Dersi Aktif Olarak Dinleme

0

Dersi aktif olarak dinleyebilmek için yapılması gerekenler;

1. Ön sıraya oturun (pencere tarafı olmasın).

2. Sıranızda gevşek pozisyonda oturmayın. Gevşek pozisyonda otursanız uykunuz gelebilir. Zihin gevşeyebilir.

3. Öğretmenin gözlerinin içine bakarak dersi dinleyin.

4. Konuyu dinlerken, o konuyla ilgili sorular yakalayın.

5. Dinlemeye hazırlıklı olun. Bunun için derse gelmeden önce o dersle ilgili ders kitabını okuyun,başka kaynaklardan araştırma yapın.o konuyla ilgili sorular oluşturun.böylece derste soruların cevabını arayacağınız için aktif olarak dersi dinleyeceksiniz.bir balıkçının balık avlarken oltanın o ince hareketini hissetmek için tüm dikkatini toplaması gibi.derse ön hazırlıkla girdiğiniz zaman dersle ilgili temel kavramları, tanımları bileceğiniz için dersi daha iyi anlayabileceksiniz.

6. Dersi dinlerken öğretmenin söylediklerinden yola çıkarak daha sonra neler söyleyeceğini anlamaya çalışın. Öğrenci öğretmenin söyledikleriyle ilgilenirken aynı zamanda başka şeyler düşünür. Bunun nedeni ise; konuşma süresinin düşünme süresinden daha az olmasıdır. Yani bir kişinin konuşma oranı ortalama olarak dakikada 125 sözcük iken düşünme oranı dakikada 500 sözcüktür. Sizler aradaki bu farkı öğretmenin daha sonra neler söyleyeceğini düşünerek geçirmelidir. Aksi taktirde bu boşluk başka düşüncelerle dolacaktır. Hayal kurma gibi.

7. Dersi dinlerken o dersin ana ve yardımcı düşüncelerini bulmaya çalışın. Bunun için kendinize şu soruları sorun;

– Dersin amacı ne ?

– Dersin ana noktaları nelerdir ?

– Öğretmen dersi nasıl düzenlemiş ?

– Konuları önemliden önemsize doğru sıralamış mı ?

– Düşünceler nasıl düzenlenmiş ?

8. Öğretmenin kişilik yapısı, bıyığı, eteği ile ilgilenmek yerine dersin özüne yoğunlaşın.

9. Öğretmenin anlatma hızına yetişemiyorsanız, şunları uygulayabilirsiniz;

– Öğretmenden dersi daha yavaş anlatmasını isteyebilirsiniz,

– Not tuttuğunuz kağıtta (defterde) boş yer bırakıp dersten sonra bu bölüme yazabilirisiniz.

– Dersten sonra öğretmen anlamadığınız yerleri ve soruları sorun.

– Derse önceden hazırlıklı girin.

KÖTÜ DİNLEME ALIŞKANLIĞI KÖTÜ DİNLEYEN ÖĞRENCİ İYİ DİNLEYEN ÖĞRENCİ
Sıkıcı bir konu Konunun sıkıcı olduğuna karar verir ve öğretmenin anlattıklarıyla ilgilenmez Ders sıkıcı olsa bile dersin önemli ve ona yararlı olacağını düşünür ve dinler.
Öğretmeni eleştirme Konuşmacıda yanlışlıklar arar. Sesi, elbisesi veya görünüşü. Öğretmenin önemli hiçbir şey söylemeyeceğine karar verir. Ders sırasında öğretmende yanlışlar aramak yerine geçerli düşünceleri ve bilgileri arar.
Abartılı konuşmacı Dersin çoğunu kaçırdığı için öğretmenle aynı fikirde olmaz Duyguları ile dinlemez. Eğer öğretmenden farklı düşünüyorsa ona soru sorar ve sonra yine dinlemeye devam eder.
Ayrıntıya kaçmak Dersin biçimiyle fazla ilgili olduğu için özünü kaçırır. Her derste ayrıntılarla uğraştığı için çok güç harcar. Ayrıntılar yerine faydalı olacak bilgilerle ilgilenir. Bunları not tutar.
Yapmacık dikkat Öğretmene bakar fakat dinlemez. Daha sonra ders kitabından çalışacağını planlar. Öğretmenin anlattıklarına önem verir. Anlatılanların ders kitabında olmayacağını ve anlatılanların ders kitabından daha anlaşılır olduğunu bilir.
Karışıklıklara izin verme Dinlememek için devamlı bahaneler bulur. Kapının açılıp kapanması, birinin öksürmesi gibi. Dışarıdan gelen uyaranlara yoğunlaşmak yerine öğretmenin anlattıklarına yoğunlaşır.
Kolay durumları seçme Öğretmenin karmaşık düşünce ve tartışmalarını dinlemenin zor olduğunu düşünür. Öğrenmek değil, eğlenmek ister. Karmaşık düşünce ve tartışmaları anlamak yeni bilgiler edinmek için çaba harcar.
Duygusal sözcükleri abartma Kendi görüşünü bazı kelimelerle benzeştirir.  Devrim, komünist, yaratı gibi kelimeleri duyunca dinlemeyi bırakır. Öğretmenin bakış açısını anlamaya çalışır.
Hızlı olmama Düşünmek konuşmadan daha hızlı olduğu için öğretmeni tembelce dinler. Hayal kurar. Öğretmenin ne söylediğini ve daha sonra ne söyleyeceğini düşünerek hayal kurmayı önlemeye çalışır.

Yazar: Ahmet YILDIZ
Kaynak: www.kisiselbasari.com

Sorularınız İçin: iletisim@ahmetyildiz.com

İLGİLİ YAZI :  Okul Öncesi Dönemde Yabancı Dil Eğitimi