Diyelim ki bu sabah yataktan kalkar kalkmaz banyoya gittiniz ve aynada yaşamınızı dönüştürebilecek sarı bir post-it buldunuz. Gülümsediniz; bu çok aşina sözcüğü tanıdınız.

Notun arkasında, bunu yaşamınızda daha çok yapmanın yolları anlatılıyordu. Böylece, daha az stres, acı ve gerginlik hissedecek; daha kaygısız, neşeli ve enerjik olacaktınız.

Bütün o talimatlar olmasa bile biraz daha fazlasını yapmak o kadar da zor değil. Ne de olsa, yaşamınız boyunca her gün düşünmeden bunu yaptınız. Sizin açınızdan göz kırpmak kadar doğal bir şey. En sevdiğiniz arkadaşlarınızdan biriyle uzun süre sohbet etmek kadar eğlenceli, öğleden sonra kurduğunuz hayal kadar hesaplı, 15 dakikalık bir idman kadar iyi ve soluduğunuz hava kadar yaşamsal. Tekrar bakıyorsunuz; notta k-a-h-k-a-h-a yazıyor.

Kahkaha, bedavadır; çaba gerektirmez; son derece kolaydır; müthiş eğlencelidir; daha mutlu, sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmenin en kestirme yoludur. Amerikan bilim ve tıp dergileri, kahkahanın tıbbi ve psikolojik yararlarını yazmıştır. Bu, komik bir konu değildir.

Kahkaha, acınızı dindirebilir; stresinizi azaltabilir; bir bebek gibi uyumanızı sağlayabilir; zor durumlarda gerginliği hafifletebilir; bağışıklığınızı güçlendirebilir; yaratıcılığı körükleyebilir; verimliliğinizi artırabilir; ömrünüzü uzatabilir; bakış açınızı genişletebilir; sizi başkalarına bağlayabilir; cazibe ve karizmanızı artırabilir; kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir ve an’ı yaşamanıza yardımcı olabilir.

Kazanacak çok şeyiniz ve kaybedecek kesinlikle hiçbir şeyiniz olmadığını bilerek, biraz kıkırdamak; bıyık altından gülmek; yüksek sesle gülmek; boğuk bir sesle kesik kesik gülmek; umulmadık anda kahkahayı basmak ve mutlu çocuk gözyaşları arasında haykırmak için şu 10 ipucunu uygulamaya hazır mısınız? Kendinize esprili bir bakış açısı edinin ve ciddi anlamda sağlıklı, mutlu ve neşeli bir yaşam için hep gülün!

Aşağıda daha çok kıkırdamanın ve espri anlayışınızı harekete geçirmenin 10 kolay yolu sıralanıyor:

[dropcap type=”1″]1[/dropcap]. Komik bir dost edinin. Gülmeyi seven ve her gülmek istediğinizde ona gidebileceğiniz bir eş, arkadaş, dost ya da yoldaş bulun. Bir gülme anlaşması yapın ve bu konuda el sıkışın. Ardından, çevrenize daha komik insanları toplayın. Elinize geçen her fırsatta bu gamsız insanlarla birlikte olmak için çaba harcayın.

İlgini Çekebilir:   Depresyon Sürecini Anlatan İllüstrasyon Çalışmaları

[dropcap type=”1″]2.[/dropcap] Aklınızı kaybedin. 10 saniye süreyle süper aptal olun ve içinizdeki parlak komik çocuğu oynaması için dışarı çıkarın.

[dropcap type=”1″]3. [/dropcap]Aptal bir izleyici olun. Geride durun ve insanların tuhaf, taşkın ve çılgın neşesini analiz edin. Bir dahaki sefere kuyrukta dikilirken, alışveriş yaparken ya da muayenehanede beklerken sinir ve sıkıntıyı savuşturmaya çalıştığınızda bana teşekkür edersiniz. Bir çentik atın ve eğlencenizi eve taşıyın. İnsanların sizi günün erken saatlerinde kıs kıs güldüren tuhaflıklarını, özelliklerini ya da tipik yanlarını taklit edin.

[dropcap type=”1″]4.[/dropcap] Sıradan olanı dönüştürün. Gün içinde yaşadıklarınızı komik bir biçimde yeniden düşünün ve yaşayın! İnsanlar, kendileriyle bağı olan şeylere gülerler. Sıradan, günlük ve alelade şeylere güleriz. En iyi komedyenler, günlük yaşamın risklerinden malzeme üretirler. Bizimle duygusal bir bağ kuran ve hepimizi kahkalara boğan yanları, tutkuları ve güçlü bakış açılarıdır. Bunu yapın ve hikayelerinizi çeşitli yaklaşımlar, fikirler, sesler ve lehçeler ile renklendirin. Doğal olun ve uçun!

