Dersi Dinlerken Ana ve Ara Fikirlerin Yakalanması

  Dersi Dinlerken Ana Ve Ara Fikirlerin Yakalanması

  Not almaya değer şeyleri teşhis etmek demek buğdayı kabuğundan ayırmak demektir. Bunu nasıl yapabilirsiniz ? sözlü ipuçlarını dinleyerek, sözlü olmayanları da dinleyerek.

  Öğretmenin Verdiği Sözlü İpuçları:

  Dersin konusuna yabancı bile olsanız dersin ana fikrini,öğretmenin verdiği ipuçlarından anlayabilirsiniz. Prof. Dr. Yılmaz Özakpınar “verimli ders çalışmanın psikolojik koşulları” isimli kitabında öğretmenlerin öğrenciye verdiği ipuçlarını şöyle anlatmaktadır;

   “Ana fikrin sinyalleri şunlar olabilir: ”…..olmasının üç sebebi vardır.Bunlar;Birincisi….,ikincisi….,üçüncü sebebi ise….”,”….ve en önemlisi….”,”Büyük bir gelişmede….”ve arkasından bir an fikir ortaya konur.

  Ana fikri destekleyici bilgilerin sinyalleri: ”Öte yandan….”,”Bundan başka….”,”Bunun tersi bir durum ise….”,”Bir örnekle açıklayalım….”

  Bir sonuç yada özetin sinyalleri: ”Bütün bunlardan sonra anlıyoruz ki….”,”Sonuç olarak diyebiliriz ki….”,”Özetleyecek olursak….”,”Söylemeye çalıştığım nokta şudur ki….”,”Bu demektir ki….”

  Bir fikirle başka bir fikir arasında sebep sonuç ilişkisine işaret eden sinyal sözcükler: ”Bunun için….”,”Çünkü….”,”Madem ki….”,”Böyle olunca….”,”Öyle ise….”,”Dolayısıyla….”

  Konuşanın fikrini örneklerle açıklamak istediğini bildiren sinyal sözcükler: ”Fakat….”,”Öte yandan….”,”Buna rağmen….”,”Ama unutulmamalıdır ki….”,”Böyle olmakla birlikte….”,”Yine de….”,”buna aykırı olarak….”

  Önemli bir noktayı vurgulamaya yarayan sinyal sözcükler: ”Dikkat edilmelidir ki….”,”Buradaki esas nokta….”,”Önemli olan husus….”  

  Söylenmiş olanın başka türlü bir ifadeyle  tekrar edileceğini yada daha iyi açıklanacağını bildiren sinyal sözcükler: ”Yani….”,”Başka bir deyişle….”,”Demek oluyor ki….”,”Daha açık bir ifadeyle….”

  Şart bildiren sinyal sözcükler: ”Eğer….”,”ise….”,”olduğu takdirde….”,”…. Olduğunu farz ederek….”,” olmadıkça….”,”varsayalım ki….””

  Sinyal sözcükler öğretmenin anlattıklarının bir söz yığını olarak kalmayıp bir anlam kazanmasında ve öğrenciye ipuçları vermesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.Eğer sizler bunlara dikkat ederseniz dersin önemli,önemsiz noktalarını yakalayıp not tutma etkinliğinizi artabilir.Aynı zamanda da sınavda çıkacak sorular hakkında bilgi sahibi olursunuz.

  Öğretmenin Verdiği Sözlü Olmayan İpuçları:

  Yapılan araştırmalar, herhangi bir mesajın yalnızca bir bölümünün kelimelerle ifade edildiğini, asıl en büyük bölümü vücut dili, yüz mimikleri ve ses tonu seyredilerek anlaşıldığını göstermektedir.

  Ders sırasında öğretmenin vücut diliyle size verdiği mesajları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Öğretmeniniz eğer camdan dışarı bakmaya, gözleri ise dalmaya başlarsa size verdiği mesaj “bu konu önemsiz, sınavda karşınıza çıkmaz” dır.
  2. Öğretmeniniz eğer tahtaya dönerse, bir çok öğrencinin gözünün içine bakarsa anlattığı konunun önemli noktalarını işaret ediyor demektir.
  3. Konuyu anlatırken ses tonu artıyorsa, heyecanlı bir konuyu anlatıyor gibi davranıyorsa bu konu önemli demektir.

  Yazar: Ahmet YILDIZ
  Kaynak: www.kisiselbasari.com

  Sorularınız İçin: [email protected]

  Kişisel Başarı
  2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

  Benzer içerik

  Psikolojik Test: Karakterinin Temel Özelliği Nedir?

  Bu Bir Psikolojik Test, Uygula Öğren. Herkesin, kendisini diğerlerinden, diğer insanlardan ayıran...

  Yorumlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Yeni Eklenenler

  Ergenlikte Kimlik Karmaşası

  Kimlik şekillenmesi yaşamboyu sürmesine karşın, en dikkat...

  Şampiyon Sözleri : Şampiyonların Başarı Sırları

  Spor tarihine geçen efsane sözlerin sahibi olan...

  Pahalı Olanı Tercih Etme Nedeni: Chivas Regal Etkisi

  Adından da anlaşılacağı gibi konu tamamıyla Chivas...

  İletişimde kalın!

  75,634BeğenenlerBeğen
  187,653TakipçilerTakip Et
  252TakipçilerTakip Et
  2,380TakipçilerTakip Et