalın!

  76,118BeğenenlerBeğen
  189,420TakipçilerTakip Et
  228TakipçilerTakip Et
  2,387TakipçilerTakip Et