Cuma, Haziran 5, 2020

Dans Etmek İçin Yaşayan Kız

Editör Önerileri

14 Şubat Yalnızlık Anksiyetesine Kapılmayın

14 Şubat’a günler kala sevgilisi olanlar hediye alma ve o günü özel bir şekilde kutlama telaşına girerken; yalnız olanları...

“Güçlü Hafıza” kapağı değişti

Hafıza konusunda Türkiye’nin en çok satan kitaplarının başında yer alan “GÜÇLÜ HAFIZA” nın cep boyundan sonra normal boyununda yeni baskısı yapıldı....

Hatayı Başkasında Değil Beynimizde Aramalıyız

BİLİM ve araştırma aşkı hiç bitmeyen insanlardan biri Prof. Dr. Turan İtil. 90 yaşına merdiven dayayan nöropskiyatr İtil’in kariyerindeki...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz. Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır. Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır. Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003 Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir
- Advertisement -

Joseph Blank – Reader’s Digest– Hastalığın pençesine düştüğünde, içinden yükselen “Daha” sesine kulak verip, iyileşeceğine tek inanan kendisiydi. Doktor yoğun bakım servisindeki odasına girip yatağının kenarına oturduğunda, saat aksamın onunu gösteriyordu. “Durum nasıl görünüyor?” diye sordu.

Doktorun yanıt vermek için duraksadığı süre, yirmi üç yasındaki esmer dansçıya yüzyıllar gibi gelmişti. Çok zayıftı, normal kilosunun çok altına düşmüştü ve incecik kolları şırınga izlerinden mosmordu. Doktorun ona verecek bir kötü haberi daha vardı. “Böbreklerin iflas etmek üzere” dedi sessizce.

Bundan böyle, yasamda kalmasının iki şeye bağlı olduğunu anlattı. Başarılı bir böbrek nakline ya da diyaliz makinesine bağlı yasamasına… Normalde içi içine sığmayan bir genç kızdı. Hastalığına gerçekçi bir tavırla yaklaştı. Ama doktor odadan çıkar çıkmaz anne ve babasını arayıp, aylardan buyana ilk kez hüngür hüngür ağlamaya başladı. “Ne olursa olsun, dans etmeyi sürdüreceğim” dedi hıçkırarak. Yasamı boyunca tek düşü dans etmekti.

Henüz üç yaşındayken evin içinde dans etmeye başlamış ve dans dersleri almak istediğini söylemişti. Ortaokuldayken, kendisinden küçük öğrencilere dans dersleri vermeye başlamıştı, daha sonraları da kimi oyunların koreografisini üstlenmişti. Bu arada da profesyonel bir dansçı olmuştu, caz, tap, folk, akrobatik ve modern danslar… su an ise, kaynağı bilinmeyen “lupus erythematosus” (LE) adlı bir hastalığın pençesindeydi.

- Dans Etmek     in Ya  ayan K  z - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız  - Dans Etmek  C4 B0 C3 A7in Ya C5 9Fayan K C4 B1z - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız
Foto Kaynak: http://galeri2.uludagsozluk.com/311/dans_507124.jpg

Bu hastalık kendini genellikle, yüzde kelebek biçiminde kasıntı veren kızarıklıkla belli eder. Çok ender durumlarda, eklemleri ve yaşamsal organları –böbrekleri, karaciğeri, kalbi ya da beyni– etkiler. Nedendir bilinmez, on hastanın dokuzu kadındır. Çoğu hastada ilaç tedavisi ise yarar ve kısa süre içinde hastalık tümüyle yok olur. Öte yandan hastalık böbreklere bulaşırsa, ilaç tedavisi ancak sınırlı olarak ise yarar. Bu durumda böbrek yetmezliği sıkça karşılaşılan bir olaydır.