[dropcap type=”1″]5.[/dropcap] Hikayelerinizin hakkını verin. En iyi hikayelerin güçlü bir noktası, önemli bir dersi ya da çok büyük bir sonu olur. Sonunu düşünerek başlayın. Arkadaşlarınıza, tüm dikkatlerine karşılık olarak bir sonuç sunun. Sona yaklaştığınızda durun, derin nefes alın ve bir iki dakikalık sessizlik yaratın. Bırakın dinleyiciler büyük patlama öncesi meraklansınlar! Daha fazla enerji, etki ve hacim eklemek, hikayenize anlam katacak ve bir kapanış sağlayacak; size de kahkaha ödülleri kazandıracaktır.

[dropcap type=”1″]6.[/dropcap] Büyükleri seçin! Muazzam bir şey anlatın. Sabahları işe giderken (tabii, aracınızı pür dikkat sürmeniz kaydıyla) kocaman bir şeyi tarif edin. Bu, en büyük cep telefonu, kahve pişirici ya da mücevher olabilir.

[dropcap type=”1″]7.[/dropcap] Kapıdan kapıya komedi ve eğlence talebinde bulunun. En sevdiğiniz klasik komedi filmlerini ya da gitmek istediğiniz yeni filmlerden birkaçını kiralayın. Bazılarının Amerika’nın sonu dedikleri şeye ben komedi tedavisi diyorum. Şaka yapmıyorum! Film, kahkaha ve yaşam boyu eğlence aradığınızda, yüzlerce seçenek kapınızda bekliyor olacak.

[dropcap type=”1″]8.[/dropcap] Bir rol uydurun ya da rol alın. Scarlet O’Hara’yı canlandırın ya da gün boyunca bu rolü abartılı bir biçimde oynayın. Belli bir bakış açısı, sağlam bir fikir, dış dünyaya karşı akıllı bir kişilik, komik bir aksan ya da çözmeniz gereken bir sorun ile yaşamınızı sürdürün. Ortamı neşelendirin ve herkesin gece boyunca bir karakteri temsil edeceği bir akşam yemeği partisi düzenleyin. Örneğin, benim arka cebimde her an ortaya çıkmaya hazır bir kadın çoban var.

İlgini Çekebilir:   14 Şubat Yalnızlık Anksiyetesine Kapılmayın

[dropcap type=”1″]9. [/dropcap]Espriyle deşarj olun. İşler çok kızışmadan önce, geleneksel olmayan, serinkanlı, komik ya da zeki bir şeyler düşünün. Uzlaşmadan, atışmadan ya da şikayet etmeden önce, aklınızda başvurabileceğiniz birkaç komik olay olsun. En küçük gülümseme bile olumsuz hisleri hafifletecek ve ortalığa iyi niyet dağıtacaktır. Kesinlikle berbat durumlarda bile bir miktar umut vardır. Daha sonrası için gerçekten komik malzemeler ediniyorsunuz demektir. İleride arkadaşlarınızla tekrar anıp gülmek isteyeceğiniz eğlendirici ya da tuhaf anlara odaklanın.

[dropcap type=”1″]10. [/dropcap]Komik olanın peşinden gidin. Gittiğiniz her yerde esprili bir şey arayın. Kahkahalara boğuluncaya kadar ona sessizce yaklaşın; onu izleyin ve kovalayın. Sizi güldüren şeyin ne olduğunu, yaşamın sizi eğlendiren ironik yanlarını, hayran olduğunuz komedyenleri, sizi kahkalara boğan kitapları ve asla kaçıramayacağınız komik şovları düşünün. Elinizden geldiğince sık, yukarıdakilari okuyun, izleyin ya da yapın.

Yetişkinler günde 15 kez gülerken, bu sayı mutlu çocuklarda 450’yi buluyor. Demek ki kat edecek çok yolumuz var. İpuçlarından birini deneyin, kıkırdamaya başlayın ve devam edin. Günde 100 kahkaha daha atabileceğinize eminiz. Böylece, egzersiz bisikletinde 15 dakikaya eşdeğer kalori harcar ve dar pantolonunuza sığabilirsiniz.

Espri anlayışınızı geliştirin. Bu sayede, vücudunuzu şekle sokabilir; mutluluğunuzu artırabilir ve başkalarını kendisine çeken mıknatıssal bir güç olabilirsiniz. Bırakın eğlenceli ve arkadaş canlısı yanınız ön plana çıkarak çevrenizdeki herkese bol bol kahkahanın avantajlarını sunsun.

DİKKAT: Kahkahaların bulaşıcı olduğu bilinmektedir. O yüzden dikkatli olun; her zaman şikayet edecek bir şeyi olan, huysuz, sinirli ve cadı insanlara da bulaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.