Pazartesi, Kasım 18, 2019
  • Psikoloji
  • Başarı Video

Dikkat Sorununa Genel Bir Bakış

İlgini Çekebilir

İzlenebilecek En İyi Psikolojik Filmler

Sizler İçin İzlenebilecek Psikolojik İçerikli Filmleri Derledik. Psikolojik filmlerin konularını ve fragmanlarını izleyebilirsiniz. İşte Bu filmler.  1- Yağmur Adam (Otizm) Çoğumuz, muhtemelen...

Hiper Süper Mega İğrenç Espriler…..

İşte size birbirinden iğrenç espriler. Güleyim mi gülmeyeyim mi diye düşüneceğiniz iğrenç esprileri okumaya hazır olun.İşte iğrenç esprilerBen Aydan...

Beden Dili (Resimli Anlatım)

Çoğu havyan türleri gibi insanların da erkeği dişi yaklaşırken hazırlık hareketleri yapar. Daha önce bahsedilen otomatik fizyolojik tepkilere ek...
- afa603cbd85c3a449efa8ed44645968d s 120 d identicon r g - Dikkat Sorununa Genel Bir Bakış
Kişisel Başarı
2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı:KiSİSELBASARİ.com da yayınlanan yazıların kaynakları yazının altında belirtilir. Ancak kişisel başarı bazı yazıları kendi düzenlemeleri ile yayınladığı için “Kaynak: www.kisiselbasari.com” şeklinde kaynak gösterilmedikten sonra yayınlanması yasaktır.Telif ihlali olduğunu düşündüğünüz görseller, videolar ve yazılar için [email protected] eposta adresine “telif ihlali” konulu bir mail atmanız yeterlidir. İçerik incelendikten sonra FSEK yasssı Ek-4. maddesi gereği 3 gün içinde siteden kaldırılacaktır.Kuruluş tarihi 26 Ağustos 2003Kişisel Başarı markası 19/03/2008 tarihinde 2008 11724 tescil numarası ile T.C. Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir

- dikkat eksikligi tedavisi - Dikkat Sorununa Genel Bir Bakış  - dikkat eksikligi tedavisi - Dikkat Sorununa Genel Bir BakışDikkat problemi psikolojik bir sorundur. Günümüzde psikolojik problemlerin görülme oranında artış gözlenmektedir. Bunun başlıca sebebi; gittikçe ağırlaşan ve bununla karmaşıklaşan yaşam koşulları, kentleşmenin neden olduğu yoğun yaşam trafiği, artan rekabet ortamı ve bunların getirisi olan stres faktörüdür.

STRES: Kişinin, içeriden ya da dışarıdan gelen mevcut dengeyi veya duygusal, bilişsel, sosyal işleyişi bozma eğilimini gösteren ve onu bu dengeyi korumaya veya bozulan dengeyi yeniden kurmaya yönelik yeni davranışlara zorlayan gerçekte var olan veya algılanan uyarıcılara verdiği fiziksel-ruhsal-bilişsel tepkilerdir.

Stres genellikle olumsuz bir yaşantı olarak değerlendirilse de evlilik, yeni bir işe, okula başlama vb. gibi olumlu yaşantılardan da kaynaklanabilir. Kişide bu türden tepkilere yol açabilen her türlü çevresel ve içsel, geçici veya sürekli fiziksel-kimyasal-ruhsal etkenlerdir STRES. Stresin aşırı veya uzun süreli olması bireyde aşırı yüklemelere ve çeşitli patolojilere yol açabilir.

STRES TEPKİSİ: Baskı veya gerilim koşullarından  kaynaklanan hatalı, uyumsuz veya patolojik davranışlardır. Bunlar arasında aşırı gerginlik veya panik duygusu, düzensiz konuşma yapısı, alkol, uyuşturucu kullanma veya stresin etkisiyle yaşanan kazalar sayılabilir. Ancak strese yönelik tepkilerin mutlaka patolojik olması gerekmez. Bu tepkiler stres durumuyla başa çıkabilmek için gerekli en yapıcı, ussal seçeneğin araştırılması şeklinde ortaya çıkabilir.

Öncelikle anlam kargaşasına mahal vermemek için DİKKATİN tanımını tam olarak anlamalıyız.
DİKKAT: Algısal işlevleri,düşünceleri,duygusal girdileri,bilişsel süreçleri,çevresel uyarıcıların bazılarını görmezden gelip bazılarını seçerek onlar üzerinde odaklaşabilme böylece seçilen uyarıcıları daha net algılayabilme ve bu süreçlerin tamamını iradi olarak kontrol edip yönlendirebilme yetisidir.
Dikkati dağıtan olay ya da uyarıcılar DİKKAT DAĞITICI adını alırken; Birden çok uyarıcının bulunduğu ortamlarda kişinin dikkatini sadece önemli gördüğü uyarıcılar üzerinde toplama ve diğer uyarıcıları yok sayabilme yetisi ise SEÇİCİ DİKKATTİR.