Çocukluğundan buyana LE belirtileri göstermişti, cildindeki kızarıklıklar güneşe çıktığında daha da belirginleşiyordu. (Bu kalıtımsal hastalığı annesinden almıştı, oysa annesinin rahatsızlığı cilt düzeyinde kalmış, hiç ilerlememişti). Buluğ çağına geldiğinde, hastalığı bünyesel türe döndü, dirseklerinde ve bileklerinde ağrılara ve parmaklarında sisliklere neden olmaya başladı. Ardından, bir gösteri sırasında, hastalık eklemlerine ve böbreklerine yayıldı. Gösterinin koreografı ona kilo aldığını söyledi. Oysa bu yağ değildi: Dokuları su tutuyordu. Neredeyse aç kaldığı bir rejim uygulamasına karsın, sürekli kilo alıyordu. sismiş ayakları ayakkabılarına sığmaz olmuştu.

Eklemleri o denli ağrıyordu ki, diş macunu tüpünü sıkmak için iki elini kullanmak zorundaydı. Ama iradesiyle her gece üç gösteriye çıkmayı sürdürdü. Sonra bir gece kuliste, sırtına bıçak gibi bir ağrı saplandı ve inleyerek sandalyesinden yuvarlandı. Evine döner dönmez, doktorunu aradı. Doktor ona ilaç ve bir beslenme programı yazdı ve bir süre dinlenmesini önerdi. “Yeniden dans edeceksin” diye söz de verdi.

İlkbaharda, ise dönebilecek denli güç toplamıştı. Ama bir zamanlar sınır tanımayan enerjisi uçup gitmişti ve bir temmuz sabahı çenesinin altında bir sislikle yeniden hastaneye yatırıldı. simdi de akciğerlerine bulasan bünyesel “lupus erythematosus”, zatürreeye ve şiddetli öksürüğe neden oluyordu. Böbrekleri de işlevlerini yerine getiremiyordu. Vücudunu, böbreklerinin süzmeyi başaramadığı zehirli atıklardan kurtarmak için onu diyaliz makinesine bağladılar.

Göğüs kafesinin içine yerleştirdikleri ve o-tuzaltı saat içinde dolup tasan boru, sürekli olarak boşaltılıyordu. Doktorunun dışında, hastane personelinden hiç kimse onun yaşayacağına inanmıyordu. Kanını temizlemek için, vücuduna takılacak bir plastik boruyla, haftanın üç günü yapay böbrek görevi gören bir makineye bağlanması gerekiyordu, bu sekiz saat süren bir işlemdi. Bilinci yerindeydi.

- dan eden k  z - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız  - dan eden k C4 B1z - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız
Foto Kaynak: http://www.newhdwallpapers.in/wp-content/uploads/2013/10/Dancing-Hair-Drunkenly-Dance-Girl.jpg

Birçok kez, serum takılıyken, iğneyi kolundan çıkartıp, bacak kaslarını güçlendirmek için egzersizlerini yapmıştı. Hastane yetkilileri en sonunda, basına gelebilecek kazalardan sorumlu olmadıklarına ilişkin bir kâğıt imzalatmışlardı. Yaz boyunca genç kız kısa süreli aralıklarla evine gönderildi. Ama hastalık hiçbir tedaviye yanıt vermiyordu. Sürekli kan ve ilik örnekleri alınıyordu. Boynundaki korkunç ağrılar dik oturmasına ve yemek yemesine engel oluyordu. Böbrek yetmezliği tansiyonunun aşırı derecede yükselmesine neden oluyordu. Ardından şiddetli kasılma- lar bas gösterdi. Bu spazmlar sırasında elinde ya da ağzında ne varsa düşürüyordu.

Eylülün basında bir sabah evde, uzanmış kız kardeşiyle konuşurken şiddetli bir kasılma daha oluştu ve bu kez yataktan düşüp bilincini yitirdi. Aceleyle hastaneye yetiştirdiler. Bu krizden kısa süre sonra, doktor, onunla böbreklerinin iflas ettiğini söyledi ve en sonunda onu yapay böbrek makinesine bağlamak için ikna etmeyi basardı.

