Çocuklara Yemek Yedirmenin Yolları

0

cck-ymk

Birçok annenin ‘iştahsız çocuk’larla başı dertte. Oysa küçük ve eğlenceli porsiyonlar onları sofrayla yeniden barıştırabilir. Çocuklarda iştahsızlıkla mücadele yöntemlerini işin uzmanlarından dinledik.

Annelerin çocuklarına yemek yedirmek için başvurmadığı yöntem yok. Hatta işi abartanlar yüzünden yemek yemediği için dayak yiyen çocuklar bile var. Peki, çocuklar yetişkinler için bir zevk olan yemek faslında neden mırın kırın eder? Abur cubur denilince gözleri çakmak çakmak olan çocuklar ev yemekleriyle bezeli sofradan niçin fellik fellik kaçar? İştahsızlığın nedenlerini ve iştahsız çocuklarla mücadele yöntemlerini Memorial Ataşehir ve Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Gökçe Günbey Elemen ve Uz. Dr. Hülya Caner anlattı.

1,5 yaşa kadar iştahsızlık normal

Çocuklar hayatının ilk yılında hızlı bir şekilde büyür. Bu dönemde kalori ihtiyacı fazla olur. Bir yaşından sonra da büyüme hızı yavaşladığı için kalori ihtiyacı da azalır. Bu nedenle çocuklarda eskiye göre belirgin bir iştahsızlık gözlenir. Özellikle 15. ve 20. aylar iştahsızlığın en belirgin olduğu dönem. İlerleyen yaşlardaysa çoğu zaman ‘şımarıklıktan’ kaynaklandığı düşünülse de iştahsızlık sebebi çocuğun psikolojik sorunları ya da  mide ve bağırsak hastalıkları da olabilir. Bu nedenler araştırılmasına rağmen anne-babaya iştahsız gibi gelen çocukların çoğu aslında yanlış beslenme alışkanlığının kurbanı.

Zorlamak faydasız…

Yemek yeme konusunda çocuğunuzla inatlaşmak problemin daha da artmasına yol açabilir. Çünkü aşırı hassasiyeti gören çocuğunuz, zaman içinde yemek yoluyla tüm isteklerini yaptırabileceğini öğrenir. Bu durum zamanla aile ile çocuk arasında ciddi iletişim problemlerine yol açar. Anne-babalar çocukları ne kadar yerse yesin aldıkları gıdaları yetersiz bulduklarından çevrelerindeki diğer çocuklarla kıyaslar. Ancak önemli olan alınan gıdanın miktarı kadar içeriğinin de ne olduğu. Yüksek kalorili bisküvi, çikolata gibi besinler, düzensiz atıştırmalıklar fast food türü beslenme tarzı çocukların öğünlerde tükettikleri yemek miktarını azaltır. Her çocuk her şeyi yemeyebilir. Onların da sofrada hazırlanan yemekler arasından seçme özgürlükleri olmalı. Süt içmiyor ama yoğurt ve peynir tüketiyorsa sorun yok. Ya da meyveleri seviyor, sebze sevmiyorsa bu da kabul edilebilir. Hatta kimi zaman öğün atlaması bile normal karşılanabilir.

Bunlara dikkat!

Çocuğunuza yemeğini yemesi için yeterli zaman verin ancak bu süre yarım saatten fazla olmasın.

Çocuğunuzla birlikte yemeğe oturun ve sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin. Elinizde kaşıkla peşinde gezmeyin.

Gerekenden fazla yemeye zorlamayın. Hatta azar azar yemek koyarak, tabaktakini bitirdikçe onu takdir edin.

Çocuklar dönem dönem yemek seçebilir. Bir süre sonra hiç yemediği gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar denemelisiniz.

Küçük dilimlenmiş havuç, salatalık, minik köfte topları, sigara böreği, çizgi film kahramanlarından esinlenerek hazırlanmış kurabiye, kek gibi alternatiflerle çocuklar için yemeği eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kendi yaşıtlarıyla grup halinde yemek yemek özellikle yemek seçen çocukları farklı tatları denemek konusunda cesaretlendirebilir.

Çocuklar söyleneni değil, gördüğünü taklit eder. Bu yüzden anne-baba ve bakıcı gibi çocuğun bakımından sorumlu kişilerin kendi beslenme davranışlarına dikkat etmeleri gerekir. Sizin yemediğiniz şeyi çocuğa zorla yedirmeye kalkmayın.

Çocuklar bazı besin gruplarını reddedebilir. Örneğin süt içmek istemeyen bir çocuğa süt meyveli, sütlü bir tatlı ya da yoğurt bir başka şekilde sunulabilir. Yine sebze yemeyen bir çocuk için sebze, köftenin içinde, böreğin veya makarnanın içinde onun daha sevebileceği şekilde verilebilir.

Et yemek istemeyen bir çocuğun alması gereken protein, yumurta veya kuru baklagiller verilerek desteklenmeli. Ekmek yemek istemiyorsa, makarna, patates, bulgur gibi diğer tahıllı gıdalarla alması gereken kalori alınmalı. Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, renk ve çeşitlilikte besinler hazırlanmalı.

‘Kardeşin bitirdi sen hâlâ yemedin’ gibi kıyaslamalar yapmayın.

Yemeğini bitirince onu takdir edin, fakat ödüle alıştırmayın.

ZAMAN