Kişide görülen dikkat problemi onun en çok sosyal hayatını etkilemektedir. Dikkat eksikliği kişide ürkekliğe, içe kapanıklığa, harekete geçme duygusundan yoksun hale gelmeye sebep olur. Dikkat dağınıklığı durumunda dikkatsizlik, unutkanlık ve dalgınlığın bir arada görülebilme ihtimalinin yüksek oluşu göz önünde bulundurulursa bu problemin uzun süre aşılamamasının birçok soruna neden olabileceği daha açık bir şekilde anlaşılır.

Dikkat eksikliğinde kişi odaklanamama problemi yaşarken birde bu problemin uzun süreli oluşu kişinin hedeflerine ulaşamamasına neden olur.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu aşırı hareketlilik, dikkatin çabuk dağılması, dürtüsel davranışlar ile görülen, sosyal yaşamı etkileyen, aile ilişkilerinde okul eğitiminde sancılar yaşatan sürece neden olur.
Dikkatin fizyolojik yapısına hafifçe değinmek gerekirse; Orta Beyinde yer alan Retiküler Aktivasyon Sistemi yapısı tam olarak anlaşılamamış olmakla beraber karmaşık işlerden sorumlu nöronlardan oluşur. Retiküler Aktivasyon Sistemi ’nin temel işlevinin uyanıklık ve dikkatin derecesini ayarlama olduğu gözlenmiştir. Retiküler Aktivasyon Sistemi dışarıdan gelen uyaranlarla kişinin gösterdiği dikkat derecesini belirleyerek uyku durumundan, uyanıklığa, uyanıklıktan uyku durumuna geçişi sağlar.
Dikkat eksikliği olan kişiler belirli bir konuda dikkatlerini uzun süre yoğunlaştıramazlar, çabuk sıkılırlar. Dikkatleri kolay dağılır fakat çok kısa süreli de olsa dikkatlerini yoğun olarak toplayabilirler. Genelde sabırsız, hızlı hareket eden, anında sonuç almak isteyen, kolay sinirlenen,düzensiz,talimatlara uyma konusunda sıkıntı yaşayan,risk almayı seven,hayalperest,dinleme konusunda başarılı olamayan,dalgın,dağınık,unutkan tarafları vardır bu kişilerin.

Hangi belirtiler kişide dikkat sorunu olduğunu gösterir?

• Dikkati bir noktaya toplama da güçlük
• Dikkatin kolay dağılması
• Unutkanlık, dalgınlık
• Eşyaları sık sık kaybetme
• Düzensizlik, dağınıklık
• Dikkatsizlikten kaynaklanan hatalar
• Başlanılan işin yarım bırakılması
• Görevlerin yerine getirilmesinde isteksizlik
• Dikkat gerektiren işlerden kaçma
• Genelde bir işten diğerine hızlı geçiş yapma

Şu unutulmamalı ki dikkat bozukluğu tedavi edilmediğinde davranış problemi oluşabilir. Bu durumda da kişi gereksiz öfkelenebilir hatta saldırgan davranabilir. Özgüven eksikliği yaşar.

 

 

 

 

Kaynak: Zehra Binici / Aktüel Psikoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Yazıya Benzer İçerikler

- Advertisement -- mutlu   ocuk kare - Dikkat Sorununa Genel Bir Bakış

Yeni İçerikler

Ruh Sağlığı ile Komplo Teorileri Arasında İlişki Var Mı?

Ruh sağlığı nasıl olanlar komplo teorilerine inanıyor. Akıl sağlığı ile komplo teorileri arasında bir bağlantı var...

İlber Ortaylı Türk Eğitimi İle İlgili Ne Düşünüyor?

İlber Ortaylı: Hiçbir yerde eğitim bu kadar soysuzlaşmış değilProf. Dr. İlber Ortaylı, Türk eğitim sisteminin, şaklabanlık ve...

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan...

Kişisel Sınırlar ve İletişim

Ugur, çocukları uyutmaya giden karısının çantasının içindeki telefonuna gizlice bakıyordu ki tam o sırada karısı salona girdi ve yine büyük bir kavga koptu.Yıldız’ın kayınvalidesi...

Gençlik Dönemi

Kişi fırtınalarla başa çıkmak için bu dönemde rehbere ihtiyaç duyuyor. Sık değişen sınav sistemi ile birlikte kendisinde ve ailesinde artan kaygılar gençlerin kişilik gelişim sürecini...
- Advertisement -- 2019 08 13 14 13 13 - Dikkat Sorununa Genel Bir Bakış