Davranışları Değiştirmenin Aşamaları

0

Lider, aşağıdaki adımları uyguladığında davranışlarını değiştirebilir.

Buna göre lider şunları yapmalıdır:

“Fark sadece kelimelerde değil, aynı zamanda onların yarattığı duygulardadır.”

Birinci Aşama: Değiştirmek ya da sahip olmak istediği davranışı seçmelidir.

İkinci Aşama: Yeni davranışı tarif ederek, onu yapıyor olsa nasıl görüneceğini, neleri nasıl söyleyeceğini ve neler hissedeceğini kendisine sormalıdır.

Üçüncü Aşama: Kendisini, bu davranışı kullanacağı ortam içinde istediği gibi hareket ederken düşünmelidir. Tüm görüntülere, seslere ve duygulara dikkat ederek bu görüntülerde yer alan diğer kişilerin tepkilerine dikkat etmelidir. Kendini bu davranışı yaparken göremiyor ise, bunu yapabileceğini bildiği bir başkasını hayal etmelidir.

Dördüncü Aşama: Görüntülerde lideri rahatsız eden herhangi bir şey varsa birkaç adım geri dönülerek bu lideri mutlu edecek bir biçimde değiştirilmelidir.

Beşinci Aşama: Görüntülerde her şey liderin istediği kadar iyi olduğunda, kendisi birinci pozisyona geçerek (olayı kendi gözlerinden görerek) tüm deneyimi yaşamalıdır. Bunu yaparken de tüm görüntülerin seslerin ve duyguların farkında olmalıdır.

Altıncı Aşama: Gerekiyorsa tekrar üçüncü aşamaya geri dönerek, istenilen değişiklikler yapılabilir. Eğer değişiklik yapılıyorsa bunun sonucunda lider kendini nasıl hissettiğini kontrol etmelidir.

Yedinci Aşama: Yeni davranış tam istediği gibi olduğunda, içsel ya da dışsal olarak, görülecek, işitilecek veya hissedilecek ve lideri yeni davranışı kullanma zamanının geldiğini bildirecek bir işaret (çapa) düşünülmelidir. Bu, belli bir odaya girmek, belli bir insanın yüzünü görmek vs olabilir.

Sekizinci Aşama: Zihinde kurulan senaryonun tamamı baştan sona tekrarlanır. İşaretin gerçekleşmesi, yeni davranışın ortaya çıkması ve başarı duygusu hissedilir.
Liderin kendisine ve çevresine dair nelere inandığı önemlidir; çünkü kişi sahip olduğu bu inançlara göre hareket edecektir. Sahip olduğu inançların doğru veya yanlış olması söz konusu değildir. Ancak inançlar negatif ise; bu lideri başarılı olmaktan alıkoyacaktır. İnsan, inandığı zaman güçlü ve başarılı olur. Çünkü başarı şansın değil, inançların ürettiği bir sonuçtur.

Yazar: NLP Lideri Mustafa Kılınç

İlgini Çekebilir:   Beden Dilini Oku, Ne Diyorlar Anla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.