Çocukların Hayallerine Köstek Değil Destek Olalım

  Dünyanın en zor ülkelerinden birisinde yaşıyoruz. Çünkü toplumsal açıdan girişimciliğe ve hedeflere yönelik çocukları motive etme konusunda zayıfız.

  Dünyanın en önemli işini yapıyoruz hepimiz. En değerli zaman bizimki. En güzel şarkıları biz dinliyor, en güzel filmleri biz izliyor, en tarz kıyafetleri biz alıyoruz.

  Herhangi bir konu üzerine yapılan yorumların en değerlisi bizimki. Başkalarının ne dediğinin, ne dinlediğinin, ne izlediğinin ya da ne giydiğinin senin yaptıklarının yanında hiçbir değeri yok. En iyisini sen yapıyorsun çünkü. Dünyanın merkezinde sen varsın!

  Basına yansıdığı kadarıyla bahsetmek istiyorum hikayeden. İlkokul ikinci sınıf öğrencisi bir çocuk. Belli ki sınıflarında meslekleri tanıtma konulu bir ödevleri var ve herkes ileride olmak istediği mesleği tanıtacak. Otoparkçı olmak istediğine karar veriyor D. ve ailesi İspark’a ulaşıp bilgi almak istediklerini söylüyor. İspark, gelen bu talebi olumlu karşılıyor ve kendisini hem konuk ediyorlar hem de küçük bir jest yaparak otopark görevlilerinin giydiği kıyafetleri hediye ediyorlar ki sunumunda giyebilsin. Buraya kadar her şey muazzam gidiyor ve D. sınıfında sunumunu yapıyor, İspark da bu sunumu Twitter hesabından paylaşıyor.otoparkçı

  Linç ise tam da bu noktada başlıyor. Kendini dünyanın merkezinde konumlandıran, her şeyin en iyisine layıksın diye büyütülen nesil, küçücük bir çocuğun masumca bir isteğini, kendi değer yargılarıyla idam ederek küçümsüyor, alay ediyor ve gülünecek komik bir hadise olarak görüyor. 2 m²’lik alanda düşeyara yaparak ömrünü geçiren insanlar, küçük bir çocuğun geleceğe dair hayalleriyle sırf kendi fikirleriyle, bakış açılarıyla ve değer yargılarıyla örtüşmediği için dalga geçmeyi kendilerine hak görüyor.

  Tam da bu noktada bir kargo şirketi olan UPS’in Amerika’da yaptığı bir çalışmayı örnek göstermek istiyorum. D.’den biraz daha küçük bir çocuk Carson, 4 yaşında ve kargocu olmak istiyor. Onun bu heyecan ve isteğini gören UPS ise bir günlüğüne de olsa onu ekibin bir parçası haline getiriyor, hem de Carson’ın hayal dahi edemeyeceği bir şekilde.çocuk ve idealleri

  Peki bu durum Amerika’da nasıl karşılanıyor? İnsanlar Carson’ın kargocu olma isteğiyle dalga mı geçiyorlar, onu küçümsüyorlar mı? Hayır! Onu TV programlarına çıkartıyor, Twitter üzerinden destek mesajları gönderiyor, hayallerini destekliyorlar.çocuk ve idealleri 2çocuk ve idealleri twitter

  Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Michelangelo’nun resim yaptığı Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.
  Martin Luther King

  Başarılı bir toplum yaratmak ancak ve ancak herkesin işini en iyi şekilde yapmasıyla mümkün. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ülkemizde işini hakkıyla yapan insanların sayısı çok az. Kimse istediği işte çalışmıyor, yaptığı işi sevmiyor. “Ben bu ülkede bahane üretmediğim, zorluklara yenilmediğim, tatillerde çalıştığım için manşet oldum.” diyor Ahmet Naç öğretmen, öğretmeni olduğu sınıfı bambaşka bir dünyaya çevirdiği, işini iyi yaptığı için. Yapması gereken işi hakkıyla yaptığı için.çocuk ve idealleri sınıf

  Ne yazık ki cezasız kalmıyor bu ülkede başarılar. Ne yazık ki takdir edilmiyor işini iyi yapanlar. Sevmiyoruz rahatımızı bozanları, farklı düşünenleri, çok çalışanları, işini iyi yapanları. En kötüsü de artık kötüyüz. Kendimizden olmayanı küçümsüyoruz, alay ediyoruz, dalga geçiyoruz. Oysa ta çocukken Mahmut Hoca’dan, Ahmet’ten öğrenmedik mi küçümsememeyi, alay etmemeyi, her fikre değer vermeyi, bizden olmayana saygı göstermeyi. Hepimiz kendimizi Güdük Necmi’nin, İnek Şaban’ın yerine koyup utanmadık mı?
  Üzgünüm.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=4900&v=kxjO4WrAaow

  Not: Ailenin isteği üzerine isim ve görseller kaldırılmıştır.

  Yazarmedium
  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Feynman Tekniği İle Öğrenmek Daha Kolay

  İki tip bilgi var ve çoğumuz genellikle yanlış tip bilgiye odaklanırız....

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  Şampiyon Olmak İsteyenlerin Kitabı Çıktı: Şampiyon Sözleri

  Başarı bilirkişisi Mümin Sekman son kitabı "Şampiyon...

  İletişimde kalın!

  75,638BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et