Pazar, Ocak 19, 2020

Daha Çok Satın Almamız İçin En Sık Kullanılan Hamleler

Editör Önerileri

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı...
satın alma - afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Daha Çok Satın Almamız İçin En Sık Kullanılan Hamleler
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Büyük ya da küçük ölçekli tüm işletmeler için, pazarlama planını sağlam bir düzlem üzerinde şekillendirip hayata geçirmelerinin oldukça kritik bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

- Advertisement -

Bu planların muhattap olarak kabul ettiği müşteriden ziyade bizzat beyindir ve bu doğrultudaki tüm göndermeler beyne yönelik mesajlar içerir. Tam da bu sebeple çoğu zaman bir ürünün bizi hangi noktadan yakalayıp etkilediğinin farkına varamadan kendimizi o ürünü satın alırken bulabiliriz.

O halde satın alma eğilimlerinizi sorgulatacak sorularla en sık kullanılan hamleleri incelerken sizleri gerçeklerle yüzleştirelim.

satın alma - Daha   ok Sat  n Almam  z     in En S  k Kullan  lan Hamleler - Daha Çok Satın Almamız İçin En Sık Kullanılan Hamleler satın alma - Daha  C3 87ok Sat C4 B1n Almam C4 B1z  C4 B0 C3 A7in En S C4 B1k Kullan C4 B1lan Hamleler - Daha Çok Satın Almamız İçin En Sık Kullanılan HamlelerAnahtar Hamle 1: Satın alma olgusunu mantıksal bir karardan duygusal bir eyleme taşımak.

Hislerinizi yok saydığınızı düşündüğünüzde o ürüne karşı ilginizin nasıl oluştuğuna cevap verebilir misiniz?

İnsanların ürün tercihlerini duygusal uyarımlarla yönlendirmenin daha kolay olması ve duygular işin içindeyken eylemlerin daha dürtüsel ve bilinçsiz gerçekleşmesi tüm pazarlamacılar tarafından kabul gören bir gerçek. Araştırmalara göre insanlar alışveriş esnasında ihtiyaçtan çok heyecan uyandıran, hikayesi olan ve bağ kurabildikleri ürünlere yöneliyor. Hatta kişilik özelliklerine göre hangi paketlemeden daha fazla etkileneceğinize benzer faktörleri gerçeğe yakın bir oranda saptayabilmek de mümkün.

Performansı daha yüksek bir araba alma imkanı olmasını rağmen samimi ve sevimli bir çizgi karakteri çağrıştırdığı için Mini Cooper arabaları tercih edenlerin oranının azımsanamayacak kadar yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

Anahtar Hamle 2: Sürü psikolojisi ve çok satan etkisi.

Geniş bir kitle veya ait olmak istediğiniz bir grup insan tarafından tercih edilen bir ürün sizde fazladan güven ve istek oluşturur mu?

Birçok pazarlamacı belli bir kitleyi çektikten sonra diğer bireylerin de teker teker geleceğine inanır. Daha çok rağbet gören ürün tüketicide daha iyidir algısı oluşturabilir veya sadece bir trend haline geldiği için de o ürün tercih edilebilir. Aslında satın alma eğilimlerimizin büyük bir kısmı çevremizdeki insanlar tarafından şekillenmeye sandığımızdan çok daha fazla müsait.
Star Stratejisi de bu yöntemin biraz daha üst seviyelerde bir versiyonudur. En sevdiğiniz sporcunun kullandığı ürünün karşısındaki daha az fiyatla aynı sonucu veren diğer ürünün tercih edilmede çok daha az şansı vardır.

Anahtar Hamle 3: Mevcut seçenek sayısını sınırlandırarak karar felcinin önüne geçmek.

Akşam ne yiyeceğinize dair seçeneklerinizin artması karar verme sürecinizi uzatan bir faktör mü?

Dozundan fazla seçenek sunulması tüketicinin ilgisini azaltabileceği gibi uzun vadede tüketiciyi caydırabilir. Samsung ve Apple stratejileri bakımından buna iyi bir örnek. Samsung A Serisi, S Serisi, Note Serisi gibi birçok koldan piyasaya sıkça yeni telefonlar sürüyor. Apple ise iPhone serisiyle ilgiyi tek bir odakta toplamakla beraber Samsung’a göre daha uzun aralıklarla piyasaya sürdüğü yeni ürünleri tüketicide inanılmaz bir merak uyandırıyor. Yeni bir ürününün lansmanı iple çekiliyor, satışa sunulmasından saatler önce mağazalarında uzun kuyruklar oluşuyor.