Genellikle makineye bağlı olan boru, hastanın uyluğundaki bir atardamara bağlanırdı. “Ama ben bir dansçıyım” diye karsı çıktı. “Bu şeyin, bacağımdan sarkmasına izin veremem!” Böylece doktor, plastik tüpü sol el bileğine bağladı. En sonunda uygun bir organ bulunduğu taktirde, böbrek nakline karar verildi. Annesi, babası ve kız kardeşi böbreklerinden birini vermeye gönüllüydüler. Testlerden sonra en iyi aday annesi seçildi. Böbrek naklinden bir önceki gece, üç dansçı arkadaşı onu ziyarete geldi. “Neşeli olmaya çalışıyordu” diye anımsıyor arkadaşlarından biri. Kısa süren ziyaretlerinden sonra, arkadaşları hastanenin merdivenlerinde durup, “Asla kurtulamayacak” diyerek gözyaşlarına engel olamamışlardı.

Ertesi gün, annesiyle birlikte, yedi saat süren ameliyatlar geçirdiler. Her iki böbreği de alındı ve annesinin sağ böbreği kendisine nakledildi. Ağır bir ilaç tedavisi uygulanıyordu. En sonun da böbrek görevini yerine getirmeye ve yaraları iyileşmeye başladı. iyileşmeyi beklerken hasta yatağında hiçbir şey yapmadan kalamazdı, dansa dönebilmek için savaşıyordu. Ne gücü, ne esnekliği, ne kondisyonu –hiçbir şeyi– kalmamıştı. İlk baslarda yalnızca birkaç dakika ayakta kalabiliyordu ve bir adım atmaya ya da basamak çıkmaya çalıştığında yere düşüyordu.

Fizik tedavi amaçlı alıştırmalarını, aerobik egzersizlerini ve sıradan dans adımlarını yaparken terliyordu. “Baslarda mekik çekerken sanki göğsümün üzerinde bir tonluk ağırlık varmış gibi duyumsuyordum” diye anlatıyordu. “Alıştırmalardan sonra her yerim acıyordu, ama acıması demek kasın çalışıyor olması demektir.” Her şeye karsın mutluydu. Bir yıl sonra, Universal City’deki “Uluslararası Festival” ile profesyonel dans yaşamına geri döndü. Korkuyordu. “O denli uzun süredir sahneye çıkmamıştım ki, düşeceğimden korkuyordum.” Oysa harika bir performans sergiledi. Doktoru seyirciler arasında oturmuş, onu alkışlıyordu.

- Advertisement -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Dans Etmek İçin Yaşayan Kız

Yeni İçerikler

Evlere Sıkışan Gelecek:Sınavlar

Salgının oluşturduğu karantina ortamıyla birlikte alıştıkları düzen birdenbire değişen ve kendilerini “evdekal” çağrılarıyla kendilerini  bambaşka bir sınav...

Mutluluğu Ertelemek Ruhsal Bir Sorun Mu?

Ertelenmiş Mutluluk Sendromu Bazı insanlar vardır, mutluluklarını sürekli olarak ertelerler. Daha iyi bir iş sahibi oluncaya ya da...

Koronavirüs ve Özkontrol Araştırmalarının Gösterdikleri

Özkontrol İle İlgili Araştırmalar, Koronavirüs (Covıd-19) Salgını Sırasında Gösterilen Davranışları Açıklayabilir Mi? 27 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Psychology Today dergisinde yayınlanan...

Sapiens Yazarı Harariye Göre Koronavirüs sonrası dünya

Yuval Noah Harari*Çeviri: Ömer Bozer** İnsanoğlu, belki de bizim kuşağın görmemiş olduğu bir kriz ile karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca,...

Evde Kalın, Hayatın Akışı İçinde Kaçırdıklarınızı Yakalayın

Evlerde kapalı olmayı fırsata çevirmeniz için online derslerden online konserlere, kaçırdığınız tiyatro oyunlarından kısa filmlere, online müzelerden yoga ve nefes derslerine, uzaktaki...

Bu İçerikleri de Beğeneceksiniz

- Advertisement -