Çocuklukta Taciz Bütün Beyni Etkiliyor

0

- Haber212 300x152 - Çocuklukta Taciz Bütün Beyni Etkiliyor

Çocuklukta tacize ya da kötü muameleye maruz kalmanın, kişinin beyninde duygularla ilgili bölümün büyümesine engel olabileceği bildirildi.

ABD’de yapılan bir araştırma, çocukluklarında cinsel veya duygusal tacize uğrayan ya da kötü muameleye maruz kalan kişilerin beyinlerinde hippokampus bölümünde 3 kilit bölgenin, böyle bir durumla karşı karşıya kalmamış kişilerinkinden daha küçük olabileceğini gösterdi.

İngiliz Guardian gazetesinin sitesinde yer verdiği haberde, söz konusu bölgelerin hafızayı ve duyguların düzenlenmesini kontrol ettiği belirtildi.

Araştırma çerçevesinde Harvard Üniversitesi Psikiyatri bölümünden Martin Teicher ve ekibi, çocukluklarında strese maruz kaldıkları ya da tacize uğradıkları konusunda sorgulanan yaklaşık 200 kişinin beyinlerini taradı.

Yaşları 18 ila 25 olan, 73′ü erkek 120′si kadın katılımcıların yüzde 46′sının, çocukluklarında sıkıntılı bir süreç yaşamadıkları, yüzde 16′sının ise ebeveynlerinin fiziksel ve sözlü olmak üzere üç ya da daha fazla kötü muamele biçimine maruz kaldıkları bilgisini verdikleri kaydedildi.

Beyin taramalarında, çocukken kötü muameleye maruz kalan ya da tacize uğrayan deneklerin beyinlerinde hippokampusta üç önemli bölgenin, yüzde 6,5′e kadar küçülmüş olduğu tespit edildi.

Araştırmanın sonuçları, “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

Konuyla ilgili olarak daha önce yapılan bir araştırma, çocuklukta tacize ya da kötü muameleye maruz kalmanın, yetişkinlikte tekrarlayan depresyon olasılığını iki katına çıkardığını ortaya koymuştu.

A.A ANKARA

İlgini Çekebilir:   Mobbing Nedir? Mobbing Hikayeleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.