Anahtar Hamle 4: Promosyon ve indirimlerin dayanılmaz cazibesi.

Fiyatları birbirine yakın iki otel odasından biri sabahları ücretsiz kahvaltı servisi sunuyorsa bu iki odayı kalite olarak karşılaştırmak yerine kahvaltı opsiyonunu mu baz alırdınız?

150 liralık bir ürün yerine 400 liradan 200 liraya düşmüş başka bir ürün sizi daha kolay ikna edebilir mi?

Tüketiciye vaat edilen ödül ve teşvikler, kısa vadede satışları arttırmak isteyen çoğu işletmenin başvuracağı ilk yöntemlerden biridir. Bu tip indirimler, kampanyalar veya belli bir meblağ karşılığında sunulan hediye çekleri; müşterilerde daha uyguna alma hissinin yarattığı coşkuyla hesapta olmayan, planlanmamış satın almalara teşvik eder.

Markayı itibarsızlaştırmamak adına bu tip kampanyalarının dozunu ve sıklığını ayarlamak da önemli bir noktadır.

Anahtar Hamle 5: Risk alma faktörü.

Hiçbir şey yapmadan 50 lira alabilecekken hiç para alamayacağınız bir ihtimalin varlığıyla beraber %50 şansla 100 lira almayı mı tercih edersiniz?

Bu sorunun pazarlamayla hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünebilir fakat yapılan araştırmalara göre risk barındıran ürünlerin tüketicilerin dikkatini çekmek için başarılı bir yol olabileceği gözlenmiş. Örneğin; “Beğenmezseniz paranız iade” risk barındıran bir slogan olarak kabul edilmesine rağmen satın alma oranını yükseltmiş ve iade edilme oranının oldukça düşük olduğu tespit edilmiş.

Sebebi yokmuş gibi görünse de yapılan her tercihin bilinçaltında mutlaka bir sebebi olduğunun ortaya çıkmasıyla şirketler de bu konu üzerine ciddi bir şekilde eğilmeye başladı. “Beynin nasıl çalıştığını ve neye tepki vereceğini anlarsanız insanlara ulaşabilirsiniz ve insanları ikna edebilirsiniz.” sözünden yola çıkan Nöromarketing kavramı pazarlama stratejisi geliştirenlerin tüm dikkatini üzerine çekti ve konuyla ilgili çalışmalar da giderek artış gösteriyor.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -satın alma - mutlu   ocuk kare - Daha Çok Satın Almamız İçin En Sık Kullanılan Hamleler

Yeni İçerikler

MÜMİN SEKMAN GELİŞİM GRUBU KURDU!

Türkiye'de ilk defa kişisel gelişim unvanını kullanan ve yazdığı çok satan kitapları ile tanınan Mümin Sekman tarafından...

Duygusal Zeka ve Empati

Bir köylü eşeğiyle katırını iyice yükleyerek şehre doğru yola çıkmış. Yol uzun, hayvanların yükü ise oldukça ağırmış. Katıra göre biraz daha yaşlıca olan eşek...

Akademinin Dayanılmaz Ağırlığı

Akademinin dayanılmaz ağırlığı ve yüksek öğretimde senaryolar Eğitim sorunumuzu çözmeden, toplumsal sorunlarımızı çözemeyeceğimiz net olarak görünüyor

Sarışınlar Agresif ve Hırslı Oluyor

ABD’de yapılan bir araştırma, sarışın kadınların daha agresif ve hırslı olduğunu bildirdi. California Üniversitesi'nce yapılan araştırmada, sarışın kadınların hırs ve agresiflik konusunda esmer veya kızıl...

Küçük Şeyler Deyip Geçmeyin

En iyi şeyler küçük çıkınlarda taşınırmış. Küçük bir beden çoğu kez büyük bir ruha yataklık edermiş. Ufak balıklar lezzetli olurmuş. Ateşe küçük odunlar atılırsa...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -